Technologie i Firma

MKA - zintegrowany transport w Małopolsce

przeczytasz w 2 min.

Małopolska Karta Aglomeracyjna integruje usługi transportu zbiorowego na terenie województwa.

MKA

Ruszył system MKA (Małopolska Karta Aglomeracyjna) – integruje on usługi transportu zbiorowego na terenie województwa. To krok w kierunku ujednolicenia i usprawnienia działania cyfrowych serwisów przewoźników i operatorów.

Najpierw trzeba się zarejestrować w systemie MKA. Później wystarczy już tylko smartfon lub karta zbliżeniowa (doładowana w jednym z 22 automatów lub punkcie obsługi klienta) i już możliwy jest zakup biletu okresowego na komunikację miejską w Krakowie i Tarnowie, pociąg Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz abonament na parking park&ride w Tarnowie. Cały transport w jednym miejscu oznacza wygodę i bezproblemowe korzystanie z usług.

Pomysłodawcą systemu MKA jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, autorami zaś konsorcjum firm Atos i Unicard. Ci ostatni (na co dzień produkujący rozwiązania dla sejmu i służb mundurowych) twierdzą, że jest to największy tego typu serwis w Polsce. Ponadto: „dołożyliśmy wszelkich starań aby wykonany przez nas system spełniał światowe normy bezpieczeństwa. Karty mikroprocesorowe mają zabezpieczenia zbliżone do tych używanych w bankomatach, a dane użytkowników umieszczone są na bezpiecznych serwerach” – powiedział Tomasz Bednarski, Prezes Unicard.

Bednarski dodaje: „Kiedyś podróżując z Tarnowa do Krakowa pasażerowie musieli stać w kilku kolejkach kupując różne bilety. Teraz po zarejestrowaniu się w systemie wszystkie operacje możemy wykonać przez Internet lub w jednym z automatów. To spore ułatwienie i oszczędność czasu”.

Projekt kosztował niemal 15 milionów złotych, ale biorąc pod uwagę zakres działania i potencjalne możliwości rozwoju, zdecydowanie nie były to pieniądze wyrzucone w błoto. W planach jest dołączenie kolejnych usług i miast oraz wdrożenie programów lojalnościowych.

„Małopolska Karta Aglomeracyjna jest kluczowym elementem projektu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, która w niedalekiej przyszłości stanowić będzie oś publicznego transportu zbiorowego w Województwie Małopolskim. Chcemy aby publiczny transport zbiorowy w naszym regionie był atrakcyjny zarówno pod względem jakości taboru jak i świadczonych usług, dlatego Województwo inwestuje w remonty linii kolejowych, nowoczesny tabor oraz rozwiązania takie jak MKA czyli system sprzedaży usług umożliwiający łączenie ofert kolei z innymi formami transportu – jak Komunikacja Miejska w miastach” – powiedział Patryk Zakrzewski z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Więcej o MKA znajdziecie na oficjalnej stronie systemu.

Źródło: Unicard

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ALEKS_D_RAVEN
  0
  Czyli coś ala PEKA w poznaniu.
  • avatar
   Nullmaruzero
   0
   Czyli nie dość że tylko Kraków i Tarnów to jeszcze tylko Małopolska? Ehhh, szkoda że nie ma u nas konkretnego systemu jak na zachodzie. Np. w Danii kupujesz kartę (różne warianty, w tym na okaziciela oraz dla ludzi śmigających tylko z punktu A do B i z B do A), doładowujesz ją sobie i jeździsz po całym kraju wszystkim co mają, autobusami (zarówno międzymiastowe jak i miejskie), pociągami (regionalne i dalekobieżne), metrem w miastach itp itd. Co prawda wymaga to pewnej infrastruktury, systemu i planowania (np. podzielenia całego kraju na strefy), ale coś czuję że i tak byłoby taniej niż wrażanie i utrzymywanie pierdyliarda lokalnych rozwiązań.