Ciekawostki

mObywatel - wszystkie dokumenty w jednej aplikacji

przeczytasz w 2 min.

Plan jest taki, by aplikacja mObywatel zawierała dowód osobisty, prawo jazdy i wszelkiego rodzaju karty. Wykonano pierwszy krok w tym kierunku.

Ministerstwo Cyfryzacji nie ukrywa, że chce, by Polacy jak najszybciej mogli uwolnić się od dyskietek w portfelach – by wszystkie potrzebne dokumenty mogły znajdować się w ich smartfonach. Aby udowodnić, że prace nad tym projektem nie stoją w miejscu, udostępniona została aktualizacja mObywatel, stanowiąca pierwszy poważny krok w tym kierunku.

mDokumenty w telefonie komórkowym 

Wszystko zaczęło się w maju, kiedy to uruchomiony został pilotaż programu mDokumenty. W ramach tego projektu sprawy urzędowe (do pewnego stopnia) można załatwiać bez dowodu osobistego w tradycyjnej formie. Wystarczy smartfon lub zwykła komórka – na urządzenie przychodzi SMS z kodem weryfikacyjnym, który podajemy urzędniczce lub urzędnikowi, a na komputerze automatycznie pojawiają się podstawowe dane osobowe klienta.

To jednak tylko początek i teraz Ministerstwo Cyfryzacji idzie dalej… 

mObywatel, czyli aplikacja z mDokumentami

Udostępniona (na razie tylko na Androida i na dodatek w wersji testowej) aplikacja mObywatel to nic innego jak program, w którym znajdą się wszystkie mDokumenty Polaka. Wszystkie, czyli jakie? Na razie projekt zakłada następujące:

 • potwierdzenie tożsamości,
 • dowód osobisty,
 • legitymacja studencka,
 • prawo jazdy,
 • karta dużej rodziny.

mDokumenty

Aktualnie jednak dostępna jest tylko ta pierwsza opcja, a więc…

mTożsamość – co to takiego?

mTożsamość jest pierwszą usługą dostępną w aplikacji mObywatel. Jej funkcjonalność nie jest zbyt szeroka: możliwe jest bowiem jedynie wyświetlenie danych osobowych na ekranie telefonu i przekazanie ich innej osobie (która też musi być użytkownikiem rządowego programu na Androida). Po co?

Dzięki mTożsamości w mObywatelu można na przykład wymienić się danymi w przypadku, gdy dojdzie do stłuczki samochodowej. Wymiana odbywa się poprzez wygenerowanie i odczytanie kodów QR aktywnych tylko przez moment. 

mTożsamość

Jak wyrobić sobie mTożsamość i jak stać się mObywatelem?

Aby skorzystać z mTożsamości trzeba mieć ważny dowód osobisty, profil zaufany (eGo), dostęp do Internetu i smartfona z Androidem w wersji od 6.0 wzwyż z zainstalowaną aplikacją mObywatel. Tę ostatnią można pobrać, klikając poniżej:

Pobierz mObywatel

Więcej informacji o aplikacji mObywatel (w tym szczegóły dotyczące bezpieczeństwa) znajdziecie na stronie obywatel.gov.pl

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, Business Insider

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AkaRyupl
  2
  Teraz ciekawe co powie pan policjant, jak trafi się na kontrolę i ktoś wyskoczy z e-dowodem czy e-prawem jazdy. Najpewniej będzie mandat za brak dokumentu.
  Dodam do tego, że to świetny sposób na kradzież tożsamości (wirusy, fizyczna kradzież telefonu, zhakowanie telefonu etc.). Ja postoję i podziękuję.
  • avatar
   Marucins
   1
   I dzięki temu będzie można wysyłać dokumenty droga elektroniczną?
   Czy dalej mamy wspaniałą papierologię!?
   • avatar
    sabaru
    -3
    No niby ok ale jaki padnie bateria w telefonie to nic nie da się na mieście załatwić jeżeli jakiś dokument będzie wymagany.
    • avatar
     Himoto
     -4
     Mieć nadzieję ze nigdy nikomu z rządzących nie wpadnie do głowy pomysł by ten mDokument był obowiązkowym modelem dokumentów, bo chyba zrezygnuję z posiadania takowego dokumentu pod zarzutem łamania prawa o bezpieczeństwie danych osobowych.

     Któryś tam wyskakuje z ciekawym pomysłem, że łatwiej sobie phona podładować niż się cofnąć po dokumenty. Ciekawe asiory jakim cudem zapominacie nosić przy sobie dokumenty, a jednocześnie jakimś cudem nie zapominasz telefonu przy czterech literach mieć?

     Aż strach się bać co będzie z polakami za 10-20lat, bo już teraz widać jak staczamy się w rozwoju jako naród.
     • avatar
      roman106
      -6
      Android 6.0? Nie mogli dać minimum android 8.0?