
Plan jest taki, by aplikacja mObywatel zawierała dowód osobisty, prawo jazdy i wszelkiego rodzaju karty. Wykonano pierwszy krok w tym kierunku.
Ministerstwo Cyfryzacji nie ukrywa, że chce, by Polacy jak najszybciej mogli uwolnić się od dyskietek w portfelach – by wszystkie potrzebne dokumenty mogły znajdować się w ich smartfonach. Aby udowodnić, że prace nad tym projektem nie stoją w miejscu, udostępniona została aktualizacja mObywatel, stanowiąca pierwszy poważny krok w tym kierunku.
mDokumenty w telefonie komórkowym
Wszystko zaczęło się w maju, kiedy to uruchomiony został pilotaż programu mDokumenty. W ramach tego projektu sprawy urzędowe (do pewnego stopnia) można załatwiać bez dowodu osobistego w tradycyjnej formie. Wystarczy smartfon lub zwykła komórka – na urządzenie przychodzi SMS z kodem weryfikacyjnym, który podajemy urzędniczce lub urzędnikowi, a na komputerze automatycznie pojawiają się podstawowe dane osobowe klienta.
To jednak tylko początek i teraz Ministerstwo Cyfryzacji idzie dalej…
mObywatel, czyli aplikacja z mDokumentami
Udostępniona (na razie tylko na Androida i na dodatek w wersji testowej) aplikacja mObywatel to nic innego jak program, w którym znajdą się wszystkie mDokumenty Polaka. Wszystkie, czyli jakie? Na razie projekt zakłada następujące:
- potwierdzenie tożsamości,
- dowód osobisty,
- legitymacja studencka,
- prawo jazdy,
- karta dużej rodziny.
Aktualnie jednak dostępna jest tylko ta pierwsza opcja, a więc…
mTożsamość – co to takiego?
mTożsamość jest pierwszą usługą dostępną w aplikacji mObywatel. Jej funkcjonalność nie jest zbyt szeroka: możliwe jest bowiem jedynie wyświetlenie danych osobowych na ekranie telefonu i przekazanie ich innej osobie (która też musi być użytkownikiem rządowego programu na Androida). Po co?
Dzięki mTożsamości w mObywatelu można na przykład wymienić się danymi w przypadku, gdy dojdzie do stłuczki samochodowej. Wymiana odbywa się poprzez wygenerowanie i odczytanie kodów QR aktywnych tylko przez moment.
Jak wyrobić sobie mTożsamość i jak stać się mObywatelem?
Aby skorzystać z mTożsamości trzeba mieć ważny dowód osobisty, profil zaufany (eGo), dostęp do Internetu i smartfona z Androidem w wersji od 6.0 wzwyż z zainstalowaną aplikacją mObywatel. Tę ostatnią można pobrać, klikając poniżej:
Więcej informacji o aplikacji mObywatel (w tym szczegóły dotyczące bezpieczeństwa) znajdziecie na stronie obywatel.gov.pl
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, Business Insider
Komentarze
18Dodam do tego, że to świetny sposób na kradzież tożsamości (wirusy, fizyczna kradzież telefonu, zhakowanie telefonu etc.). Ja postoję i podziękuję.
Czy dalej mamy wspaniałą papierologię!?
Któryś tam wyskakuje z ciekawym pomysłem, że łatwiej sobie phona podładować niż się cofnąć po dokumenty. Ciekawe asiory jakim cudem zapominacie nosić przy sobie dokumenty, a jednocześnie jakimś cudem nie zapominasz telefonu przy czterech literach mieć?
Aż strach się bać co będzie z polakami za 10-20lat, bo już teraz widać jak staczamy się w rozwoju jako naród.