Smartfony

Morephone pierwszym giętkim smartfonem?

przeczytasz w 1 min.

Naukowcy z Queen's University z Kanady w czasie specjalnej konferencji w Paryżu zaprezentowali prototyp giętkiego smartfona - Morephone.

Morephone - rewolucja na rynku smartfonów

Ostatnie lata przyniosły wiele pomysłów na projekty smartfonów z wyświetlaczami, które mogą być zginane, składane czy nawet zwijane. Pierwsze tego typu pomysły powstały już w 2004 roku.

Ostatnio słyszeliśmy o koncepcji HumanForm firmy Nokia, a zaledwie w styczniu Samsung poinformował, że posiada swoją własną technologię giętkich wyświetlaczy.

Najświeższa wizja należy do naukowców z Queen's University z Kanady. W czasie specjalnej konferencji w Paryżu zaprezentowali prototyp swojego giętkiego smartfona - Morephone.

Nazwa jest aluzją do możliwości zmiany kształtu urządzenia. W przeciwieństwie do projektów innych producentów ten telefon ma możliwość dostosowania wyglądu do dowolnych upodobań użytkownika.

Prototyp rewolucyjnego telefonu

Urządzenie korzysta z cienkiego wyświetlacza elektroforetycznego stworzonego przez firmę  Plastic Logic. Pod wyświetlaczem znajduje się "sieć drutów ze stopu z pamięcią kształtu". Jest to klucz do działania smartfona.

Parametry można definiować w przeróźny sposób. Zawinięcie lewego górnego rogu moze oznaczać nadejście wiadomości tekstowej, a zwijanie do wewnątrz np. nadejście połączeń głosowych.

Dr Roel Vertegaal, główny twórca prototypu wyjaśnił: "Głównym problemem, jaki może zaistnieć, jest to, iż użytkownicy mogą przyglądać się, jak ich smartfon zmienia kształt, podczas gdy ktoś będzie próbował się do nich dodzwonić"

Gotowy prototyp oznacza, że urządzenie będzie można wkrótce oddać do produkcji. Twórca Morephone'a uważa, że masowy montaż może się odbyć za 5 lat.

Na pewno należy wprowadzić wiele poprawek, choćby z tego względu, że niepowalający wyglądem smartfon posiada monochromatyczny obraz i zrobiony jest głównie z plastiku.

Mamy jednak nadzieję, że prace będą postępować szybko i pierwszy Morephone ujrzy światło dzienne już niebawem.

Źródło: neowin

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  a co z baterią, płytą główną? Je też będziemy mogli tak wyginać?
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   A jak mi się pogniecie w kieszeni? Żelazkiem go wyprasuje? xD
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Idiotyzm to samowyginanie, ale już giętki (i w pełni funkcjonalny) telefon to byłobycoś :D
    • avatar
     Konto usunięte
     -1
     No właśnie. Szukam telefonu w kieszeni a tutaj jakaś zwinięta kuleczka... :D
     • avatar
      adammo
      -1
      Ciekawa koncepcja co do podzespołów to mogłyby być w centralnej części a zaginałyby się tylko rogi, ciekawe z czego zrobiona by była obudowa.
      • avatar
       Konto usunięte
       -3
       fajowy jak kogos nie lubie a bedzie dzwonil zmieni sie w kasztalt kalu ? a lbo fajki?
       • avatar
        michael85
        0
        Będzie jak z google glass. W tym momęcie największym problemem jest magazynowanie energii. Nie umiemy tego wydajnie robić niestety :/