Ciekawostki

Musk chce znacząco zwiększyć liczbę satelitów na ziemskiej orbicie - po co?

przeczytasz w 1 min.

Firma SpaceX poprosiła o udzielenie zgody na wprowadzenie na ziemską orbitę 4425 satelitów, dzięki którym cały świat otrzyma superszybki Internet.

Obecnie wokół naszej planety krąży około 1420 aktywnych satelitów (którym towarzyszą tysiące śmieci). Sporo? Pewnie, że tak. Dla Elona Muska to jednak nic. Prezes firmy SpaceX zwrócił się właśnie do FCC (Federalna Komisja Łączności) z prośbą o wydanie pozwolenia na wprowadzenie na ziemską orbitę 4425 satelitów. 

Flota satelitów SpaceX byłaby największą w historii. Ale jaki miałby być w ogóle cel tej misji? Satelity będą krążyć wokół Ziemi i dostarczać szybki Internet do wszystkich regionów naszej planety. Szybki oznacza w tym przypadku 1 Gb/s, a więc – cóż – faktycznie szybki, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że obecnie średnia prędkość łącza na świecie wynosi około 200 razy mniej – 5,1 Mb/s. To wszystko „dla mieszkańców, przedsiębiorstw, instytucji i rządów”.

Każdy satelita SpaceX miałby około 386 kg i byłby wielkości samochodu Mini Cooper. Krążyłby wokół Ziemi na wysokości od 1150 do 1325 km. Elon Musk zapewnia, że produkcja i utrzymanie satelitów kosztować będzie naprawdę niewiele – koszt całej operacji miałby wynieść około 10 miliardów dolarów. Oczywiście wizjoner nie robi tego tylko „dla dobra ludzkości” – ma nadzieję, że na udostępnianiu superszybkiego łącza zdoła zarobić na marsjańską misję.

Satelity SpaceX mają działać od 5 do 7 lat, a następnie być zastępowane. Czy to oznacza więc jeszcze większą liczbę śmieci krążących wokół Ziemi? Musk chce temu zapobiec poprzez z góry zaplanowane manewry sprawiające, że satelita spłonie w atmosferze.

Jeśli będzie zgoda, pierwsze kilkaset satelitów dostarczy Internet do Stanów Zjednoczonych i Puerto Rico, na Wyspy Dziewicze i Hawaje. W tym celu, na tych terenach rozlokowane zostaną odbiorniki, których wielkość opisywana jest przez Muska jako „mniejsze niż pudełko na pizzę”.

Źródło: Business Insider, SpaceX. Foto: OneWeb

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Ping pewnie nieziemski, do gier niezdatny, ale nie takie jest założenie internetu satelitarnego. Bardziej się zastanawiam, czy ta sieć satelitów nie jest tylko przykrywką do nowego systemu zwiadowczego w celach wojskowych. Z taką ilością mógłby spokojnie sprywatyzować wojny. Coś jak w jormungandzie. :P
  • avatar
   vegasnight9
   5
   Spoko.
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    A jak z pingiem? :D
    • avatar
     Reyqer
     3
     Facebook chciał internet przez drony. Musk: "Mierzymy wyżej"
     • avatar
      Konto usunięte
      -13
      Po co? Zeby byc najwiekszym, perwersem podgladaczem na swiecie.