Technologie i Firma

Najbardziej inteligentna firma na świecie

przeczytasz w 2 min.

Inteligentna firma to taka, która łączy rozwój nowych technologii z efektywnym modelem biznesowym. Która robi to najlepiej? Podpowiedź: na „N”.

Jaka jest najbardziej inteligentna firma na świecie? Na to pytanie spróbowali odpowiedzieć eksperci z prestiżowego magazynu MIT Technology Review, którzy sporządzili zestawienie TOP 50. Dlaczego o tym wspominamy? Ano między innymi dlatego, że w pierwszej dziesiątce znalazło się miejsce dla 4 firm, o których zdarza nam się dość często pisać. 

Co to jest inteligentna firma? Na nadużywanie słowa „inteligentny” narzeka wiele osób, więc na samym początku wyjaśnijmy, co pod tym pojęciem w odniesieniu do przedsiębiorstw rozumieją eksperci. Chodzi mianowicie o takie firmy, które jak najlepiej łączą rozwój i wdrażanie innowacyjnych technologii z efektywnych modelem biznesowym.

Nvidia to najbardziej inteligentna firma na świecie

Właśnie Nvidia zajęła pierwsze miejsce w rankingu. Dlaczego? Ponieważ z jednej strony kontynuuje generowanie ogromnych zysków ze sprzedaży układów graficznych, a z drugiej – rozwija i popularyzuje nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja. Jej rozwiązania trafiają więc nie tylko do komputerów w naszych domach, ale też do centrów danych czy do samochodów.

Technologiczni giganci w rankingu

Na dwóch kolejnych miejscach również znalazły się firmy, o których piszemy stosunkowo często. Pierwszą jest SpaceX, a więc kosmiczny biznes Elona Muska, który rozwija koncepcję rakiet wielokrotnego użytku (z niemałymi sukcesami), dysponuje „najpotężniejszą rakietą na świecie” i pracuje nad sposobem, by skolonizować Marsa.

Na najniższym stopniu podium znalazł się z kolei Amazon, który „rozwija technologie sztucznej inteligencji, w tym wizję komputerową, uczenie maszynowe i przetwarzanie języka naturalnego, by zrewolucjonizować branże mobilną i zakupową”, czytamy w uzasadnieniu. Eksperci podkreślają też znaczenie rozwoju innych projektów firmy, takich jak Alexa (inteligentna asystentka) czy Amazon Go (bezobsługowy sklep stacjonarny).

W zestawieniu mamy też Alphabet (matkę Google) na piątym miejscu. Według autorów zasłużył na swoją pozycję za sprawą licznych projektów, związanych ze sztuczną inteligencją oraz rzeczywistością rozszerzoną i rzeczywistością wirtualną. 

TOP-10: najbardziej inteligentne firmy:

 1. Nvidia
 2. SpaceX
 3. Amazon
 4. 23andMe
 5. Alphabet (Google)
 6. iFlytek
 7. Kite Pharma
 8. Tencent
 9. Regeneron
 10. Spark Therapeutics

Jeszcze więcej firm z „naszej” branży

Intel uplasował się na 13. pozycji dzięki inwestycjom w sztuczną inteligencję oraz współpracy z DJI (gigantem rynku dronów) i motoryzacyjnymi olbrzymami, takimi jak BMW. Apple zaś swoją 16. lokatę zawdzięcza produktom cyfrowym (jak Apple Pay) i fizycznym (jak Apple Watch) oraz rozwojowi „inteligentnych” rozwiązań, takich jak system jazdy autonomicznej.

Jest też Facebook na 23. miejscu (walka poprzez SI z „fake newsami” oraz asystent „M”), DJI na 25. (małe i dobrze wyposażone drony z intuicyjną obsługą), Microsoft na 27. (gogle rzeczywistości mieszanej HoloLens, projekt DNA-jako-magazyn-danych i usługi chmurowe), Tesla na 31. (solarne dachy, Autopilot i zwiększanie dostępności aut elektrycznych), Foxconn na 33. (zaawansowana robotyzacja), IBM na 39. (Watson i technologie blockchain), HTC na 42. (rzeczywistość wirtualna na smartfonach i nie tylko) i Daimler na 46. (autonomiczne pojazdy).

Inne inteligentne firmy

Jak mogliście zobaczyć w zestawieniu, aż cztery miejsca przypadły firmom zajmującym się biomedycyną. 23AndMe z 4. miejsca, na przykład, rozwija metody testów DNA, pozwalających na szybkie wykrycie objaw m.in. chorób Alzheimera i Parkinsona. Kite Pharma z 7. zaś bada limfocyty T, które walczą z infekcjami w organizmie. Ranking TOP-10 zamykają natomiast Regeneron i Spark Therapeutics, które skutecznie walczą z chorobami oczu. 

Pełne zestawienie dostępne jest tutaj: 50 Smartest Companies 2017 (MIT Technology Review).

Źródło: MIT Technology Review

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Himoto
  5
  Akurat rankingi MIT są nic nie warte :)

  TOP 50 jest Intel jest HTC jest i Apple, a brak w nim Samsunga, AMD i wielu innych bardziej zasłużonych :| żart.

  Takich jak IBM się nie czepiam bo to aktualnie jedna z niewielu firm która ciągle prze w kierunku rozwoju, ale Baidu? Facebook? jaja se robią a połowa świata to łyka że zacytuję "jak młode pelikany".
  • avatar
   elektronickimordulec
   1
   a AMD gdzie ?