Ciekawostki

Oto najbardziej pożądane umiejętności IT w Polsce

przeczytasz w 3 min.

Dziś przyglądamy się temu jakie umiejętności IT są najbardziej oczekiwane przez pracodawców w Polsce i na jakie stanowiska popyt jest największy.

IT praca kierunek

Kilka dni temu mogliście przeczytać w naszym serwisie jak powinno wyglądać curriculum vitae w branży IT. W artykule CV dobrego informatyka - jakie powinno być? prezentowaliśmy podstawowe wytyczne, najważniejsze elementy, które musi zawierać dokument, a o których najczęściej zapominamy, aby zwiększyć swoje szanse na dobrą posadę. Dziś przyglądamy się temu jakie umiejętności IT są najbardziej oczekiwane przez pracodawców w Polsce i na jakie stanowiska popyt jest największy.

Według raportu Computerworld Forecast 2014 i badań firmy Hexcode w branży IT najbardziej pożądani są i w najbliższym czasie będą pracownicy dysponujący umiejętności w zakresie programowania i rozwoju aplikacji. Tutaj trzeba jednak pamiętać, że środowisko jest bardzo niestałe i dobry programista musi być na bieżąco z najnowszymi trendami. Poszukiwani są więc przede wszystkim programiści-pasjonaci.

„Programiści należą do najbardziej poszukiwanych ekspertów – ta tendencja jest niezmienna od kilku lat i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała ulec zmianie. Istotne są zarówno kompetencje, czyli doświadczenie zawodowe, przebyte specjalistyczne szkolenia informatyczne, zdobyte certyfikaty, jak również unikalne umiejętności w zakresie programowania. Trzeba pamiętać o tym, że środowisko IT jest dynamiczne i zmienne, dlatego specjaliści powinni dbać o to, by być wciąż na bieżąco z nowymi rozwiązaniami oraz potwierdzać swoje kompetencje zdanymi egzaminami. Nie bez znaczenia jest także umiejętność współpracy z innymi działami firmy przy tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania. Ostatecznie przecież najważniejsze jest to, by tworzone aplikacje jak najlepiej wspierały cele biznesowe firmy” - mówi Aneta Gawęcka-Malec, Manager Szkoleń w firmie Hexcode.

Niezmiennym zainteresowaniem cieszą się specjaliści Helpdesk i wsparcia technicznego. Według raportów co trzecia firma planuje w tym roku zatrudnić takiego pracownika. Ze znalezieniem pracy problemów nie powinni mieć także specjaliści ds. zarządzania usługami sieciowymi, jako że tego typu ruch z roku na rok gwałtownie rośnie. Wzrost można również zaobserwować na rynku aplikacji mobilnych – zarówno ich projektowanie, jak i zarządzanie nimi staje się jedną ze spraw priorytetowych w firmach IT, dlatego też specjaliści od tego rodzaju oprogramowania także są bardzo poszukiwani.

„Polskie firmy mają trudności w znalezieniu deweloperów aplikacji mobilnych na rynku pracy, dlatego, by rozwiązać ten problem, często decydują się na organizowanie wewnętrznych szkoleń pracowników w tym obszarze” – mówi Aneta Gawęcka-Malec. 

Analitycy biznesowi i kierownicy projektów – specjaliści tego typu mogą spodziewać się znacznego zwiększenia popytu. Najmilej widziane przez pracodawców kompetencje to umiejętność obsługi oprogramowania Microsoft SharePoint, Excel czy Access. Wymagana jest jednak tutaj także duża kreatywność i znajomość panujących trendów, jako że osoby te przeważnie prowadzą strategiczne projekty biznesowe.

Aneta Gawęcka-Malec
Aneta Gawęcka-Malec – założycielka firmy Hexcode odpowiadająca na najważniejsze pytania o to, jakie są najbardziej pożądane umiejętności IT w Polsce.

Co czwarty pracodawca planuje także w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy zatrudnić administratora baz danych, co pokazuje jak dużą popularnością cieszy się ten zawód. Nie tylko zarządzanie bazami, ale też umiejętność analizy danych i definiowania trendów jest tutaj bardzo ważna.

„Aby dział IT w firmie się rozwijał, zatrudnieni w nim specjaliści powinni nieustannie podnosić swoje kompetencje zawodowe. Ponieważ rozwiązania w obszarze systemów baz danych dynamicznie się zmieniają, kluczową rolę w odpowiednim przygotowaniu zespołu pełnią profilowane szkolenia. Dla pracowników działów IT to okazja do spotkania z ekspertami w zakresie baz danych, podczas którego mogą oni nie tylko poznać dostępne funkcjonalności, ale również wymienić doświadczenia zawodowe z innymi uczestnikami spotkania. Koszty związane z doskonaleniem i utrzymaniem doświadczonych pracowników IT jest niewspółmiernie niski w porównaniu do zysku, jaki oferuje niezawodna i wydajna baza danych” – powiedział Sławomir Paszek z firmy SoftPoland S.C, współpracujący z Hexcode certyfikowany trener w obszarze baz danych.

Wiele mówi się ostatnio o bezpieczeństwie w IT. Specjaliści ds. zabezpieczeń, znający aktualne zagrożenia i metody radzenia sobie z miesiąca na miesiąc będą prawdopodobnie coraz bardziej rozchwytywani. Trzeba mieć jednak na uwadze, że praca ta wiąże się z dużą odpowiedzialnością.

„Często administratorzy rozliczani są z ciągłości działania systemu, rzadziej ze stanu zabezpieczeń. W natłoku bieżących zadań często nie mają czasu na zwrócenie uwagi, na jakiś dodatkowy checkbox, którego zaznaczenie wpływa na bezpieczeństwo systemu. Mimo wszystko zawsze dobrze jest wiedzieć więcej. Zwłaszcza, kiedy jest to kwestia jednego czy dwóch kliknięć. Brak świadomości zagrożeń może drogo kosztować, a sytuacje potencjalnego zagrożenia zdarzają się częściej, niż nam się wydaje” – komentuje współpracująca z Hexcode Paula Januszkiewicz, ekspert w obszarze bezpieczeństwa IT.

Niezmiennie – powodzenia! :)

Źródło: Hexcode, Mashable

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  21
  "Programiści należą do najbardziej poszukiwanych ekspertów."

  Zawsze tak było i zawsze tak będzie, bo 'programista' jest podstawą całego IT. Szczerze mówąc spodziawałem się czegoś bardziej wnikliwego. Mamy 23452 specializacji 'developerskich' wiec 'programista' to równie nic nie mówiące określenie jak prehistoryczny 'informatyk'.
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   Uczylem sie baz danych ale to nie dla mnie. Normalizacje mnie wykanczaly psychicznie. Wspolczuje komus siedzienia dniami I nocami przed kompem I to nie dla rozrywki.
   • avatar
    projectdarkstar
    2
    Mnie bawi polska obsesja na punkcie zdanych egzaminów i certyfikatów.
    Papierki papierki i jeszcze raz papierki.
    • avatar
     StartX_pl
     0
     Fajnie, tylko co z tego skoro handlowcy czy inni "specjaliści", niekoniecznie z dyplomami i certyfikatami zarabiają tyle samo albo i więcej, nie wspominając o fakcie, że wymaga się od nich mniej niż od programistów czy analityków i mają przede wszystkim normowane godziny pracy, a nie "kiedy skończysz".

     Z perspektywy ostatnich 10 lat - a kij w dupe z tą informatyką. Dużo osób mówiło mi, że szkoda, że przecież tyle się nauczyłeś itd, ale co z tego, uczyłem się po to żeby coś tego mieć, a nie żeby umieć dla samego umienia i spania na klawiaturze za takie same pieniądze co ludzie pracujący 8 godzin dziennie.