Internet

Najczęstsze błędy językowe w Internecie

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
25 komentarzy Dyskutuj z nami

Istnieje spora grupa Polaków, którzy nie szanują swojego języka i każdego dnia wypełniają Internet „bykami” – jednymi gorszymi od drugich.

To, że z pisaniem po polsku spora część internautów ma pewne problemy, nie jest tajemnicą. W Internecie widać to zresztą na każdym kroku. Co ciekawe, jest ktoś, kto postanowił sprawdzić, o jak dużej skali jest mowa – to Instytut Monitorowania Mediów, który podzielił się rezultatami ostatniego badania.

Ponad 270 tysięcy postów i artykułów z błędami językowymi – tyle odkrył Instytut Monitorowania Mediów na portalach społecznościowych typu Facebook i Twitter w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Najwięcej z nich pochodzi z pierwszego wymienionego serwisu, ale może to być spowodowane po prostu jego dominującą pozycją na rynku.

O jakich błędach mowa? Przede wszystkim o słowach napisanych niepoprawnie lub użytych w złym znaczeniu, ale też o pleonazmach i nieprawidłowych frazach. Na liście najczęściej spotykanych błędów znalazły się: „wziąść”, „włanczać”, „poszłem”, „bynajmniej” (zamiast „przynajmniej”), „w każdym bądź razie”, „napewno”, „spowrotem”, „dlatego bo”, „dzień dzisiejszy”, „okres czasu” i „trwać nadal”. 

Agnieszka Purzycka, ekspert Hays Polska, zwraca uwagę na to, że pisanie w taki sposób w Internecie może mieć poważne konsekwencje. Nasze profile społecznościowe stają się bowiem wizytówkami i w momencie np. szukania pracy, są odwiedzane przez rekruterów. „Byki” mogą ich skutecznie odstraszyć.

Niech nie będzie to jednak jedyna motywacja. Najzwyklejsza w świecie dbałość o piękno języka jest chyba ważniejsza, prawda?

Źródło: Instytut Monitorowania Mediów. Foto: Skitterphoto/Pixabay (CC0)

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Stashqo
  7
  Przyglądając się wszystkim "użytkowniką" i temu co piszą to chyba właśnie notoryczna, zła odmiana przez przypadki i zjadanie końcówek "-om" na rzecz "-ą" jest błędem który razi mnie najbardziej.
 • avatar
  Hel1os
  6
  Nie ma "z kąd"?
 • avatar
  Smuga
  1
  Zaraz przyjdzie kolejny cymbał który zacznie tłumaczyć się tym, że ma "ścisły umysł". Oczywiście.
 • avatar
  Subvoice
  1
  sy la bi zo wa nia też nie :(
 • avatar
  jaredj
  1
  Profil FB odwiedzany przez rekruterów? Hehe, mogą sobie oglądać ;)
 • avatar
  Michał 06
  1
  Acha tera bede wiedział :)
 • avatar
  sosite
  1
  Podkreślanie podkreślaniem ale są wyrazy, które są poprawne w obu formach ale znaczą co innego - tak jak "morze" i "może". Np. bardzo wiele osób myli wyrazy "póki" i "puki" :)

  1. "Póki" oni czegoś nie zrobią
  2. Słyszałem stuki i "puki"
 • avatar
  Tasslehoff
  0
  ale nie cofajmy się do tyłu
 • avatar
  rahl_r
  -1
  "Napewno" - (i kilka innych) to nie błąd, to tylko starsza forma, zmiana gramatyki nie anuluje jej poprawności. Słowo "bynajmniej" to forma archaiczna, lub gwarowa ale w pełni poprawna.
 • avatar
  sebmania
  -1
  .
 • avatar
  rulax
  -2
  Sprawdzam w słowniku, okres czasu to poprawnie: okres lub czas. Czy ktoś obliczał ostatnio np. czas fali mechanicznej, czas fali dźwiękowej? Może Pan redaktor potrafi? :)

  Powinno się mówić: okres ruchu po okręgu czy bardziej czas ruchu po okręgu?
 • avatar
  sebmania
  -5
  Ja tam zawże urzywam podkreslania błenduw podczas pisania w samej pżęglondarce, wystarcza do codźenego urzytkowania.
 • avatar
  miedzianek
  -9
  Hmm, od kiedy rekruteży są po humanie i widzą gołym okiem każdy błędnie napisany post?

  Nie, to już przesada,czy od razu napisanie 'wziąść' zamiast 'wziąć' na FB przekreśla wszystkie umiejętności człowieka i czyni go gorszym od tego, który pisze bezbłędnie, ale nie umie nic poza dłubaniem w nosie i bekaniem na zawołanie?
 • avatar
  deton24
  0
  Polecam Gboard na Androida. Chyba najlepszy słownik obecnie. Kiedyś lepszy był Swype, alej uż nie.