• benchmark.pl
  • Windows 8
  • Już za rok “czterdziestka”. Tak zmieniały się systemy operacyjne od 1985 roku
Systemy operacyjne

Już za rok “czterdziestka”. Tak zmieniały się systemy operacyjne od 1985 roku

Captain Gizmo stworzył ciekawe wideo. Pokazuje popularność poszczególnych systemów operacyjnych dla PC w różnych latach.

Do sieci trafiło bardzo ciekawe wideo. Materiał obrazuje, jak przebiegała ewolucja systemów operacyjnych w naszych komputerach. Które OS pamiętasz? Daj znać w komentarzu!

System operacyjny - najważniejsza część oprogramowania nowoczesnego komputera

Zacznijmy od tego, jaką właściwie rolę pełni system operacyjny (OS). Na większości komputerów, ale także na smartfonach i tabletach, system operacyjny tworzy środowisko pozwalające na wygodne i szybkie korzystanie z przeróżnych narzędzi i funkcji. Również zewnętrzne aplikacje i gry wymagają odpalenia ich na odpowiednim OS.

W przeszłości komputery pracowały na przeróżnych systemach operacyjnych. Wystarczy wspomnieć choćby o całej masie systemów stworzonych przez Microsoft. Osobiście pamiętam pierwszy komputer, z jakiego korzystałem. PC z procesorem 386DX posiadał dwa systemy operacyjne - MS-DOS i Windows 3.1. Ten pierwszy cieszył się zresztą największą popularnością w latach 1987 do 1995. Dopiero w tym momencie systemy operacyjne Microsoftu stały się tak popularne, jak widzimy to dzisiaj.

Od 1995 roku króluje Microsoft Windows

Później nastała era Windowsa 95 i 98, a Windows XP pamiętają zapewne nawet nasi młodsi czytelnicy. Windows 7, czy Windows 10 to natomiast całkiem nowoczesne oprogramowanie, które do dziś niejedna osoba ma na swoim komputerze.

Świat systemów operacyjnych nie kończy się jednak na tych spod znaku “okienek” Microsoftu. Prekursorem wielu OS jest bowiem Unix, to na nim powstawały tak znane systemy, jak Linux i MacOS.

Co ciekawe, systemy operacyjne Apple (MacOS) dopiero od 2018 roku cieszą się popularnością dającą im miejsce w pierwszej trójce. Wcześniej nierzadko musiały ustąpić miejsca oprogramowaniu inych firm.

Komentarze

(17)
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • halas84
    Oczywiście zabrakło Windows 3.11 i Norton Comander ;)
  • anglik666
    Wszystkie windowsy od 3.1, a do tego jeszcze kilka distro Linuxa, OS/2, FreeBSD, ach przeszło się przez kilka systemów...
  • losiaczek1
    Używałem chyba wszystkie systemy jakie istniały nawet egzotycznego OS2.
  • vacotivus
    Tymczasem W11 już ładuje reklamy do Menu Start. Powodzenia...
  • andrzejjajko
    Czyli mają tyle lat co ja. To nie źle
  • piomiq
    Zapchajdziura. Widać, że autor nie ma kompletnie pomysłu na newsy.
  • FranzMauser
    Dos, 3,11
  • biuro74
    Autor ma braki wiedzy.
    Windows 3.1 to nie byl system operacyjny, to po pierwsze. To byla nakladka na DOS, ktory byl wlasciwym systemem operacyjnym.
    Potem Linux - kolejna wtopa. Linux to jadro, natomiast system operacyjny to GNU/Linux, albo upraszczajac "linuksy" jako grupa tych systemow bez konkretnego wskazania.
    I tych systemow bylo wiecej, ani Microsoft byl pierwszy, ani najlepszy. Zostal wybrany dzieki niezorientowanym posiadaczom samochodu, odkurzacza, komputera i innych urzadzen :)
  • GejzerJara
    Trochę egzotyka, ale MS DOS 3.30 i 5.00, Także Windows1.0, 2.0 oraz 3.* , ale także uwaga:
    IBM OS/2 Warp3 i późniejszy Warp4 , oraz Linux w wielu wydaniach.

    Dodam że OS/2 Warp3 / 4 bez problemu uruchamiały programy z MSDOS oraz do Windows3.11 , co później Microsoft pracowicie zepsuł, wydając kompilatory, których można było użyć bezpłatnie jak robiłeś programy wyłącznie pod Windows95, które na OS/2 już nie działały. Oni nawet zepsuli działanie biblioteki 32bit dla Windows3.11 .
Zaloguj się, aby komentować