Systemy operacyjne

Xiaomi ma już nowy system. Nie każdemu spodobają się jego zasady

przeczytasz w 2 min.

Najnowsza modyfikacja Androida od Xiaomi ma wprowadzić wiele zmian, w stosunku do aktualnie stosowanego w ich urządzeniach MIUI. HyperOS zostanie przebudowany i rozwinięty w praktycznie każdym aspekcie. Jednak pewnej grupie użytkowników jedna zmiana może się bardzo nie spodobać.

HyperOS ma być nowym otwarciem dla chińskiego giganta elektroniki użytkowej. Jego najnowszy system operacyjny ma połączyć ze sobą “ludzi, auta i domy”. Oznacza to nic innego, jak o wiele głębszą integracje urządzeń od Xiaomi względem siebie. Ten sam system operacyjny (oczywiście odpowiednio dopasowany) ma być wykorzystywany w urządzeniach IoT, sprzęcie domowym, czy oczywiście smartwatchach, tabletach oraz smartfonach. Ponadto sam system ma pożerać mniej zasobów, lepiej wykorzystywać podzespołu sprzętu, czy zwiększyć bezpieczeństwo. I to właśnie ten ostatni aspekt wymusi na aktualnych zasadach firmy pewne zmiany.

Odblokujesz bootloader w Xiaomi? Stracisz aktualizacje!

Zacznijmy od samej definicji tego oprogramowania. Program rozruchowy (z ang. bootloader), to w największym uproszczeniu oprogramowanie inicjujące pracę urządzenia i rozpoczynające ładowanie systemu operacyjnego. Ma ono różne zadania, m.in. zweryfikować integralność OS, czy zabezpieczyć system przed złośliwym oprogramowaniem.

Tak wyglądąła procedura odblokowania bootloadera telefonu od Xiaomi

Odblokowanie bootloadera z drugiej strony jest niezbędne w przypadku, gdy chcemy, np. uzyskać uprawnienia administracyjne (root). Przez wiele lat Xiaomi bez problemu pozwało na integrację w tę część oprogramowania swoich urządzeń. Od teraz każde urządzenie z HyperOS na pokładzie, które zostanie odblokowane, utraci możliwość pobierania i instalacji aktualizacji systemu.

HyperOS

Ponadto według raportu Android Authority, Xiaomi potwierdziło, iż odblokowanie bootloadera będzie domyślnie wyłączone w HyperOS. Firma zapewnia, że to posunięcie ma na celu ochronę bezpieczeństwa urządzenia – ma ograniczyć ryzyko wycieku danych oraz zapewnić użytkownikom bezpiecznie i stabilnie oprogramowanie. Specjaliści Xiaomi także wspomnieli, że sama polityka odblokowywania urządzeń ulegnie zmianie.

Chcesz odblokować bootloader w Xiaomi? Musisz ładnie poprosić!

Użytkownicy chcący odblokować program rozruchowy swojego urządzenia będą musieli zgłosić takową potrzebę za pośrednictwem forum społeczności. Dopiero po akceptacji ze strony Xiaomi, otrzymamy zapewne odpowiedni klucz do wykonania procedury. Co ciekawe, takie prośby będziemy mogli zgłaszać w ograniczonej ilości. Każdy użytkownik będzie mógł odblokować tylko trzy urządzenia rocznie. Niewykluczone jest również to, iż czas na odblokowanie sprzętu również będzie limitowany. Nowe restrykcje będą początkowo obowiązywać wyłącznie w Chinach, ale firma rozważa rozszerzenie go na inne rynki.

A co Wy sądzicie o nowej polityce firmy? Czy należycie do tej grupy osób, która nadal dokonuje odblokowania bootloadera na swoich urządzeniach? Dajcie znać w ankiecie, a w komentarzach podzielcie się swoimi przemyśleniami!

Źródło: 91mobiles, MIUI Polska

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  keeeper
  13
  Ostatnio zdarzyło mi się odblokować bootloader w starym zegarku TicWatch żeby zmienić w nim soft z chińskiego na europejski. Ogólnie teraz nie mam aż takiego parcia na wybór urządzeń pod względem tego czy mogę zmienić tam system na nowy:
  1. Różnice pomiędzy nowymi wersjami Androida są w zasadzie kosmetyczne. To czym mam 11 czy 14 niewiele zmienia.
  2. Układy w telefonach są na tyle szybkie, że nie widać poprawy wydajności między oryginalnym softem a tym odchudzonym przez fanów.
  3. Okres wsparcia urządzeń regularnie się wydłuża.
  4. Nie jestem już studentem i na takie zabawy trochę szkoda czasu ;-)

  Ale mimo wszystko, na wypadek gdyby producent wpadł na jakiś genialny pomysł typu reklamy, albo celowe postarzanie produktu to warto mieć opcję przejścia na coś innego.
  • avatar
   GejzerJara
   2
   producenci powinni zostać zmuszeni ustawami, aby bootloader przestał być przeszkodą do instalowania alternatywnych wersji systemów, a nawet innych systemów. na laptopie jakoś nie jest to problemem, z wyjątkiem "laptopów" surface.

   bootloader ma być bootloaderem a nie blockloaderem.
   • avatar
    xmexme
    1
    Odblokowanie telefonu to podstawa aby móc z niego w pełni korzystać. Chyba że wolisz aby inni decydowali o twoim życiu, dyktowali ci "co jest dla ciebie dobre" (czytaj co jest dla nich dobre). Korzystasz z telefonu na ich zasadach i jeszcze płacić im za to, idealny klient. Lemnigostwo coraz bardziej popularne.
    • avatar
     Sebenicz
     0
     Zmiana nazwy to nie nowy system. Ciekawe o ile gorzej będzie działał smartfon i jakie nowe błędy dojdą...
     • avatar
      thermal shutdown
      -2
      Odblokowanie urządzenia oznacza niemożliwość użycia w bankowości. Osłabia bezpieczeństwo. Niektórzy przeżyli ostatnią poprawkę kosmetyczną. Trzeba się zastanowić, czy chce się dobry aparat 8K, głośniki stereo, żeby w grach działał szybko i nie nagrzewał się. SONY robiło zwykle 1 poprawkę. Kupić nowy telefon za 6400 zł, 10000zł a starego nie używać. Są też po 1500.
      • avatar
       Silesianus2K
       -6
       Rootowanie telfonu to proszenie się o kłopoty, zwłaszcza jak nie wie się co zrobi program który nas do tego namówił.
       A potem w Internecie płacz jakie to Androidy nie są bezpieczne.
       PS. Spora część aplikacji bankowych (wszystkie?), oraz antyszkodników nie da się zainstalować na zrootowanym telefonie.