Internet

Netflix chce odmienić branżę filmową

przeczytasz w 2 min.

Netflix chce, by wizyta w kinie nie była jedyną możliwością zapoznania się z gorącymi nowościami filmowymi. I sporo w tym kierunku robi.

Netflix od niedawna może pochwalić się ponad 100-milionową publicznością i ani myśli się zatrzymywać w tym miejscu. Właściciele serwisu widzą w nim coś więcej niż tylko wypożyczalnię VOD czy telewizję internetową – widzą przyszłość branży filmowej.

Ambicje znajdują wyraz w inwestycjach

W 2016 roku Netflix zainwestował w filmy i seriale 5 miliardów dolarów, a w tym roku planuje wydać na nie 6 miliardów dolarów. W wywiadzie dla serwisu Variety dyrektor ds. treści (Ted Sarandos) ujawnił, że w roku 2018 serwis przeznaczy na produkcje 7 miliardów dolarów, a więc znów o 1 miliard więcej.

Większość pieniędzy wydawanych przez Netfliksa idzie na licencje, ale coraz większą część budżetu serwis przeznacza na swoje autorskie filmy i seriale. Najpopularniejsze są House of Cards, Orange is the New Black, Marco Polo, Narcos, Daredevil, Sense8, Stranger Things czy Bloodline, ale to tak naprawdę tylko początek listy.

4 pozycje obowiązkowe rocznie

Taki jest plan Netfliksa – każdego roku chce tworzyć 4 filmy, które będzie trzeba zobaczyć. W tym roku ukazały się już na przykład Okja oraz I Don’t Feel at Home in This World Anymore, a w drodze są The Meyerowitz Stories oraz Bright.

Szczególnie ten drugi tytuł zapowiada się wybornie. Jego reżyserem jest David Ayer (ten z Legionu Samobójców), a w roli głównej zobaczymy Willa Smitha. – „Nie chcę nakręcać oczekiwań, ale myślę, że Bright będzie przełomem w branży filmowej” – mówi Sarandos. Tego nie wiemy, ale na pewno będzie ważnym testem, ponieważ premiera filmu odbędzie się na Netfliksie

Bright jest też najdroższym filmem Netfliksa w historii (budżet szacuje się na 90 milionów dolarów). Tego rekordu nie będzie jednak dzierżył długo, bo już planowany jest film Martina Scorsese, który pochłonie grubo ponad „stówę” i również zadebiutuje na Netfliksie, a nie w kinie.

Netflix zapowiada więcej wszystkiego

Netflix chce rozszerzać swój katalog nie tylko o kolejne wysokobudżetowe produkcje, ale też o mniejsze filmy i seriale. Chce też tworzyć więcej „lokalnych treści”. W tym roku wyprodukowanych zostało 17 takich tytułów, a za kilka lat ma ich być co najmniej 70 rocznie.

I choć oczywiście nie jest tak, że każda produkcja Netfliksa jest udana – wystarczy choćby wspomnieć o chłodniej przyjętych filmach Sandy Wexler z Adamem Sandlerem czy War Machine z Bradem Pittem – to trudno nie docenić wysiłków serwisu. Wysiłków, które rzeczywiście mogą mieć (zakładając, że jeszcze nie mają) poważny wpływ na branżę filmową.

Źródło: Netflix, Quartz, Variety, inf. własna

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wojciechu15
  3
  Wcale mnie nie dziwi, że idzie to w tym kierunku. Posiadając tak wielką i ciągle rosnącą bazę subskrybentów Netflix będzie mógł sobie pozwolić na coraz droższe produkcje. Premiera w internecie zamiast w kinie? To tez dla mnie nic dziwnego - skoro już tych subskrybentów mają, to po co dzielić się dochodem z biletów z dystrybutorami na poszczególne kraje oraz sieciami kin. Dając premierę u siebie na serwisie pomijają wszelkich pośredników - a jeżeli film będzie dobry to wiele milionów osób na całym świecie będzie gotowa zapłacić za obejrzenie w domu tyle co za bilet do kina, a może nawet więcej.

  • avatar
   darioz
   -2
   Will Smith musi narzekać na brak pieniędzy skoro decyduje się wystąpić w takich szmirach jak Bright!
   • avatar
    rlistek
    0
    > "Taki jest plan Netfliksa – każdego roku chce tworzyć 4 filmy, które będzie trzeba zobaczyć. W tym roku ukazały się już na przykład [...]"

    Lmao. O żadnym nawet nie słyszałem LuL.
    • avatar
     Q2hvY2hsaWs8
     0
     .
     • avatar
      Speedstar
      0
      Ja osobiście czekam na Star Trek Discovery w wykonaniu Netflixa