Smartfony

Nexus 5X zaskakuje użytkowników zdjęciami... „do góry nogami”

Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
10 komentarzy Dyskutuj z nami

Na szczęście, przynajmniej według producenta, jest to problem, który da się szybko rozwiązać.

Nexus 5X zdjęcia

Pierwsi użytkownicy cieszą się już możliwością korzystania ze smartfona LG Nexus 5X. Niektórzy z nich są jednak bardzo zaskoczeni po wykonaniu nim zdjęcia.

Jednym z największych atutów wspomnianego modelu miał być właśnie aparat. LG rzeczywiście postarało się o dość zaawansowany moduł i do jakości zdjęć mało kto ma zastrzeżenia. Problem w tym, że niektóre osoby informują, iż prezentowane są one „do góry nogami”, czyli odwrócone o 180 stopni.

Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że zastosowany moduł aparatu jest na tyle duży, że problemem było zmieszczenie go w zaprojektowanej dla smartfona obudowie. Aby ułatwić sobie zadanie zdecydowano się umieścić go odwrotnie, a następnie zaimplementować oprogramowanie, które automatycznie dostosuje orientację zdjęcia do pożądanego przez użytkowników położenia. O ile oprogramowanie działa jak należy, wszystko jest w porządku. Niekiedy dzieje się jednak inaczej i stąd też wybrani „szczęśliwcy” spotkali się z omówionym problemem.

Eino-Ville Talvala z obozu Google zapewnia jednak, że nie jest on poważny. Kłopotem są niektóre aplikacje firm trzecich, które nie zostały dostosowane do rozwiązania wykorzystanego w Nexus 5X. Zapowiedziano szybkie aktualizacje, po których wszystko działać ma już należycie.

Źródło: google, technewstoday

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Kłopotem są niektóre aplikacje firm trzecich, które nie zostały dostosowane do rozwiązania wykorzystanego w Nexus 5X

  Hahahaha, to wina producentów aplikacji? Przecież takie rzeczy jak odwracanie zdjęcia powinno się robić w sterowniku od aparatu żeby było to przezroczyste dla aplikacji.
  15
 • avatar
  Konto usunięte
  "Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że zastosowany moduł aparatu jest na tyle duży, że problemem było zmieszczenie go w zaprojektowanej dla smartfona obudowie. Aby ułatwić sobie zadanie zdecydowano się umieścić go odwrotnie,"

  To jest zupełnie bez znaczenia. Obraz na matrycy zawsze powstaje odwrócony i w każdym urządzeniu z elektronicznym podglądem na żywo trzeba go odwracać.
  Tu był po prostu jakiś eugeniusz majstrujący w oprogramowaniu nieznający podstaw z fizyki klasycznej z działu optyka. Elementarnych podstaw. Pomyślał sobie, że skoro moduł montują odwrotnie, to już nie będzie trzeba odwracać obrazu i taka jest geneza tego błędu.
  -6
 • avatar
  kombajn
  O jejku toż to nielichy problem. Gdyby tylko istniało jakieś darmowe oprogramowanie które na komputerze obróci zdjęcie. Hmm ciekawe czy MS Paint to potrafi...
 • avatar
  Konto usunięte
  Sterownik zajmuje się ustawieniem ostrości i ekspozycją oraz poinformowaniem aplikacji, że dane o które żądała (czyli zdjęcie) są już dostępne. Z danymi jest również orientacja związana z położeniem modułu. To apka na podstawie tych informacji dalej "robi" zdjęcie. Cała afera jest o dane odnośnie orientacji modułu. Ponieważ aparat jest od dawna w komórkach, to od wczesnych androidów jest obsługiwany na poziomie kernella, a to wcale nie oznacza takiej łatwej aktualizacji dla LG, a to ze względu na zamknięte źródła. LG będzie musiał w takiej aktualizacji podmienić kernel z modułami, a to operacja jak z podmianą androida na nową wersję. To by było eleganckie rozwiązanie. Nieeleganckie jest zdecydowanie łatwiejsze - poprawić apki, aby odwrotnie obsługiwały informacje o orientacji. Tylko wtedy będą cuda z każdą normalnie zachowującą się apką.