Ciekawostki

Nie masz rządowej aplikacji? Czekasz przed sklepem [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Tą rządową aplikacją jest ProteGO Safe. I wprawdzie to, co przeczytaliście w tytule, to spore uproszczenie, ale do tego tak naprawdę sprowadzają się nowe wytyczne Ministerstwa Rozwoju.

Co to jest ProteGO Safe? Jak ta aplikacja ma nam pomóc?

To nie przymus, ale rząd chce, byśmy wszyscy zainstalowali aplikację ProteGO Safe. Korzystając z niej, możemy regularnie wykonywać testy oceny ryzyka infekcji koronawirusem, zdobywać najnowsze informacje na temat epidemii oraz – przy wykorzystaniu technologii Bluetooth – uzyskiwać informację na temat tego, czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie mieliśmy przypadkiem kontaktu z osobą zakażoną SARS-CoV-2. Jak się okazuje to jeszcze nie koniec funkcjonalności, bo… 

ProteGO Safe screen

Jeśli nie masz aplikacji ProteGO Safe, to na wejście do sklepu poczekasz trochę dłużej

W poniedziałek, 4 maja, znacząco zwiększy się liczba otworzonych sklepów, ale nie zmienią się reguły dotyczące środków bezpieczeństwa. Wciąż więc nie wszyscy zainteresowani będą mogli od razu wejść i zrobić zakupy, ponieważ obowiązuje limit osób na określonym metrażu. Jak się jednak okazuje, rząd postanowił nieco poluzować ten limit – specjalnie dla osób, które zainstalują na swoich smartfonach ProteGO Safe.

Do sklepów będzie mogło wejść o 10 proc. więcej osób niż przewidują to zasady bezpieczeństwa, o ile tylko udowodnią one, że mają na smartfonach ProteGO Safe. Mało tego, w oficjalnym dokumencie Ministerstwa Rozwoju czytamy ponadto, że zalecane jest przygotowywanie rabatów, mających zachęcać zarówno klientów, jak i pracowników sklepów do korzystania z rządowej aplikacji. 

Aktualizacja:

A jednak Ministerstwo Cyfryzacji wycofało się z kontrowersyjnych postawień – fakt posiadania lub nie posiadania aplikacji ProteGO Safe na smartfonie nie będzie miał jednak znaczenia. Jak czytamy w oświadczeniu: nie będzie dzielenia klientów na lepszych i gorszych, nie będzie kontrolowania obecności aplikacji przy wejściu do sklepu, ani nie będzie nakazów jej instalacji. Wciąż jednak będą prowadzone kampanie, służące promowaniu rządowej aplikacji. 

Czy to nie jest aby kontrowersyjne? To mało powiedziane

Po pierwsze kontrowersje wzbudza fakt, że rząd daje przyzwolenie na „luzowanie zasad bezpieczeństwa” dla popularyzacji aplikacji. Wprawdzie ma ona ostatecznie zwiększać kontrolę nad epidemią, ale po coś przecież te reguły zostały wprowadzone. Po drugie – cóż z tego, że nadprogramowe 10 proc. będzie miało aplikację ProteGO Safe, jeśli (co przecież niewykluczone) cała reszta klientów w sklepie może jej nie mieć. 

Kontrowersyjne jest zresztą samo dzielenie klientów na lepszych i gorszych z jakiegokolwiek względu, a już na pewno ze względu na posiadanie lub brak aplikacji na smartfonie (co wiąże się nawet z dyskryminacją osób, które po prostu nie mają telefonów z Androidem czy iOS-em). Dodatkowo eksperci zwracają uwagę na dwie rzeczy: aplikacja nie jest skuteczna, gdy działa „w tle” (a trudno wyobrazić sobie sytuację, by było inaczej), a dwa – dyskusyjna jest kwestia prywatności użytkowników. Wynika to głównie z korzystania ze scentralizowanego systemu, co zwiększa ryzyko deanonimizacji i wycieku danych. 

Jeśli mimo to chcesz skorzystać z ProteGO Safe, to aplikację znajdziesz w Google Play. Posiadacze iPhone’ów na swoją wersję muszą jeszcze kilka dni poczekać.

Źródło: Niebezpiecznik, Radio Zet, informacja własna

Czytaj dalej o ciekawostkach:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  fenek9
  11
  Jesteś posłuszny, będziesz nagrodzony, bo władza nagradza barany, które bezwolnie pójdą na rzeź.
  • avatar
   PosangelHalias
   5
   "Kontrowersyjne jest zresztą samo dzielenie klientów na lepszych i gorszych" w pisdu robią to od dawna z powodzeniem wiec żadna nowość
   • avatar
    Kerebron
    3
    "cóż z tego, że nadprogramowe 10 proc. będzie miało aplikację ProteGO Safe, jeśli (co przecież niewykluczone) cała reszta klientów w sklepie może jej nie mieć" - to założenie nie ma kompletnie sensu. Oczywiste jest, że limit zostaje podniesiony o 10% - o ile *wszyscy* klienci w tych 110% wykażą się posiadaniem ww. aplikacji. Jeżeli choć jedna osoba jej nie ma, wtedy zostaje w mocy podstawowy limit.

    Co nie zmienia faktu, że to jest w ogóle poroniony pomysł.
    Proponuję przemianowanie choroby na: CoViD-19... 84
    >:]
    • avatar
     KENJI512
     2
     Hehe, Grażynka, masz apke co wykrywa korona wirusa?
     No mam, i co?
     No i jak tam, wykryło ci coś?
     Nie, nic, a tobie?
     No mi też nie.
     Ooo, to fajnie, biorę Brajanka i wpadamy na spotkanie, opowiem ci, jaką szaloną wycieczkę mieliśmy ostatnio do podziemnego fryzjera, nawet telefony musiałyśmy zostawić w domu, by nie śledziło!
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Witamy w PiSowskiej wersji KRLD ha ha ha
      • avatar
       pawluto
       -1
       Jakim głupkiem trzeba być by to zainstalować ???
       Czy bedą tam się pojawiać codzienne bajki na temat koronawirusa ???