Systemy operacyjne

Niebezpieczny Linux? Luka w usłudze udev.

przeczytasz w 1 min.

Jak donosi serwis heise-online, coraz więcej dystrybutorów systemu spod znaku pingwina zgłasza zagrożenia związane z możliwością objęcia kontroli nad systeme Linux za pomocą usługi udev. Czyżby mit Linuxa, jako systemu wolnego od zagrożeń z sieci, miałby upaść?

Problem dotyczy usługi udev, która nie jest nawet składnikiem samego jądra systemu, lecz jest domyślnie włączona w większości wersji 2.6. Linux za pomocą udev tworzy dynamiczne pliki i foldery wejścia i wyjścia (/dev/). Za pomocą spreparowanych komunikatów sieci Netlink osoba z sieci ma możliwość utworzenia własnego pliku, a dalej uzyskania uprawnień roota, czyli administratora po odpowiedniej modyfikacji stworzonego pliku.  

W usludze udev został wykryty jeszcze jeden błąd - błąd przekroczenia zakresu liczb całkowitych w funkcji służącej do dekodowania ścieżek. W sprzyjających okolicznościach może to doprowadzić do błędu przepełnienia stery i haker zalogowany do systemu także może przypisać sobie prawa administratora. 

Na szczęście dystrybutorzy systemu błyskawicznie odpowiedzieli na wykryty błąd i już opublikowali odpowiednie łatki.

Źródło: heise-online.pl

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Baleryon
  0
  Ekhem... "Błędu przepełnienia STERTY".
  • avatar
   deel77
   0
   Linux i tak będzie bezpieczny, bo nikt raczej nie napisze wirusa na system który na tylko 1 procent udziałów na rynku systemów operacyjnych. Dodatkowo użytkownicy Linuksa to w większości świadomi zagrożeń ludzie, którzy potrafią z tym niełatwym w obsłudze systemie pracować.
   • avatar
    flash44
    0
    Przydało by się więcej kontroli ze strony redakcji nad tak podłej jakości aktualnościami :/

    Takie nagromadzenie literówek, błędów odmiany nazwy własnej (w mianowniku zawsze jest to Linux, vide http://rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=273&Itemid=68) i nie tylko, brak rozróżnienia pomiędzy jądrem systemu a samym systemem operacyjnym - jest dla mnie przerażające :|
    • avatar
     katoda
     0
     "Czyżby mit Linuksa jako systemu wolnego od zagrożeń z sieci miałby upaść?" - z tego zdania uśmiałem się jak norka :)
     Jaki mit, jaki system wolny od zagrożeń?
     Jak będziesz pisał w takim tonie o każdym zgłoszeniu związanym z błędami odkrytym w wolnym oprogramowaniu to spodziewaj się więcej takich komentarzy jak flasha44.
     Zajrzyj np. na Secunia.com, dzisiaj zgłoszono lekko licząc 20 problemów związanych z bezpieczeństwem, a dotyczących oprogramowania działającego pod Linuksem. Proszę bardzo, masz gotowy materiał na 20 newsów, nie musisz umieszczać mojego copyright.
     Zresztą, sam piszesz że udev nie jest składnikiem jądra, więc można mówić o problemie oprogramowania działającego pod kontrolą Linuksa a nie problemie systemu operacyjnego. Czy po wykryciu dziury w sterownikach nVidii pojawi się notka o problemach z bezpieczeństwem Windows czy o problemach sterownika właśnie?
     Mniej lania wody i szukania na siłę sensacji w stylu Faktu lub Chipa każdemu wyjdzie na zdrowie :)
     • avatar
      katoda
      0
      I jeszcze jedno, sama Secunia określiła ten problem jako "less critical" i nie pozwalający zwiększyć uprawnień bez fizycznego dostępu do systemu, więc ten news to naprawdę takie typowe bicie piany. Jak już chcesz pisać o bezpieczeństwie, to lepiej walnąć newsa o np. problemie w KPDF http://secunia.com/advisories/34754/ - jest wszystko czego dusza zapragnie, "highly critical", "from remote", "system access" "DoS", brać, wybierać i pisać :)
      • avatar
       Kenjiro
       0
       Nie każdy, tylko użytkownik systemu. Czyli najpierw musi mieć konto, później dostęp do katalogu /dev/, a następnie możliwość uruchomienia programu z odpowiednimi prawami. A w tym wszystkim przeszkadza przyzwoita konfiguracja swojego komputera, a dodatkowo np. selinux czy grsec (domyślnie włączony w wielu dystrybucjach).
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        literówka z stertą nadal nie poprawiona