Niemcy mają bezpieczniejsze sieci Wi-Fi

przeczytasz w 2 min.

Raport poświęcony bezpieczeństwu sieci WiFi wykazuje, że nasi zachodni sąsiedzi lepiej dbają o bezpieczeństwo danych.

Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie (na wybranej trasie) sieci i analizowaniu ich głównie pod kątem zabezpieczeń. Analiza ta zawiera także informacje o szybkościach transmisji danych oraz typach zeskanowanych sieci.

W trakcie badania Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, skontrolował zabezpieczenia ponad 4 800 sieci zlokalizowanych w stolicy niemieckiej Bawarii, Monachium. Wszystkie sieci zostały wykryte na trasie o długości 20 km.

- Nasi zachodni sąsiedzi odrobili pracę domową i wiedzą jak zabezpieczyć swoje sieci bezprzewodowe - mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska.

- W Polsce niestety jedynie połowa sieci WiFi korzysta z WPA i WPA2. W Polsce wiele urządzeń domyślnie nie wykorzystuje żadnego szyfrowania lub udostępnia opcję szyfrowania WEP, droższe urządzenia posiadają lepsze mechanizmy zabezpieczające i prawdopodobnie także to ma wpływ na lepszy stan zabezpieczeń niemieckich sieci. Na polskich trasach występowało także mało Hotspotów. Ich liczba była na tyle niska, że nie warto było tworzyć osobnego wykresu. Hotspot to duża wygoda w erze urządzeń mobilnych, jednak poza sprawdzeniem rozkładu jazdy czy przeczytaniem artykułu ich zastosowanie jest małe, ze względu na jawność przesyłanych informacji. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłorocznych badaniach wardrivingowych w Polsce, odnotowany zostanie wzrost szybszych i lepiej zabezpieczonych sieci bezprzewodowych.

Pełny artykuł dostępny jest w Encyklopedii Wirusów na stronie producenta.

Źródło: Kaspersky Lab


   

Zagłosuj w drugim etapie Plebiscytu Produkt Roku 2010 i wygraj wyprawę w dowolne miejsce Świata!

Głosuj na Produkt Roku 2010!


Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mICh@eL
  0
  Co z tego że zabezpieczą, jeżeli zaraz im ktoś przyjdzie naładować sobie telefon falami Wi-FI xD :P
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Za przeproszeniem sranie w banie... Niemcy nie dbają tylko providerzy internetowi dbają bo by dostali po dupie jakby się okazało, że dostarczony router nie jest w standardzie zabezpieczony. Mało tego... muszą pomagać takim użyszkodnikom w konfiguracji przez inforlinię lub jeśli są "kumaci" użyją dołączonego softu na CD (bo nie wiedzą nawet, że można zrobić konfig przez Windowsa). Ogólnie 90% niemców z jakimi miałem styczność to debile i nie maja pojęcia o technologii.