Ciekawostki

Bałtyk się ociepla. To może mieć katastrofalne skutki

przeczytasz w 2 min.

W zeszłym roku w lipcu, Morze Bałtyckie miało najwyższą temperaturę wody w historii. Najcieplej było w Zatoce Fińskiej - 26,6 stopnia Celsjusza. To nie jest dobra wiadomość dla przyrody i ludzi.

Niepokojące pomiary odnotowano wtedy także u wybrzeży Polski - do 26 stopni Celsjusza. Naukowcy mówią, że Bałtyk ociepla się przez zmiany klimatu i to może spowodować wiele problemów. Niepokojące jest przy tym tempo zachodzących przemian.

Temperatura Bałtyku bardzo szybko rośnie

Bałtyk ociepla się szybciej niż inne morza i oceany. Fundacja Mare podała, że temperatura Bałtyku wzrosła trzy razy więcej niż innych wód w ciągu ostatnich 10 lat. Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) dodaje, że temperatura powietrza nad Bałtykiem też wzrosła o 1 °C na północy i o 0,7 °C na południu w ciągu ostatnich 100 lat. To więcej niż średnia dla całego świata - ok. 0,75 °C.

Eksperci zaznaczają, że trzeba coś zrobić, żeby chronić morza i oceany przed zmianami klimatu. Jednym z największych zagrożeń jest bowiem podniesienie się poziomu wody, co może powodować częste powodzie. Ocieplenie oceanów szkodzi też zwierzętom i roślinom.

Europejska Agencja Środowiska przypomina, że życie morskie w Bałtyku zależy od odpowiedniej ilości soli i tlenu w wodzie. Zmiany klimatu mogą spowodować, że będzie więcej deszczu nad Bałtykiem, a to może zmniejszać ilość soli w niektórych miejscach i wpływać na to, gdzie żyją wybrane gatunki zwierząt. Mniej soli i więcej ciepła to zarazem czynnik tego, że metale są bardziej szkodliwe dla organizmów żywych.

“Strefa śmierci” w Bałtyku

W Bałtyku jest teraz największy na świecie obszar bez tlenu - to tzw. “strefa śmierci”. Ma ona aż 60 tys. km2. Przez ciepłą wodę z Bałtyku ucieka np. dorsz, który lubi zimno. Naukowcy mówią, że przez zmiany klimatu może zniknąć wiele gatunków morskich, w miejsce których pojawią się gatunki słodkowodne. Może się zdarzyć, że za kilkadziesiąt lat Bałtyk będzie jak duże słodkie jezioro.

Zmiany klimatu mogą też spowodować, że będzie mniej lodu na Bałtyku - od 50 do 80 proc. To bardzo złe rokowania np. dla foki obrączkowanej - podkreśla WWF Polska. To gatunek występujący tylko w Bałtyku, który potrzebuje dużo lodu do rozmnażania się.

Przez ciepłą wodę jest też więcej sinic i planktonu. Niektóre sinice są trujące i mogą być niebezpieczne dla ludzi. Nie wróży to dobrze turystyce nad Bałtykiem.

WWF Polska twierdzi też, że zmiany klimatu mogą zmienić powierzchnię Morza Bałtyckiego. Przez częstsze sztormy i erozję brzegów może być mniej miejsca dla budynków, infrastruktury turystycznej, wydobycia piasku i żwiru. WWF Polska tłumaczy, że będzie trzeba więcej piasku, żeby naprawić zniszczone przez erozję brzegi. Może być też mniej miejsca dla rybołówstwa i akwakultury.

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  10
  Dla mnie to akurat w sam raz, bo zawsze był za zimny :)
  Poza tym jezioro/bajoro bałtyckie ma większy problem z suwenirami od niemieckiej i ruskiej armii na dnie.
  • avatar
   Hasta-la-vista-baby
   6
   I dlatego w/g unio-komuny trzeba kupować elektryczne taczki zwane 'samochodami' żeby można produkować więcej elektro śmieci, więcej zużytych akumulatorów, więcej tracić wodę gdy te zabaweczki się zapalą. WWF powinno się wziąć za tych lobbystów z Brukseli, ale niestety rączka rącze myje, i nie pozwolą sobie zrobić krzywdy. Powinni się zabrać za tego cwaniaka co wymyślił opłaty za import praw do emisji CO2, sztuczne mielenie kasy w jedną i w drugą stronę. A co dalej z tym CO2 unia zrobi? pozwala wypierdzieć w powietrze tyle ton CO2 i co dalej? zbierają to, niszczą? Gdzie tam kasa się rozchodzi na durne spoty reklamowe, ulotki, eko-bojówkarzy i po kieszeniach unio-komunistów. A przyroda dostaje po dupie.
   • avatar
    Konto usunięte
    6
    JPD 3 artykuł straszący o ociepleniu aż tak dobrze płacą lewackie instytucje?

    Problem tutaj jest taki, że oprócz tego, że "katastrofa klimatyczna" to jest bardzo dobry interes dla wielu ludzi, to jeszcze jako bonus, można potraktować fakt, że pozwala to przepychać różne bezsensowne przepisy, na przykład zakaz posiadania samochodu spalinowych.

    Dzięki temu, globaliści skutecznie mogą dojść do swojego celu, którym jest komunizm 2.0 – nie będziesz miał niczego i będziesz szczęśliwy.

    I tak jak w przypadku straszliwej "pandemii", wynajęto w tym celu całą bandę dyżurnych trolli internetowych, którzy po prostu będą kłamać, naciągać fakty, ściemniać, szukać dziury w całym, żeby tylko przepchnąć narrację o "katastrofie klimatycznej".
    • avatar
     Mario790804
     5
     Znów piszecie jakieś bzdury
     Klimat się zmienia,ale jest to normalne na naszej planecie
     Kształt lądów,powodzie,epoka lodowcowa,czy upały były są i będą na tej planecie
     To wszystko jest zupełnie normalnie
     Dążenie do zaprzestania produkcji Co2 to jak walka z wiatrakami do tego nie mająca żadnego sensu
     Przypomnę wam tylko że Bałtyk był już kiedyś jeziorem
     Apropo dorasza - on nigdzie nie ucieka!!!
     tylko nie ma warunków żeby się rozmnażać
     Do tego jest potrzebna słona woda
     Dlaczego woda w Bałtyku jest coraz mniej zasolona?
     A no dlatego że nie ma odpowiednich wpływów słonej wody z morza północnego
     Więc przestańcie już straszyć ludzi waszymi bzdurnymi artykułami
     • avatar
      antytalent
      2
      I nic na to nie poradzicie. Na ziemi zachodzą naturalne procesy klimatyczne i tak jest od miliardów lat. Nawet jeśli UE wyłączy wszystkie fabryki, samochody, absolutnie wszystko to i tak niczego to nie zmieni. Bo jeśli chodzi o trucicieli to są oni poza Europą. Także straszenie ludzi pogodą, ciepłą wodą itp możecie sobie darować.
      • avatar
       olson7
       2
       Za tydzień ludzie rusza na wakacje, obecna temperatura Bałtyku 15oC w Kołobrzegu
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        Dla mnie super. Czekam na pogodę jak w Hiszpanii. Środowisko sobie poradzi ze zmianą klimatu. Zmienia się co kilkaset lat :D
        • avatar
         Konto usunięte
         2
         Przed pięciu laty Thunberg twierdziła, że opiera się na teorii „czołowego klimatologa”. Ostrzegała, że należy przestać używać paliw kopalnych bo swiata za 5 lat nie bedzie, czas minał a my zyjemy!
         • avatar
          KochamBigos
          2
          Wali mnie to, jebie mnie to, szczam i sram na to!
          • avatar
           BariGT
           2
           Miliony lat temu Sahara była dżungla a Europe pokrywał lodowiec jeszcze 20tys lat temu i skąd te zmiany klimatu? Aby nastraszyć tępy motłoch bez szkoly. Co do Baltyku to od 80lat leżą w nim beczki z bronią chemiczną malarza które pijane ruskie po2 WŚ tam zatopily bo mialy najbliżej. Ten syf zabił olbrzymie obszary morza i co? jajco. Ale teraz Baltyk ma sie ocieplić o 2C za 30 lat wiec "hurr durr, wszyscy zginiemy". Kształćcie się ludzie, to wasz jedyna szansa....
           • avatar
            michael85
            2
            Strefa śmierci powstała nie tyle przez temp. co przez trafiające do Bałtyku nawozy powodujące zakwit glonów.
            • avatar
             pawluto
             0
             Kolejne ekopierdy...na mnie nie działają...
             • avatar
              studionti
              0
              Jest lato to się ociepla - jest problem. Jak będzie zima to się ochłodzi i znowu będzie problem?
              Jak mówiła znana komunistka - taki mamy klimat.
              • avatar
               Gatts-25
               -2
               Ludzie dali sobie wmówić Pandemię Covid na wirusa, na którego nie ma szczepionki więc tylko potwierdzili biorąc tak zwaną szczepionkę przeciwko Covid, że zmiany klimatu są głównie spowodowane przez człowieka. Ci co przyjęli tak zwaną szczepionkę przeciwko Covid wybrali stronę amerykańską i ich propagandę. Ci sami ludzie, którzy myślą, że zaszczepili się przeciwko Covid czekają teraz na wygraną w amerykańskiej ruletce nie zdając sobie sprawy, że w ten sposób popierali PiS z ich zamykaniem lasów i klubów fitness. Przyczyniliście się do śmierci tych co można była uratować bo w latach 2020-2022 ilość hospitalizacji spadła o ponad 3 miliony 400 tysięcy a niby szpitale były przeciążone. To wy jesteście winni bo uwierzyliście w amerykańską propagandę.
               • avatar
                scoobydoo19911
                -3
                W światowej nauce panuje generalnie zgoda co do tego że przyśpieszyliśmy ocieplanie klimatu dosyć konkretnie ale przecież to na pewno lewackie badania z lewych danych nie to co chłopski rozum, risercz w sieci i filmiki z żółtymi napisami. To że ekosystem morza bałtyckiego jest zagrożony też niczym nowym nie jest ale co ja tam wiem...
                • avatar
                 Daj chipsa
                 -5
                 Straszne...
                 • avatar
                  qrek1
                  0
                  O ja piertole, co za piertolenie