Gadżety

Nobel z Fizyki 2009 przyznany za badania nad światłowodami i wynalezienie CCD

przeczytasz w 1 min.

Nagrody Nobla, zwłaszcza z dziedzin ścisłych, przyznawane są zwykle za osiągnięcia nie tylko przełomowe dla nauki, ale przede wszystkim takie, które wywarły jednocześnie duży wpływ na nasze codzienne życie. Dlatego wyróżnienia te nadawane są zwykle wiele lat po dokonaniu odkrycia, gdy z perspektywy czasu możemy je docenić. Nie ma niestety komputerowego Nobla, którym moglibyśmy się co roku pasjonować i komentować w gronie benchmarkowców. Jednakże tegoroczne nagrody Nobla z Fizyki warte są wspomnienia na łamach benchmark.pl.

Otrzymali je:

  • Charles K. Kao (1/2 nagrody) - za wkład w badania nad transmisją światła w światłowodach (lata 60)
  • Willard S. Boyle  i  George E. Smith (1/2 nagrody do podziału) za odkrycie, a właściwie wymyślenie sensora CCD (przełom lat 60 i 70) 

Dlaczego uhonorowano właśnie te osoby? Odpowiedź jest prosta. Światłowody są dzisiaj powszechnie wykorzystywane w telekomunikacji, na przykład do budowy magistrali internetowych. Każda informacja wyświetlana dziś w oknie przeglądarki internetowej choć przez chwilę podróżowała światłowodem. Detektory CCD, i pokrewne im technologie, które potem rozwinięto, znalazły zastosowanie w kamerach i aparatach fotograficznych, a także pozwoliły na gwałtowny rozwój nauk ścisłych, między innymi astronomii.

Źródło: Nobelprize.org

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Gonzo
    0
    W telewizji widziałem, że wszyscy panowie byli już sędziwego wieku, dobrze, że dożyli momentu przyznania nagrody. Szkoda, że wynalazki z przed tylu lat zostają nagradzane dopiero dziś. Te technologie były w użyciu od dłuższego czasu na masową skalę, nie od dziś używa się CCD i światłowodów.