Mobile

Nokia i HTC także podpisują pakt o patentowej nieagresji

przeczytasz w 1 min.

Czas wojen patentowych wreszcie dobiega końca?

HTC Nokia

Niespełna dwa miesiące temu firmy Google i Samsung podpisały porozumienie, na mocy którego przez najbliższe dziesięć lat będą mogły bezproblemowo wykorzystywać opracowane przez siebie nawzajem technologie. Celem jest uniknięcie tzw. wojen patentowych. Teraz podobną umowę zawarły firmy HTCNokia.

Po tym jak niedawno Nokia czterokrotnie zwyciężyła w sprawach o naruszenie jej patentów przez firmę HTC, tajwański producent postanowił coś z tym zrobić. I tak, firmy te zdecydowały się na nawiązanie współpracy, która zakończy wszelkie spory patentowe pomiędzy nimi. Warunki finansowe porozumienia pozostają tajemnicą. Wiadomo jednak, że umowa obejmuje wszystkie najważniejsze patenty.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągniętego porozumienia i nawiązania współpracy z HTC, który od dawna jest licencjobiorcą istotnych patentów Nokii. Umowa pozwala nam koncentrować się na dalszych możliwościach licencyjnych” – powiedział Paul Melin, szef ds. własności intelektualnej w firmie Nokia.

„Nokia ma jedno z najwybitniejszych portfolio patentowych w branży. Jako pionier na rynku smartfonów z silnym portfolio patentowym HTC jest bardzo zadowolone z tego porozumienia, które pozwoli nam skoncentrować się na innowacjach dla klientów” – skomentowała sprawę Grace Lei, radca prawny HTC.

Cóż, to chyba najlepsze wyjście – dzięki współpracy patentowej producenci mogą bowiem skupić się na tworzeniu ciekawszych produktów, zamiast koncentrować wszystkie swoje siły na walki w sądzie. Oby tylko nie skończyło się to powstaniem dwóch ogromnych sił, które będą się wzajemnie wyniszczać.

Źródło: PhoneArena

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  miedzianek
  10
  Czyzby firmy robily 'fuzje', azeby potem uderzyc w Apple razem:)?
  • avatar
   Fiona
   4
   Z czego się cieszyć ???
   Ze zmowy największych producentów ???

   Gdyby taka sama zmowa miała miejsce z operatorami za minutę przez komórkę płacilibyśmy 1 zł.

   Naprawienie polityki patentowej, skrócenie czasów patentów, usunięcie patentowania koloru, albo innych idiotyzmów - to byłaby dobra wiadomość
   • avatar
    4estR
    1
    "Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągniętego porozumienia i nawiązania współpracy z HYC" literówka ;)
    • avatar
     Q'bot
     -16
     To teraz czeka nas Ultra Full Wypas Windows Phone Kloc GT 2000 od HTC współfinansowany przez M$, który zadowoli każdego w sekundę ;]
     • avatar
      jkbrenna
      0
      Zwiazek adwokatow juz im wytoczy sprawe...