Laptopy

Notebooki Toshiba rozpoznają twarze

przeczytasz w 0 min.

Notebooki firmy Toshiba, które właśnie pojawiły się na polskim rynku potrafią rozpoznawać twarze. Dzięki temu nikt niepowołany nie dostanie się do twojego komputera. Data urodzenia, imię teściowej, nazwisko panieńskie żony - takimi hasłami najczęściej są zabezpieczane komputery. Od niedawna zabezpieczenie komputera przed niepowołanym dostępem było możliwe także poprzez odcisk palca i skanowanie linii papilarnych. W najnowszej serii notebooków Toshiba wprowadzono kolejną nowość: skanowanie i rozpoznawanie rysów twarzy. Dzięki temu nikt niepowołany nie dostanie się do notebooka.

Mechanizm działania jest bardzo prosty. Kamera, która znajduje się nad ekranem laptopa w porozumieniu ze specjalnym oprogramowaniem Toshiba Face Recognition, wykonuje zdjęcie twarzy. Takie zdjęcie jest przechowywane w pamięci komputera. Gdy będziemy chcieli zacząć pracę na notebooku następuje kolejne skanowanie rysów twarzy. Otrzymany obraz jest porównywany z obrazem zapisanym w pamięci i jeśli jest zgodny, to dostęp do laptopa stoi otworem. W ten sposób na komputerze można zapisać wiele profili użytkowników - każda twarz będzie osobno rozpoznawana i przy logowaniu dana osoba może mieć dostęp do określonych zasobów na komputerze.


Do notebooka nie dostanie się za to żadna osoba z zewnątrz. Co więcej, gdy taka osoba podejmie próbę logowania, komputer zeskakuje jej rysy twarzy i zachowa w pamięci. W ten sposób właściciel komputera będzie wiedział, kto usiłował się włamać do jego komputera. Nie było to możliwe w przypadku stosowania haseł czy skanowania linii papilarnych.

System rozpoznawania tworzy został zastosowany we wszystkich nowych komputerach serii Toshiba Satellite L300, A300, P300, U400 a także komputerach biznesowej serii Satellite Pro L300, A300, P300, U400.


Niedługo można się spodziewać kolejnych nowości Toshiby w zakresie rozpoznawania twarzy. Firma zapowiedziała bowiem, że wprowadzi na pokład swoich komputerów procesor multimedialny SpursEngine, który pozwala m.in. na przetwarzanie i transformacje obrazu trójwymiarowego w czasie rzeczywistym, co pozwoli m.in. na sterowanie komputerem poprzez gesty.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login