Laptopy

Notebooki Toshiba rozpoznają twarze

przeczytasz w 0 min.

Notebooki firmy Toshiba, które właśnie pojawiły się na polskim rynku potrafią rozpoznawać twarze. Dzięki temu nikt niepowołany nie dostanie się do twojego komputera. Data urodzenia, imię teściowej, nazwisko panieńskie żony - takimi hasłami najczęściej są zabezpieczane komputery. Od niedawna zabezpieczenie komputera przed niepowołanym dostępem było możliwe także poprzez odcisk palca i skanowanie linii papilarnych. W najnowszej serii notebooków Toshiba wprowadzono kolejną nowość: skanowanie i rozpoznawanie rysów twarzy. Dzięki temu nikt niepowołany nie dostanie się do notebooka.

Mechanizm działania jest bardzo prosty. Kamera, która znajduje się nad ekranem laptopa w porozumieniu ze specjalnym oprogramowaniem Toshiba Face Recognition, wykonuje zdjęcie twarzy. Takie zdjęcie jest przechowywane w pamięci komputera. Gdy będziemy chcieli zacząć pracę na notebooku następuje kolejne skanowanie rysów twarzy. Otrzymany obraz jest porównywany z obrazem zapisanym w pamięci i jeśli jest zgodny, to dostęp do laptopa stoi otworem. W ten sposób na komputerze można zapisać wiele profili użytkowników - każda twarz będzie osobno rozpoznawana i przy logowaniu dana osoba może mieć dostęp do określonych zasobów na komputerze.

Do notebooka nie dostanie się za to żadna osoba z zewnątrz. Co więcej, gdy taka osoba podejmie próbę logowania, komputer zeskakuje jej rysy twarzy i zachowa w pamięci. W ten sposób właściciel komputera będzie wiedział, kto usiłował się włamać do jego komputera. Nie było to możliwe w przypadku stosowania haseł czy skanowania linii papilarnych.

System rozpoznawania tworzy został zastosowany we wszystkich nowych komputerach serii Toshiba Satellite L300, A300, P300, U400 a także komputerach biznesowej serii Satellite Pro L300, A300, P300, U400.

Niedługo można się spodziewać kolejnych nowości Toshiby w zakresie rozpoznawania twarzy. Firma zapowiedziała bowiem, że wprowadzi na pokład swoich komputerów procesor multimedialny SpursEngine, który pozwala m.in. na przetwarzanie i transformacje obrazu trójwymiarowego w czasie rzeczywistym, co pozwoli m.in. na sterowanie komputerem poprzez gesty.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!