Karty graficzne

Nvidia zabrania stosowania kart GeForce i Titan w centrach danych

przeczytasz w 1 min.

Producent postanowił uprzykrzyć życie klientom, którzy korzystają z cywilnych akceleratorów. Co na to konkurencja?

Firma Nvidia to jeden z głównych dostawców akceleratorów obliczeniowych do profesjonalnych zastosowań, ale część klientów postanowiła tutaj wykazać się sprytem i w profesjonalnych systemach korzystała z cywilnych, tańszych konstrukcji. Producentowi najwyraźniej nie odpowiadała taka zamiana, więc postanowił zablokować takie działania i niedawno zmienił warunki licencjonowania swoich produktów.

Dokładnie chodzi o umowę licencyjną użytkownika końcowego dla sterowników GeForce Software, która została zaktualizowana w listopadzie tego roku - w treści pojawiła się informacja ograniczająca licencjonowanie oprogramowania dla modeli GeForce i Titan w centrach danych (wyłączając tutaj przetwarzanie blockchain – wykorzystywane np. przy „kopaniu” kryptowalut).

Co to oznacza dla komercyjnych klientów? W centrach danych będą oni musieli korzystać z profesjonalnych, droższych modeli z serii Quadro, Tesla czy Grid. Ciekawą alternatywą wydaje się również przejście na akceleratory konkurencji, które nie są w ten sposób ograniczane przez producenta (oczywiście w tych zastosowaniach, gdzie oferują one odpowiednie parametry).

Nvidia - centrum danych

Co warto dodać, nowe restrykcje już dotknęły pierwszych klientów. Sakura Internet, a więc jedno z największych centrów danych w Japonii, otrzymało stosowne powiadomienie od Nvidii – producent zdecydował się tutaj wstrzymać dostawy serwerów z kartami Titan X. Można podejrzewać, że podobne zawiadomienia wkrótce otrzymają też inne firmy.

Źródło: TechPowerUp, Nvidia, Data Center Frontier (foto)

Komentarze

54
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  supervisor
  25
  To się nazywa chciwość i pycha. Korzystając z potężnej pozycji na rynku chcą wycisnąć ostatni grosz z klienta... nawet kosztem właśnie pozycji.
  • avatar
   Suncho
   11
   Wyobrazmy sobie ze Tesla zabroni swoim klientom przewozenia osob trzecich ich samochodami w celu uzyskania przychodu...wtf?
   paranoja... Nvidia przegina palke troche...
   • avatar
    Konto usunięte
    9
    Ofecjalna specyfikacja na stronie producenta oraz GPU-Z informują że mój GTX obsługuje CUDA, DirectCompute5 i OpenCL.
    Skoro karta oficjalnie obsługuje CUDA a EULA informuje że producent jednak zabrania jej używania w określonych warunkach (aby napędzić sprzedaż droższych modeli), to na logikę biorąc, obsługa CUDA jest jedynie częściowa, bo sztucznie ograniczana.
    To "niezgodność towaru ze specyfikacją".
    • avatar
     rob 25
     7
     Nvidia trochę ryzykuje raz wizerunkowo traci twarz ,a dwa to jakiś cwany prawnik może ich pozwać .Tak jak każdy podmiot gospodarczy, który nie chce sprzedawać swoich produktów ze wzgląd na własne ustalone preferencje .Mogą za jakiś czas popłynąć na tym .W US się nie zawahają wytoczyć ciężkie działa wobec bogatej Nvidi .
     Szczęśliwego Nowego Roku
     • avatar
      Konto usunięte
      6
      Ślepa żądza pieniądza prowadzi do co raz bardziej postępującego oderwania od rzeczywistości...

      A ja zastanawiałem się czy Huang pójdzie kiedyś po rozum do głowy i wprowadzi wsparcie OTWARTEGO standardu FreeSync dla dobra własnych klientów skoro konstrukcji FS jest 3x więcej na rynku w stosunku do GS i są lepiej wycenione... naiwny.

      Koniec końców, ktoś tu zapomina że w świecie materii nic nie trwa wiecznie.
      • avatar
       Snack3rS7PL
       6
       Nawet nie mam pojęcia jak to skomentować, z drugiej strony po wprowadzeniu nowelizacji do szwedzkiego prawa polegającej na konieczności uzyskania formalnej zgody na seks nawet w małżeństwie nic mnie już nie zdziwi, to tak naprawdę zachwiało moją wiarą w przyszłość gatunku zwanego homo sapiens, czasem się zastanawiam czy to po prostu nie jest jakis eksperyment społeczny.
       • avatar
        Irrlicht
        2
        Artykuł bardzo starannie pozbawiony źródeł. Ani jednego konkretnego linku do materiałów nVidii potwierdzających cokolwiek.

        Ale nic to. Pobrałem paczkę linuksowych sterowników do GeForce ver. 384.98 (wydane 2017.11.2) i nic się tam nie da wygrepować o jakichkolwiek ograniczeniach. Windowsowe sterowniki mają już jedną linijkę "No Datacenter Deployment. The SOFTWARE is not licensed for datacenter deployment, except that blockchain processing in a datacenter is permitted." aczkolwiek brak jest definicji "datacenter", co w tekście prawniczym może być słabym punktem. Jeszcze słabszym punktem jest czy taki zapis ma w ogóle jakąkolwiek wartość, a jeśli, to w jakich krajach.

        Niniejszym niektóre datacentery windowsowe niby powinny zostać na listopadowych sterownikach, Linuksiane klastry nic o tej "rewolucji" nie wiedzą, zobaczymy czy po jakiejś aktualizacji coś tam się zmieni.

        A jak ktoć te zapisy przetestuje przed sądem, to z "zabrania używać" wyjdzie "nie zawrze umowy na dostarczenie kontenera kart do megaprojektu".
        • avatar
         Konto usunięte
         2
         Tak poza hejtowaniem nvidii to coś mi się wydaje, że to dość takie dziwne posunięcie. Takie coś może mieć dla nvidii bardzo niekorzystne konsekwencje i to wcale nie tylko w postaci doraźnej utraty rynku na rzecz konkurencji. To może po pierwsze wesprzeć inicjatywy dotyczące sterowników open source i przede wszystkim niezależnych api i bibliotek. Wcale nie chodzi mi tu o jakieś gierki ale o cuda. Taka przesiadka branży dc mogła by bardzo zaboleć nvidię bo uniezależniła by tą branżę od nich, ograniczyła koszta migracji i wsparła konkurencję nie tylko istniejącą ale i taką, która chciała by wejść na ten rynek.
         Coś dziwnie to wygląda mi to na nieprzemyślane paniczne miotanie się, a nie objaw aroganckiego monopolu. Widać wymuskane cyferki w exelu nie do końca od podszewki wyglądają tak cudownie jak je w raportach zarząd i co prezentują i dzieje się tam coś bardzo niedobrego i zarządzającym trochę nerwy puszczają.
         • avatar
          pablo11
          1
          No chodzi chyba właśnie o to, że Nvidia nie będzie tych kart sprzedawać teraz w hurtowych ilościach do superkomputerów w chinach. Ta licencja to póki co martwy zapis, bo na sprzęt który sprzedali nie mogą nałożyć dodatkowych obostrzeń.
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           Pojawia się tu wiele teorii, również spiskowych, a powody tej decyzji wydają się być bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę NVidii i zobaczyć jakie produkty oferuje i zobaczymy, że ma gotowe rozwiązania dla centrów danych. Po prostu jak widać nie chcą robić sobie konkurencji i tyle.
           W ostatnich kilku latach bardzo wiele zmieniło się w branży sprzętowej. Kiedyś producenci tworzyli karty dla graczy oraz do generowania grafiki. Teraz karty graficzne to głównie sprzęt obliczeniowy - stosowany głównie do AI - gdzie? Wszędzie.
           Dlatego firmy specjalizują swój sprzęt do różnych zastosowań.

           Chcesz gotowe rozwiązanie do data-center to kup gotowy sprzęt wraz z oprogramowaniem i wsparciem. Chcesz sobie samemu coś poskładać to sobie poskładaj, ale nie oczekuj wsparcia.

           Gama produktów również różni się od siebie, więc tworzenie wsparcia dla wszystkiego do wszystkiego może być problematyczne - jak nie dzisiaj to zapewne w przyszłości i może właśnie NVidia się do tego przygotowuje
           • avatar
            Gatts-25
            1
            Ciekawe jak ma się to do tego jak wiele osób tutaj pisało ,że TITAN V nie jest typową kartą do gier:).
            NVIDIA idzie śladami APPLE jeżeli chodzi o wycenę produktu bo z tego wynika.
            Ta druga firma już przekroczyła pewien próg cenowy jeżeli chodzi o możliwości urządzenia i pewnie niedługo zobaczymy APPLE na trzecim miejscu.
            ZIELONI mają inną sytuację ponieważ pojawienie się gier ,które będą korzystać z możliwości architektury VEGA będzie powodem do obniżek ich produktów ponieważ właśnie głównie z tego powodu ceny są takie jak widać.
            • avatar
             kokosnh
             0
             mi tam jako klientowi się to podoba, bo będzie więcej kart na rynku, takie centra danych potrafią niezłe ich ilości wchłonąć.
             • avatar
              Himoto
              0
              Coś ten mały zapis zmieni?

              Śmiem powątpiewać, bo górniki i tak ominą ograniczenia i będą kopać w najlepsze.

              Co najwyżej kilka firm od Datacenter które szły po najniższej linii oporu albo zbankrutuje albo zacznią kupować sprzęt zgodny z przeznaczeniem :).

              Dla zwykłego szarego użytkownika nie mieni to Cen nowych GPU czy tez ich dostępności, będzie po staremu.
              • avatar
               kitamo
               -2
               widze kazdy ma cos do powiedzenia ale nikt nawet nie przeczytal tych warunków i ich objaśnienia.

               "No Datacenter Deployment. The SOFTWARE is not licensed for datacenter deployment, except that blockchain processing in a datacenter is permitted."

               "GeForce and TITAN GPUs were never designed for data center deployments with the complex hardware, software, and thermal requirements for 24x7 operation, where there are often multi-stack racks. To clarify this, we recently added a provision to our GeForce-specific EULA to discourage potential misuse of our GeForce and TITAN products in demanding, large-scale enterprise environments.
               NVIDIA addresses the unique mechanical, physical, management, functional, reliability, and availability needs of servers with our Tesla products, which include a three-year warranty covering data center workloads, NVIDIA enterprise support, guaranteed continuity of supply and extended SKU life expectancy for data center components. This has been communicated to the market since the Tesla products were first released.
               We recognize that researchers often adapt GeForce and TITAN products for non-commercial uses or other research uses that do not operate at data center scale. NVIDIA does not intend to prohibit such uses."

               "We expect that, working together with our user base on a case-by-case basis, we will be able to resolve any customer concerns," the spokesperson wrote. Additionally, those who don't download new drivers won't be held to the new terms.

               tyle w temacie.
               Wystarczy nie instalować akurat tego sterownika, można zostać przy poprzednim i problemu nie ma.
               NV po prostu nie będzie w przyszłych sterownikach konsumenckich supportować tego rodzaju użytku.
               Chodzi o SOFTWARE, a nie o sprzęt. Po prostu nie dają już licencji na oprogramowanie.
               TO wielka różnica gdy mowi się że zabraniają używania sprzętu a w rzeczywistosci chodzi o oprogramowanie.

               • avatar
                Nalovp
                0
                Karty z amerykańskim chipem? Kupujcie z chińskim od xiaomi,albo od samsunga...