Ciekawostki

Nvidia znacznie przyspiesza badania nad lekami

przeczytasz w 2 min.

Opracowany przez Uniwersytet Stanforda program obliczeń rozproszonych [email protected] stał się, dzięki połączeniu mocy obliczeniowej milionów procesorów symulujących tzw. zwijanie białek, głównym czynnikiem napędzającym prace badawcze nad takimi chorobami jak nowotwory, mukowiscydoza czy choroba Parkinsona. Projekt [email protected] jest najnowszym przykładem na rosnącej liście innych niż gry zastosowań procesorów graficznych. Uruchamiając klienta [email protected] na procesorze graficznym NVIDIA GeForce, symulacje zwijania białek mogą być wykonywane 140 razy szybciej niż na niektórych tradycyjnych, współczesnych procesorach.

„Wpływ procesorów graficznych GeForce na symulacje zwijania protein był radykalny i natychmiastowy”, powiedział Vijay Pande, profesor chemii na Uniwersytecie Stanforda i szef projektu [email protected] „Zespoły, które zwijają wykorzystując procesory graficzne GeForce widzą, że ich wyniki gwałtownie wzrosły. Wprowadzenie takiej mocy obliczeniowej do projektu [email protected] zmienia całą jego dynamikę i może znacząco skrócić czas potrzebny na przeprowadzenie naszych badań”.

Projekt [email protected] zgromadził już wielką rzeszę entuzjastów komputerów, którzy rywalizują w zespołach o „przerobienie” jak największej ilości danych. Ich nieoficjalne wyniki wyświetlane są na stronie ExtremeOverclocking.com. Zorganizowanemu przez NVIDIA firmowemu zespołowi wykorzystującemu tylko 10 komputerów wyprzedzenie 90% zespołów zajęło tylko dwa tygodnie. Po rozszerzeniu zespołu o kolejne procesory graficzne, zespół NVIDIA przesunął się do 0.1% grup o największej „produkcji” w czasie krótszym niż miesiąc.

Inne zespoły zwijaczy także obserwują wzrost swojego miejsca w rankingu po zastosowaniu klienta NVIDIA [email protected]

„Zaobserwowaliśmy podwojenie wykonanej pracy w zespole PC Games Hardware po tym, gdy wielu członków zespołu zainstalowało klienta NVIDIA”, powiedział Carsten Spille, redaktor PC Games Hardware. „Każdego dnia wyprzedzamy wiele zespołów i w końcu osiągnęliśmy nasz cel, czyli znalezienie się w pierwszej 100 zwijających zespołów na świecie”.

Zwijanie białek

Elementem procesu tworzenia się białek jest proces nazywany przez biologów „zwijaniem”. Celem projektu [email protected] jest zrozumienie procesu zwijania białek, jego błędów i wiążących się z tym chorób. [email protected] symuluje zwijanie białek, co ma ułatwić zrozumienie, dlaczego białka zwijają się tak szybko i pewnie oraz co się dzieje, gdy proces zwijania nie przebiega prawidłowo. Przyjmuje się, że skutkiem nieprawidłowości procesu zwijania białek jest wiele różnych chorób, między innymi choroba Alzheimera, mukowiscydoza, BSE (choroba szalonych krów), dziedziczne formy rozedmy płuc i liczne nowotwory.

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BelbedonHD
  0
  Wstydźcie się. Co ma znaczyć ta reklama nVidii? a co niby ATi Team to co robi, zwija sreberka od świstaka? Toż to reklama jest, a nie żaden artykuł o projekcie Uniwersytetu Stanford.
  Ciekaw jestem, czy ktoś mi wytłumaczy jaki jest cel tego artykułu, skończyły się materiały reklamowe dla nowych kart nV czy jak?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Śmieszne. Podzielam opinie Belbedona. Tekst jest napisany czysto pod kątem nvidi. Żeby chociaż była wzmianka o ATi. Teraz ATi pomału się odkuwa a nvidia ma poważne kłopoty z sprzedażą swoich kotletów to można nawet takie arty dawać. Patrzcie patrzcie. Nvidia pomaga w szukaniu leków itp. BZDURA. Ile osób tak naprawdę z tego będzie korzystało? Może studenci którzy idąc na wykłady zostawią odpalonego kompa. Jedno zdanie przeczy drugie :D Studenci? Karty za kilka tysięcy złotych gdzie większość studentów ma 10 zł żeby operować na cały dzień. Eh... Projekt [email protected] jest również dostępny na konsole ps3. Kabum i co ? Jak dla mnie jeden z wielu bezsensownych artów.