Bezpieczeństwo

Ogromna kara finansowa dla Morele.net

przeczytasz w 1 min.

Wszystko wskazuje na to, że sklep Morele.net poniesienie srogie konsekwencje z powodu wycieku danych osobowych klientów. Zostanie zobligowany do zapłaty prawie 3 mln złotych kary.

Morele.net ukarane

Chodzi tutaj o zdarzenie, które miało miejsce w grudniu zeszłego roku. Właśnie wtedy dowiedzieliśmy się, iż atak cyberprzestępców  na Morele.net poskutkował wyciekiem danych osobowych klientów. Jak informował wtedy sklep, „doszło do nieuprawnionego dostępu do danych osobowych”, a chodziło między innymi o adresy e-mail, numery telefonów, nazwiska, a także hasła dostępu. Co istotne, liczba poszkodowanych przekroczyła 2 mln osób.

Nic dziwnego, że sprawie bardzo dokładnie przyjrzał się Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO). W efekcie zdecydował się nałożyć na Morele.net karę finansową za brak odpowiednich zabezpieczeń. Jak donosi Puls Biznesu, w wysokości 2,8 mln złotych. Będzie to rekordowa kara w historii UODO.

Co dalej z Morele.net?

Póki co czekamy na oficjalny komunikat ze strony UODO. Już teraz wiemy jednak, że nawet po oficjalnym ogłoszeniu nałożenia kary sklep Morele.net będzie funkcjonował normalnie. Potwierdzają to przedstawiciele sklepu, którzy jednocześnie zapowiadają, iż będą wnosili o ponowne rozpatrzenie sprawy.

„Nie zgadzamy się z oceną zebranego materiału dowodowego, dlatego chcemy, aby sprawa została ponownie rozpatrzona z udziałem niezależnych biegłych. Nie ma nakazu natychmiastowej zapłaty kary wskazanej przez urząd, stąd też ta sytuacja nie ma wpływu na bieżące działanie grupy.” - Radosław Stasiak, wiceprezes ds. IT w Morele.net

 A Wy na ile wycenilibyście taki wyciek danych?

Źródło: Puls Biznesu

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Cezarr
  13
  Super, sklep ukarany - a co z ludźmi, których dane wyciekły? Bo mnie nie do końca interesuje to ile milionów kary mają zapłacić, bo ja nadal jestem poszkodowany z tego powodu.
  • avatar
   wiktorrp
   8
   No dobrze.Karę zapłacą, komu? Tym co ich dane wykradziono ? Bo kto otrzyma pieniądze, skarb państwa, który niczego nie stracił?
   • avatar
    stalkerpl
    6
    i bardzo dobrze niektórzy sobie myślą że jakoś to będzie a gdy coś się stanie to jeszcze nie maja sobie nic do zarzucenia, powinni zapłacić co do złotówki aby inni wiedzieli że jakoś to nie będzie
    • avatar
     danieloslaw1
     3
     Nie wiem jak to sie toczyło od dnia w ktorym to wypłyneło do dnia w którym sie dowiedzieli, ale powinni od razu zrobic komunikat o przymusowej zmianie hasła do konta i było by to najrozsadniejsze
     • avatar
      xbk123
      3
      Oczywiście, że kara finansowa sprawia, że firmy poważniej zaczynają podchodzić do problemu, wdrażają lepsze rozwiązania etc. Tylko to musi być odpowiednio wysoka kara. Nie rujnująca firmę, ale odczuwalna.
      • avatar
       mobil12
       1
       będzie na kolejne 500+ a poszkodowani zapłacą dodatkowy haracz w podniesionych cenach ...
       • avatar
        kitamo
        0
        No tak ukarać ofiarę ataku. ;)

        Moje dane teżwyciekły i jakos nie rozumiem dlaczego morele ma placic pieniądze do skarbu państwa z tego tytułu?
        Ja jestem poszkodowany a ktos inny pieniadze bierze z tego tytułu :D no wypas.

        To jak dziś ktoś zrobi napad na kantor to wlasciciela kantoru trzeba tez ukarac bo dał sie okrasc i to jego wina.
        • avatar
         adamgr
         0
         Haker zaatakował a sklep splajtował :)
         To tak jakby Rosja zaatakowała Polskę a USA za karę że nie mieliśmy samolotów by nas zbombardowało.
         Tak dotkliwe karanie poszkodowanego a nie złodzieja jest trochę dziwne i nie przekonuje mnie do końca.

         I jeszcze jedno.
         Tak sobie pomyślałem że takie stanowisko to wspaniała rzecz dla hakerów.
         Jak się włamie to zażyczy sobie milion okupu albo zgłosi UODO włamanie i firma dostanie karę 3 bańki :)
         Napędzamy rynek przestępcom takimi ruchami.
         • avatar
          Spiker
          -1
          Nie dość że złodzieje okradli sklep, co spowodowało dla sklepu straty, to jeszcze poszkodowany sklep musi zapłacić karę do budżetu. A czy Policja poniesie jakąś karę za to że nie daje rady namierzyć złodziei?
          • avatar
           piccardo
           -1
           Pic na wodę, "nie"rząd potrzebuje kasy i jak widać skutecznie ją znajduje... Nigdy poszkodowany nie dostaje zadośćuczynienia. Chodzi tylko i wyłącznie o $...
           • avatar
            Subvoice
            -3
            Przecież wiadomo nie od dziś, że RODO to ma być maszynka do ściągania kasy a nie wynik troski o nasze dane osobowe...
            • avatar
             Irrlicht
             -4
             Mam mieszane uczucia. Ochrona danych osobowych jest ważna, ale to jest trochę karanie ofiary ataku. W dłuższym czasie efekt może być taki, że sklepy w PL będą miały ceny odpowiednio wyższe, a jak chcesz kupić taniej, to wyłącznie wysyłkowo z kraju, gdzie nie ma RODO.