Technologie i Firma

Open Source - możliwości, korzyści, zagrożenia

przeczytasz w 2 min.

Otwarte oprogramowanie jest coraz chętniej wykorzystywane w tworzeniu profesjonalnych rozwiązań informatycznych.

Open Source

Otwarte oprogramowanie jest coraz chętniej wykorzystywane w tworzeniu profesjonalnych rozwiązań informatycznych. Przyglądamy się jego możliwościom, korzyściom i zagrożeniom.

Open Source – możliwości

Open Source to „otwarte” oprogramowanie, a więc takie, które dostępne jest dla wszystkich zainteresowanych użytkowników. Rozwiązanie to opiera się na współpracy zgromadzonej wokół projektu społeczności. Kod źródłowy programu jest ogólnie dostępny i może być swobodnie modyfikowany w taki sposób, by dostosować go do własnych potrzeb. Co jest jednak szczególnie istotne, chcąc dystrybuować zmodyfikowane oprogramowanie, należy robić to na tej samej licencji – otwarte oprogramowanie nie może przerodzić się w produkt komercyjny. O tym, jakie dokładnie prawa przysługują programiście, decyduje obrana przez autora pierwowzoru licencja.

Open Source – korzyści

Najważniejsze korzyści płynące z Open Source są zawarte w tej podstawowej charakterystyce. Przede wszystkim dzięki możliwości dostosowywania oprogramowania do konkretnych potrzeb, jest ono bezkonkurencyjne w sektorze biznesowym. Możliwość stałego rozwijania oprogramowania przez społeczność i udostępnianie owoców swojej pracy prowadzi z kolei do szybszego wprowadzania nowych, pożądanych przez użytkowników funkcji. Wreszcie, fakt, że miliony osób mają dostęp do kodu oprogramowania oznacza zwiększone bezpieczeństwo korzystania z niego – raz, że szybciej wykrywane są luki i błędy, dwa – możliwość wprowadzenia tzw. backdoora jest ograniczona do minimum.

Open Source – zagrożenia

Open Source to oprogramowanie, którego główną siłą napędową jest zgromadzona wokół niego społeczność. To ona właśnie odpowiada za jego rozwój, ale to ludzie też są dla niego podstawowym zagrożeniem. Największym problemem dla open-source'owej filozofii są komercyjne zapędy nieuczciwych programistów. Mowa jest tu przede wszystkim o działaniu niezgodnym z zapisami licencji. Na przykład: modyfikacja kodu źródłowego i sprzedaż tak przygotowanego produktu jako własny. Warto tutaj dodać, że autorstwo jest w społeczności Open Source bardzo szanowane.

Open Source – dziś i jutro

Choć w Polsce oprogramowanie Open Source nie zyskało jeszcze tak dużej popularności, na jakie zasługuje, na świecie jest ono powszechnie stosowane. Jak wylicza prezes zarządu Linux Polska, Dariusz Świader: „97% superkomputerów z listy top 500 pracuje pod kontrolą systemów Linux, większość serwerów WWW (ok. 60%) bazuje na Apache Server. Najpopularniejszymi serwerami aplikacyjnymi są: Tomcat, Jetty, JBoss, a bazami danych MySQL/MariaDB i PostgreSQL. Komercyjne bazy Open Source stanowią 45% rynku. Linux to z kolei 67% systemów operacyjnych, na których utrzymywane są strony www”.

Czy ze względu na wymienione wyżej cechy otwarte oprogramowanie będzie stawało się coraz popularniejsze? Dariusz Świąder jest o tym przekonany. – „W aspekcie użytkowym nie ma granic w możliwych zastosowaniach otwartego oprogramowania. Można pokusić się o stwierdzenie, że jego granice leżą tam, gdzie kończy się zapotrzebowanie na nowe funkcjonalności, aplikacje i technologie – czyli de facto nieustannie są one przesuwane i na tym właśnie polega istota Open Source”.

Dariusz Świader
Dariusz Świader

To właśnie tematyce otwartego oprogramowania poświęcona zostanie dzisiejsza konferencja Open Source Day. Jeżeli nie możecie być w Warszawie, zachęcamy do oglądania transmisji na żywo na oficjalnej stronie wydarzenia.

Źródło: na podst. komentarza, którego autorem jest Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska i organizator Open Source Day

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  1
  Linux to nie system, a kernel. Panu należy się karny kopniak za powtarzanie takich uproszczeń.
  Systemy to np. RedHat, Debian, SUSE, Gentoo, itp...
  • avatar
   derunim
   0
   Dla mnie najważniejszą zaletą open source jest, oprócz linuksa, dostęp do darmowych programów tworzonych przez społeczność, na których komercyjne odpowiedniki nie było by mnie stać.

   Należy też pamiętać, że jest to idea.
   Polepszająca ten dziwny świat.
   Po prostu ludzie robią coś bezinteresownie nie tylko dla siebie, ale też dla innych.
   Jakby nie patrzeć, mało jest takich dziedzin z takim ładunkiem bezinteresowności.
   Warto też czasami tak na to spojrzeć...