Internet

Pożar w serwerowni OVH - kilka dużych stron padło

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
25 komentarzy Dyskutuj z nami

10 marca zaraz po północy doszło do pożaru w jednej z serwerowni OVH. W efekcie kilka dużych stron – na krótszą lub dłuższą chwilę – zniknęło z Internetu.

Wielka awaria OVH - nie działa kilka dużych serwisów

Zbiornik.com, Furgonetka.pl, (integrujący małe e-commerce z Allegro) BaseLinker.com, Bonito.pl, Senuto.com i MMARocks.pl to tylko kilka stron, na które dzisiaj może ci się nie udać wejść (choć niektóre już wstają). Nie działają ze względu na poważną awarię OVH, która rozpoczęła się 10 marca 2021 roku, kilka chwil po północy. Na problemy skarżą się użytkownicy z Polski i wielu innych krajów również. 

Pożar w centrum danych OVH w Strasburgu okazał się tak duży, że pomimo szybkiego przybycia strażaków nie udało się go w pełni opanować. Na szczęście nie ma ofiar w ludziach, ale ogień, który został ugaszony po kilku godzinach, całkowicie zniszczył blok SBG2 i częściowo także SBG1. Pozostałe dwa bloki serwerowe: SBG3 i SBG4 są w porządku. Znajdujące się w nich serwery będą powoli przywracane do życia, ale na tym problemy się nie kończą. Dlaczego?

Jest problem, bo spłonęły też backupy

Problem w tym, że w niektórych przypadkach spłonęły nie tylko główne serwery, ale też serwery zapasowe. W najgorszym razie może to oznaczać utratę wszystkich danych. Wkrótce powinno udać się dokładniej oszacować straty, a tymczasem przypomnijmy tylko, że przechowywanie backupu w tej samej serwerowni, w której trzymane są oryginalne pliki, to raczej średni pomysł. Mamy teraz na to doskonały dowód. 

Mojej siostrze padł kiedyś dysk. Gdy zapytałem czy miała kopię danych, odpowiedziała: Tak, w katalogu backup...

Jest jednak także światełko w tunelu – wyłączone zostały bowiem także te serwery, które nie uległy awarii, lecz znajdowały się w pobliżu pożaru. Możliwe więc, że dla części serwisów cała akcja będzie miała pozytywy finał. Dzisiaj jednak mogą występować problemy z dostępem. 

Źródło: OVH, informacja własna. Na szczęście zdjęcie na wejście nie przedstawia tego konkretnego pożaru. 

 

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  michauc
  Testują nowe usługi chmurowe
  24
 • avatar
  Kapitan Nocz
  to było by lamerstwo światowej klasy gdyby jedyne kopie zapasowe były trzymane w tym samym budynku w przypadku takiej firmy. Mam nadzieję, że nie oszczędzali tam na fachowcach jak urzędach rządowych gdzie w ogóle olewa się backupy danych wartych setki tysięcy zł :)
  9
 • avatar
  Abigail
  I wszystko poszło w piz...du, Czyli teraz już nie jeden użytkownik traci dane gdy dysk mu padnie, teraz wszyscy je stracą by było po równo :)
  7
 • avatar
  Backupy trzymane razem z głównymi. Po prostu IKS DE.
  5
 • avatar
  FunkyKoval
  To może niech polskie serwisy trzymają dane w Polskich DC np. Beyond.pl w Poznaniu.
  4
 • avatar
  Konto usunięte
  Wasz portal chyba też tam hostujecie? Wszędzie trąbią o tym od rana, a największy portal o tematyce IT po południ się obudził dopiero i prezentuje newsa.
  2
 • avatar
  tulika
  Podstawowa zasada to backupy się robi w innych datacenter niż serwery... Jeśli ktoś się do niej nie stosuje, to z czym do ludzi? Jakie to usługi?
  2
 • avatar
  Rangeros
  Czy ten pożar miał coś wspólnego z archiwum w Krakowie? Podobny powód problemów. Czy Płokułatuła już ma jakieś ślady powiązań? Tylko pytam ;)
  2
 • avatar
  gofish
  Kupiłem wczoraj przez internet pasek klinowy do samochodu. Wysyłka miała być dzisiaj, a o 10 rano dostałem SMS iż w związku z awaria serwerów będzie opóźnienie o 1 dzień. Teraz juz wiem dlaczego. Dzięki za info Benchmark.pl
  1
 • avatar
  develoop
  W sensie że teraz wszystkich dane są w jednej chmurze ? :O
  1
 • avatar
  Batyra
  Ciekawe skąd ta kolejność jak są wymienione padnięte strony... "Przypadeg? Nie sondze..."
  1
 • avatar
  gofish
  Tak to jest jak się kopie kryptowalutę i przypadkowo trafi na złoże gazu
  1
 • avatar
  Shifted92
  no benchmark tempo świetne macie.. większość serwisów informacyjnych o tym napisało wiele godzin temu ;)
  wielu sprzedawców w PL ma synchornizację sprzedaży z baselinkerem (własne sklepy internetowe/allegro/ebay/amazon) - a baselinker właśnie tam ma serwer...
 • avatar
  Dariosex
  Byle tylko zeby ZBIORNIK PL szybko wrucil!!!
  -2
 • avatar
  cyberant
  spłonał budynek SBG2... i 1/3 SBG1. miałem serwer i backupy w SBG1... nie ma zadnej informacji któ©e szafy padły
 • avatar
  Lister
  Coś mi się o pamięć obija, że ponoć mieli lustrzane serwery w innym mieście??? No to jak, zdawało mi się, czy to chodziło o inną firmę?
  Swoją drogą ciekawe jak te nasze dwa asy home i nazwa są zabezpieczone...
 • avatar
  Gnom_Z_Piany
  Jak to się mogło stać że w chmurze serwer podstawowy i backupowy były tak blisko siebie ????? przecież to niedopuszczalna konfiguracja, co widać na załączonym hmmm...... obrazku.

  najgorsze jest to, że OVH opisało SG1 SG2 i SG3 jako odrębne lokalizacje, pomimo że to fizycznie ta sama lokalizacja.
 • avatar
  MhtRws
  Coś jak by początek serialu Plemiona Europy