Nauka

Papier wielokrotnego użytku

przeczytasz w 1 min.

Wynalazek naukowców z University of California, Riverside to korzyści ekonomiczne i ekologiczne.

papier wielokrotnego użytku
foto: Yin Lab, UC Riverside.

Historia papieru sięga II wieku naszej ery – ma on wiele zastosowań, choć bez wątpienia najczęstszymi są pisanie po nim lub zadrukowywanie go. Miał on ogromny wpływ na rozwój cywilizacji. Według niektórych badań, 90 proc. wszystkich informacji w przedsiębiorstwach zapisywane jest obecnie na papierze, a zdecydowana większość arkuszy jest wyrzucana po jednorazowym użytku. Takie marnotrawstwo papieru (plus spowodowane przez to problemy środowiska naturalnego) jest niedopuszczalne. Rozwiązaniem mógłby być jednak papier wielokrotnego użytku, na którym tekst mógłby być zapisywany i wymazywany wiele, wiele razy. Tą drogą poszli chemicy z University of California, Riverside.

Naukowcy z Kalifornii opracowali w laboratorium papier wielokrotnego użytku, który wykorzystuje właściwości zmiany kolorów barwników chemicznych nazwanych „redox dyes”. Barwniki stanowią warstwę obrazowania, podczas gdy drukowanie odbywa się za pomocą światła ultrafioletowego („wybiela” ono wszystko oprócz tekstu, mającego znaleźć się na papierze). Według wstępnych badań możliwe jest co najmniej 20-krotne wyczyszczenie i zapisanie na nowo bez znaczącej utraty kontrastu i rozdzielczości.

Papier wielokrotnego użytku chemików z University of California, Riverside to tak naprawdę nośnik wykonany ze szkła lub tworzywa sztucznego (forma taśmy). Dlatego też usuwanie – które odbywa się poprzez ogrzewanie papieru w temperaturze 115 stopni Celsjusza (proces trwa krócej niż 10 minut) – może być dokonywane wielokrotnie. Nośnik może obecnie być dostępny w trzech kolorach – niebieskim, czerwonym i zielonym. Znajdujące się w barwnikach „redox dyes” nanokryształy tytanu służą natomiast jako katalizatory. 

 „Papier wielokrotnego użytku nie wymaga dodatkowych tuszów do druku, co czyni go ekonomicznie opłacalnym, jak i bezpiecznym dla środowiska” – powiedział Yadong Yin, profesor chemii prowadzący omawiane badania. – „To atrakcyjna alternatywa dla zwykłego papieru, pomagająca zaspokoić rosnące zapotrzebowanie”. Naukowcy zapewniają też, że papier jest prosty do wykonania oraz cechuje się niskimi kosztami produkcji.

Źródło: Phys.org

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DelianoCarl
  37
  moje pierwsze skojarzenie tyczyło się papieru toaletowego... naprawdę...
  • avatar
   yendrek
   9
   Najlepszy papier wielokrotnego użytku to gazeta - najpierw służy do czytania, potem to zabijania much i na koniec do wycierania d...
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    To 'coś' nie powinno się nazywać 'papier', bo nie ma w nim nic, co jest pochodzenia organicznego.
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Jestem sceptyczny do tego wynalazku. Koszt produkcji tego papieru, koszt eksploatacji i koszt utylizacji powinien być znacznie mniejszy od zwykłego papieru. 20 razy wymazywania to jest nic! Za kilka lat bedzie w użytku elastyczny e-papier czy cos podobnego i to będzie git.
     • avatar
      TheEquinoxe
      1
      A to nie lepiej dać każdemu tableta, kindla czy coś takiego gdzie sobie może trzymać tysiące stron tekstu (i nie tylko!) + jeszcze bez problemu przesyłać? A papier zostawić jak jest i tyle...
      • avatar
       Dragonik
       0
       @grudzio czylio najpier wycierasz, zabijasz muchy a potem czytasz:P
       • avatar
        SpeedyBang
        0
        Ciekawy wynalazek, tylko czy nie będzie jak z konopiami - koncerny papiernicze będą prowadziły nagonkę na tego typu rozwiązania. Sam bardzo popieram, o ile jest to sensowne ekonomicznie.