Ciekawostki

Zapach kosmosu zamknięty we flakoniku - oto perfum Eau de Space

przeczytasz w 1 min.

Zastanawialiście się kiedyś, jak pachnie kosmos? Eau de Space to perfum, który pozwala to poczuć. Już wkrótce będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

Eau de Space, czyli perfum o zapachu kosmosu – trochę prochu strzelniczego, trochę rumu… 

Astronauci, którzy mieli okazję poczuć kosmos własnym nosem, określają go jako mieszkankę prochu strzelniczego, smażonego steku, ozonu, malin i rumu. Miksem właśnie tych nut, choć oczywiście nie tylko, jest Eau de Space – perfum o zapachu przestrzeni kosmicznej. 

Eau de Space 

Zaczęło się od prac badawczych – stworzenie tego zapachu zleciła agencja NASA

Autorem Eau de Space jest chemik Steve Pearce, zatrudniony swego czasu przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. Jego zadaniem było wówczas właśnie stworzenie perfum o zapachu kosmosu po to, by przygotować astronautów do misji kosmicznych. Chodziło o to, żeby wyeliminować potencjalne niespodzianki.

Steve Pearce opracował go, a następnie przez cztery lata udoskonalał, aż wreszcie uzyskał satysfakcjonujący rezultat. Teraz chce, by poczuć kosmos i pachnieć kosmosem mógł każdy, dlatego… 

Perfum Eau de Space trafił na Kickstartera, aby każdy mógł poczuć, jak pachnie kosmos

Na platformie Kickstarter ruszyła zbiórka, która potrwa do 17 sierpnia 2020 roku. W tym czasie każdy zainteresowany może wpłacić ile chce, aby pomóc w realizacji projektu. Aby otrzymać swój flakonik, należy dorzucić do skarbonki co najmniej 29 dolarów. Kuriera zaś można spodziewać się jesienią.

Źródło: CNN, NDTV, NPR, Mashable, Kickstarter

Czytaj dalej o kosmicznych ciekawostkach: 

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  14
  A to nie jest tak, że w kosmosie nic nie ma, więc on nie pachnie?
  • avatar
   NasHee
   5
   Kosmos kosmosem, trochę ciężko się sztachnąć próżni... Ale na ISS przez te wszystkie lata astronauci puścili już tyle bąków, a przecież powietrze mają od początku to samo (filtrowane, dotleniane itd) że właściwie oddychają swoimi bąkami, czy nie?
   • avatar
    kitamo
    2
    https://youtu.be/t6rHHnABoT8?t=114

    jak spalony stek :D
    • avatar
     pawluto
     1
     A u nas wybiło szambo w stolicy i mamy swojskie zapachy...Ale u nas rządzi od lat PO...
     Tak rządzą że szkoda gadać...Nie polecam nikomu zwiedzania Warszawy !
     • avatar
      Majjkee
      1
      @KENJI512 no ogólnie to są cząsteczki unoszące się w próżni kosmosu :D które w kontakcie z powietrzem np. na stacji kosmicznej emitują jakąś woń i to jest jakiś zapach pośredni, może i nie całkiem oddający jak sztynksuje kosmos w pełnej krasie, ale zawsze coś byle hajs się zgadzał :D
      • avatar
       TYGRYSEX
       1
       Kiedyś to wszystko j...e! Mówię wam... Poproszę perfumy o zapachu ci... albo nie bo to przyciągać będzie facetów. Więc niech stworzą zapach spoconego ch... A nie czekaj...
       • avatar
        solau
        0
        To jest pewnie to samo jak wymiana kabla zasilajacego we wzmaczniaczu zeby miec lepsze brzmienie. a ze kable w scianie sa takie same gowniane to nie wazne kabel koncowy zdecydowanie doda troche zapachu kosmicznego :)
        • avatar
         kkastr
         0
         Kosmos nie ma odczuwalnego zapachu. Zapach, który czują astronauci pochodzi ze stacji kosmicznej, z ich skafandrów, ciał, pożywienia i wszystkiego co się tam znajduje, a nie z przestrzeni kosmicznej. To jest zapach, który w kosmosie umieścili ludzie, a nie zapach przestrzeni kosmicznej samej w sobie. No ale "zapach kosmosu" brzmi nieziemsko:)
         • avatar
          IgiPL
          -1
          Zakładam, że ten zapach to zapach powietrza na stacji lub w skafandrze, który odczuwają astronauci. Może coś w tym jest, jeśli wiemy jak pachnie burza... W trakcie burzy pioruny jonizują powietrze, co da się wyczuć "nosem", a w kosmosie jest dużo więcej radiacji niż na ziemi, efekt może być podobny. Dodatkowo mniejsze ciśnienie i brak grawitacji wpływają na nasze zmysły, dlatego jedzenie jest mocniej przyprawiane (nawet w samolotach).
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           normalnie http://pudeek.pl/ :( grrrrr.... co to za bzdury? w kosmosie panuje próżnia. nie ma tam żadnych cząstek. a jak są, to są bardzo rozrzedzone. skoro nie ma cząstek, więc węch nie ma czego wyczuwać.

           a kosmonauci to może czują smród z silników napędowych i manewrowych, a nie zapach kosmosu. równie dobrze można stwierdzić, że skoro np. puszczam bąki, to cały świat ma zapach bąków. no nieźle.
           • avatar
            witchero
            0
            Troche drogo:) ponad 100 zloty za zapach w ciemno:D to ja poczekam jak na edp24 wyjdzie odpowiednik