Gry

Nie będzie PES 2014 na Xbox One i PlayStation 4

przeczytasz w 2 min.

PES 2014 pojawi się jedynie na PC konsolach obecnej generacji, pomijając przy tym Xboxa One i PlayStation 4. Dlaczego?

PES 2014 nie pojawi się na Xbox One i PlayStation 4

Konami już od dłuższego czasu dość odważnie wypowiada się na temat PES 2014. Wprowadzenie istotnych zmian przywrócić ma serii dawny blask, ale okazuje się, że nie wszystkim będzie dane się o tym przekonać.

Jeszcze kilka lat temu to właśnie PES był najlepszą propozycją dla fanów wirtualnej piłki kopanej. W ostatnim czasie jedynym słusznym wyborem zdaje się być już jednak FIFA, która pokonuje kolejne propozycje Konami niemal w każdym elemencie i wbrew największym zwolennikom japońskiego producenta nie chodzi tutaj jedynie o ilość licencji.

PES 2014 napędzany będzie nowym silnikiem - FOX Engine, którego możliwości wydają się być naprawdę spore. Zastosowanie go w najnowszej odsłonie piłkarskiej symulacji pozwolić ma Konami nie tylko na poprawę oprawy graficznej, ale również dość istotne zmiany w rozgrywce.

Wedle zapewnień, prace nad PES 2014 idą jeszcze pełną parą, bo jest ona ukończona dopiero w 70%. Postępy jednak są, czego dowodem mają być opublikowane przez producenta obrazki pochodzące podobno prosto z gry.

Wkrótce pokazany zostać ma także pierwszy gameplay. I wszystko byłoby pięknie gdyby nie jeden drobny szczegół. PES 2014 pojawi się jedynie na PC i konsolach obecnej generacji, pomijając przy tym Xboxa OnePlayStation 4. Dlaczego?

"Nie zajmujemy się wydawaniem portów w wysokiej rozdzielczości. Nie chcemy i nie powinniśmy tego robić. Tak więc fakt, że PES 2014 nie pojawi się na PS4/Xbox One z prosty do wyjaśnienia. W przeszłości ludzie oskarżali nas o lenistwo. Jesteśmy stanowczy i nie popełnimy już tych samych błędów. Chcemy mieć pewność, że tworzymy wspaniałe gry piłkarskie. Jestem graczem jak wy i nie mogę doczekać się PESa na nowe konsole, więc czuję ból. Ale ból zniknie gdy zobaczycie PES 2014. To jest coś wspaniałego." - Adam Bhatti

Tłumaczenie jest naprawdę szlachetne, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że Konami właśnie strzeliło sobie samobója. Kolejna generacja konsol to mnóstwo potencjalnych nabywców nowych gier. Część mogłaby zdecydować się na nowego PESa, ale teraz zostanie im już tylko FIFA. Jedynym ratunkiem dla Japończyków jest stworzenie czegoś naprawdę dobrego na obecną generację. Jeśli jednak oddadzą graczom produkt tak przeciętny, jak w ostatnich latach, to trudno będzie o jakąkolwiek rywalizację z EA.

Źródło: eurogamer, jovemnerd

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Jak ja grałem już w dobry PES to jeszcze w FIFIE bramkarzowi piłka przez ręce przechodziła jak hologram.

  Moim zdaniem to kwestia marketingu, FIFA jest promowana samą nazwą, piłkarzami na okładce i miliony $$ na reklamowanie, ale PES nie potrzebuje blasku fleszy i tak każdy wie że jest lepszy.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Nastepne konsole dostana po dupie i dobrze.
   • avatar
    sampras
    1
    Po sondzie PES 2014 vs FIFA 14 odbieram wrażenie że to właśnie PES jest bardziej dyskryminowany. Bo z sondy wygląda jakoby FIFA miała więcej głosów na plus ;) Choć osobiście, jakoś zawsze grałem tylko w PES-a i bardzo się przyzwycziłem do takie systemu rozgrywki. Po setkach godzin spędzonych nad PES-em, dochodzę do wniosku że jest naprawdę zajeb... grą :) Nie porównuje do FIFY bo miałem małe obeznanie jeśli chodzi o system rozgrywki i pewnie byłbym bardzo jednostronny w ocenie, ale dlaczego po pierwszym spotkaniu nie zauroczyła mnie tak jak PES...? ;)
    • avatar
     fexxer
     0
     PES skończył się na na wydaniu z numerkiem 6, potem już tylko chylił się ku spadkowi. FIFA odrodziła się razem z wydaniem 2011 (po suchych latach 2003-2010) i jest na krzywej wznoszącej :) Grałem we wszystkie wersje PES'a na PC oraz w FIFE od 99 :)
     • avatar
      manioor
      -1
      fifa od 12 jest niekwestionowanym liderem. Styl gry, możliwości i system FUT. To są argumenty przemawiające za fifą no i oczywiście licencje :) A do 2009 roku jeszcze pociskałem w PES nie widząc dla niego alternatywy :)
      • avatar
       wdowa94
       -1
       Och och, świat się zawali bo nowe konsole nie obsłużą nowej gry.
       Och jaka szkoda...
       • avatar
        Fiona
        -2
        Jeśli producent rezygnuje z milionów zysku to znaczy tylko jedno.

        Nie jest w stanie tego zysku osiągnąć. Czyli nie są w stanie zrobić PES-a na nowe konsole - z sobie wiadomych powodów, reszta to bełkot marketingowy.
        • avatar
         Konto usunięte
         -3
         Pilka nozna jest dla plebsu.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Wszystko obliczone jest na sprzedaż i i kasę. Lenistwo programistów wynika z krótkich terminów wytyczonych przez producentów i krawaciarzy, którzy sponsorują przedsięwzięcie. Wiem coś o tym ponieważ kolega pracuje w dobrze znanej polskiej firmie zajmującej się tworzeniem gier. Gdyby chcieli tworzyliby perełki na obecną generację, owszem zajełoby to znacznie więcej czasu ale światem rządzi pieniądz
          • avatar
           erystr
           0
           A ja w pełni popieram Konami. Nie każdy kupi PS4/XO zaraz po premierze (wysoka cena albo niedawne kupienie PS3/X360), więc wydawanie dodatkowych kosztów (ulepszenie silnika graficznego itp) nie ma sensu, bo koszta w porównaniu do zarobków się nie zwrócą, a zanim by się zwróciły to pewnie będzie już premiera PES 2015... EA Sports (Fifa) może sobie na to pozwolić, bo mają pewnie dużo pieniędzy i nie przejmują się ewentualnymi stratami. Zresztą Fifa i tak się lepiej sprzeda niż Pes, bo ma większą popularność