Mobile

Play rozbudowuje swoją sieć 5G

Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

Polscy operatorzy coraz mocniej interesują się technologią 5G. W wyścigu bierze udział między innymi Play, który zauważalnie przyśpiesza. Chociaż póki co klienci tego nie odczuwają.

Play rozbudowuje swoją sieć 5G. Do końca czerwca zasięgiem obejmie 53 miasta

Każdy z operatorów chwali się swoimi osiągnięciami oraz planami i powoli można zacząć się w tym gubić. Nie tak dawno Plus uruchamomił pierwszą komercyjną sieć 5G. Play należy jednak oddać, iż pod względem niekomercyjnych rozwiązań dotyczących technologii 5G wystartowało już w grudniu zeszłego roku, o czym zresztą również informowaliśmy.

Teraz fioletowy operator zapowiada wyjście poza teren Trójmiasta i znaczącą rozbudowę oraz modernizację swojej sieci 5G. Dzięki temu, do końca czerwca Play obejmie zasięgiem 5G aż 53 miasta. Poza największymi aglomeracjami takimi jak Warszawa, Kraków czy Wrocław na liście znajdą się między innymi Augustów, Zakopane, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Karpacz, Giżycko, Mrągowo, Kołobrzeg, Ustka i Władysławowo.

„Play jako pierwszy operator w Polsce już w grudniu 2019 r. uruchomił 5G z wykorzystaniem pasma 2100 MHz i zgodnie z zapowiedziami kontynuuje wdrażanie tej nowoczesnej technologii w całym kraju. Z początkiem czerwca 2020 uruchomiliśmy ponad 500 stacji 5G, które do końca miesiąca obejmą swym zasięgiem 53 miasta i miejscowości. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy dalej przystosowywać naszą sieć do technologii 5G w częstotliwości 2100 MHz, ale to dopiero początek.” – Jean Marc Harion, CEO Play

Play cały czas poszerza swoje zaplecze

Jednocześnie Play chwali się, że posiada już ponad 8100 stacji bazowych, z których ponad 40% działa w standardzie 5G Ready (zasięg obejmuje ponad 50% populacji Polski).

Dodatkowo padają zapewnienia, że Play nieustannie monitoruje ostatnie wydarzenia związane z aukcją 5G w paśmie C, która miała się rozpocząć pod koniec kwietnia, ale plany zostały zmienione. Deklarowana jest gotowość do udziału w aukcji gdy tylko będzie to możliwe.

„Maksymalizacja korzyści z technologii 5G dla klientów wymaga jeszcze rozdysponowania dodatkowych częstotliwości dedykowanych 5G. Mamy nadzieję na szybkie wznowienie aukcji, zwłaszcza, że trwająca obecnie pandemia jeszcze wydatniej pokazała, jak ważny dla społeczeństwa jest dostęp do nowoczesnej sieci, jaką jest sieć 5G w Play.” – Jean Marc Harion, CEO Play

Źródło: Play

Warto zobaczyć również:

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  asnex
  To gdzie teraz szykujemy kolejną podpałkę ? :D
  6
 • avatar
  KENJI512
  Kupujcie folię śniadaniową na czapki :P

  A tak serio to czekam, e-sim, 5G, niech technologia rusza :D
  4
 • avatar
  RAQ73
  pytanie ile jest na rynku urządzeń mogących korzystać z tej technologii.....
  2
 • avatar
  Much_
  Może by się tak wzieli za e-sim a nie 5g ;P
  2
 • avatar
  StaryZgred
  Czym różni się 5G w telefonii komórkowej od 5G w moim routerze?
 • avatar
  tomto
  Low-band 5G 600 - 700 MHz
  Mid-band 5G 2.5-3.7 GHz,
  High-band 5G 25 - 39 GHz,
  Ciekawe na jakiej częstotliwości Play się rozbudowuje, bo jak nie jest to high-band, to niech się w nos ugryzą.
  Stosowanie innych częstotliwości w zasadzie nic nie daje, chyba że nikogo innego nie ma w akurat w zasięgu ...
  -1
 • avatar
  dolph
  pchaja na siłe coś co nikomu nie jest potrzebne ;/ a nie... zeby to obłsużyć musisz mień NOWY tel z 5G :) a speed będzie dalej taki sam bo reszta sieci zostaje bez zmian. No i kolejne sprawa magiczne lejki. Będzie sieć 5g z trasferem 300kb/s.
  -2
 • avatar
  chrisplbw
  Nie uwierzę, że PLAY będzie miało własne 5G, chyba tylko maszt Trójmieście - znowu będą się ślizgać na innych - Nie widzę innego wyjaśnienia nagłego wzrostu zasięgu z trójmiasta do 53 miast :)
  Po wałkach i robieniu ludzi w konia z 5G Ready a'la aLTE dziwię się, że ludzie jeszcze z tego korzystają i łykają reklamę jak pelikany.
 • avatar
  jeomax.co.uk
  Jak widzę tytuł: "Play rozbudowuje swoją sieć 5G", to oczyma wyobraźni widzę wszystkich prezesów, dyrektorów, kierowników tej zacnej firmy zakasztaniających po ulicach z plecaczkami wyposażonymi w maszty 5G. Jeżdżących autami wyposażonymi w maszty. Mieszkających w domach z masztami na dachu. Wszystko po to, abyśmy to my mieli dobrze.
  Czuć ten smród obłudy ? :)
 • avatar
  arek1976
  5g będzie drogie i zapłacimy za nie wiecie czym jak nie to żyjcie w nieświadomości tak jest lepiej
 • avatar
  Konto usunięte
  wolę aluminową czapkę od plejowego 5G. to jest dosyć niewdzięczny operator. dbałość o klienta kończy się wraz z podpisaniem umowy i zgarnięciem kasy, bo kasę lepiej ładować na maxa w reklamy. zostało mi jeszcze 22 dni umowy i zmiatam.