Karty graficzne

PLX Technology PEX8747: niedobór mostków spowalnia premiery kart graficznych i płyt głównych

przeczytasz w 2 min.

Czas na konkurencyjne rozwiązania

Firma PLX Technology nie może nadążyć z produkcją mostków PEX8747, a przez to na rynku brakuje dwuprocesorowych kart graficznych oraz płyt głównych z wyższej półki.

Dotychczas sposobem na połączenie dwóch układów graficznych lub zwiększenie liczby dostępnych linii PCI-Express na płycie głównej, były mostki PLX (np. rebrandowany model 8647 z Radeona HD 6990) i Nvidia NF200. Problem jednak w tym, że najnowsze generacje kart graficznych wykorzystują magistralę PCI-Express 3.0 i kompatybilny z nią jest już tylko układ PLX Technology PEX8747.

PLX Technology PEX8747 mostek PCI-Express 3.0 zdjęcie
Mostek PLX Technology PEX8747 z karty graficznej Nvidia GeForce GTX 690 - w innych konstrukcjach można również spotkać wersję z odpromiennikiem ciepła

Znajdziemy go zarówno w dwuprocesorowych kartach graficznych GeForce GTX 690Radeon HD 7970 X2, jak i na płytach głównych pod Intel Ivy Bridge i Sandy Bridge-E z większą liczbą złącz PCI-Express 3.0 x16.

PLX Technology PEX8747 mostek PCI-Express 3.0 dostępne konfiguracje schemat
Dostępne konfiguracje podziału linii PCI-Express 3.0 dla mostka PEX8747

Okazuje się jednak, że PLX Technology nie nadąża z produkcją mostków i na rynku panuje ich niedobór. Z tego też powodu w sklepach brakuje urządzeń go wykorzystujących lub po prostu producenci zwlekają z wprowadzeniem do sprzedaży.

Nie jest wykluczone, że właśnie dlatego nie odbyła się jeszcze oficjalna premiera kart graficznych Radeon HD 7970 X2 i HD 7990 oraz płyty głównej ASRock X79 Extreme11 (mającej aż dwa takie układy).

PLX Technology PEX8747 mostek PCI-Express 3.0 dostępne konfiguracje cztery karty graficzne schemat

 

PLX Technology PEX8747 mostek PCI-Express 3.0 dostępne konfiguracje dwie karty graficzne schematPLX Technology PEX8747 mostek PCI-Express 3.0 dostępne konfiguracje dwa procesory graficzne schemat

Dostępne konfiguracje łączenia procesorów graficznych mostkiem PEX8747 - od góry: cztery karty graficzne wyświetlające obraz na czterech monitorach, dwie karty graficzne wyświetlające obraz na dwóch monitorach oraz dwa kooperujące układy graficzne

Można powiedzieć, że w tej chwili PLX Technology ma monopol na mostki PCI-Express 3.0 i najlepszym rozwiązaniem byłoby opracowanie przez firmę AMD lub Nvidia konkurencyjnego układu.
 

Więcej o i płytach głównych dla procesorów Intel:

Źródło: Hardware, PLX Technology, TechPowerUp

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  corwin999
  19
  błagam bez takich komentarzy
  • avatar
   HAMANN
   13
   Spokojnie - ten gosc napewno pracuje dla nVidii ;) Nawet fanatycy nie sa az tak glupi. Jemu musza za to placic :P
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    a kiedy będzie news o nowym rekordzie k|ngp|n ustanowiony na GTX 680 classified?

    http://kingpincooling.com/forum/showthread.php?t=1832

    za tydzień czy za dwa?
    • avatar
     Konto usunięte
     -41
     Prawdopodobnie jest to efekt wielkiego boomu na Keplera, wysuszyli rynek dostawami 690, ktore sa nieprawdopodobnie wydajne. radeonki tak zostaly zaskoczone ze musza przerabiac je, zeby osiagnely wyzsze od Keplera takty, ale na nic to, kiedy najwieksza potega zostala zapowiedziana i blady strach padl co to bedzie jak Nvidia wylozy 7 miliardowy megachip.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Czy znowu zalało tajlandie? Ile tym razem więcej będzie trzeba zapłacić? 10% 50% 100% więcej?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Uhum, ta jasne. Już to widzę, jak im maszyna nie wyrabia z produkcją niskonakładowego produktu. Tak samo jak CDP nie wyrabia z tłoczeniem diablo 3, które im pewnie zalega na magazynach. A ceny rosną.