Procesory

Intel pokazał to na wizji - procesor Core i9-13900K podkręcony do 8,2 GHz

przeczytasz w 2 min.

Nowe procesory Intela mają zapewniać bardzo dobre osiągi, a do tego świetnie się podkręcać. Overclocker Allen ‘Splave’ Golibersuch zdołał wycisnąć z topowego modelu Core i9-13900K rekordowe taktowanie 8,2 GHz.

Jesteśmy po zapowiedzi procesorów Intel Core 13. generacji, ale na ich sklepową premierę będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. W międzyczasie producent uchylił rąbka tajemnicy na temat podkręcania jednostek. Potencjał jest ogromny.

Podkręcanie procesora Intel Core i9-13900K

Core i9-13900K to topowy przedstawiciel 13. generacji Core (Raptor Lake-S). Układ został wyposażony w 8 rdzeni/16 wątków typu P-Core i 16 rdzeni/16 wątków typu E-Core, które rozpędzają się maksymalnie do 5,8 GHz. Nie jest to jednak koniec możliwości sprzętu, bo w ekstremalnych warunkach da się uzyskać dużo wyższe zegary.

Podczas transmisji Intel Creator Challenge Finale producent zorganizował pokaz ekstremalnego podkręcania. Swoich sił w przyspieszaniu nowej „i-dziewiątki” spróbował utytułowany overclocker Allen ‘Splave’ Golibersuch, który współpracuje z firmą ASRock.

Intel Core i9-13900K - podkręcanie procesora
Procesor Intel Core i9-13900K podkręcony do 8,2 GHz - to rekord wśród współczesnych modeli Intela

Intel Core i9-13900K - podkręcanie procesora
Do uzyskania rekordowego taktowania wymagane było zastosowanie niekonwencjonalnego chłodzenia ciekłym azotem

Splave zdołał przyspieszyć nowy procesor do 8,2 GHz na jednym rdzeniu P-Core. Mówimy więc o nowym rekordzie taktowania dla danego modelu. Nie można jednak mówić ani o nowym rekordzie taktowania procesora (ten należy do modelu AMD FX 8370 – 8772 MHz), ani też o rekordzie taktowania procesora Intel (ten należy do starego modelu Intel Celeron D 352 – ponad 8543 MHz).

Mimo wszystko wynik robi spore wrażenie. Poprzednie, współczesne modele Intela kręciły się maksymalnie do 7,5 – 7,6 GHz, więc nowa konstrukcja wprowadza lepszy potencjał na przetaktowanie (podobno będzie on widoczny także podczas podkręcania w domowych warunkach przy użyciu konwencjonalnych metod chłodzenia).

Jeśli jesteście zainteresowani, poniżej możecie zobaczyć zapis imprezy Intel Creator Challenge Finale (fragment z podkręcaniem procesora Intel Core i9-13900K zaczyna się w 1:47:30).

Źródło: Intel, HWBot

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Batyra
  3
  Ja bym o wiele chętniej zobaczył jak tacy specjaliści podkręcają na dobrym WC a nie azocie, helu czy innych „chlodziwach” których sienda się użyć w warunkach domowych „na co dzień”.
  • avatar
   que_pasa
   2
   Słabo w porównaniu do starego FX, który osiągnął większy zegar i to na wszystkich rdzeniach przy wzroście GHz ponad 100%.
   • avatar
    Lostarien
    1
    Specjalna próbka inżynieryjna przygotowana do tego typu testu, prawda okaże się bolesna jak zawszę
    • avatar
     Batyra
     1
     Ja bym o wiele chętniej zobaczył jak tacy specjaliści podkręcają na dobrym WC a nie azocie, helu czy innych „chlodziwach” których sienda się użyć w warunkach domowych „na co dzień”.
     • avatar
      brumbel
      -5
      Giełda Bybit jest jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut. To co wyróżnia ja to niskie prowizje i opłaty. Oferuje ona kupno kryptowalut za zwykle poeniadze Fiat, kupno kryptowalut za stable coiny jak USDT, depozyt kryptowalut z innych giełd, dostęp do launxhpadow które daja dużo zarobic a także dostęp do dźwigni razy 100 gdzie możesz zarobic 100 razy więcej!
      Zarejestruj się z mojego reflinka na giełdzie kryptowalut Bybit a otrzymasz różne bonusy jak dożywotnia zniżka 10% na handel w aplikacji i na stronie, dostęp do magicznych skrzyń które mogą skrywać cenne nagrody, otrzymuj cashback za zapraszanie np członków rodziny, znajomych, sąsiadów, kolegów z pracy kogolwiek aby korzystali z giełdy Bybit.
      Kliknij w tego reflinka i zacznij handlowac kryptowalutami już dziś!

      https://www.bybit.com/en-US/invite?ref=KZVX8Y%230
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       no są te herce. ale co z tego że są? czy puścili jakieś testy wydajnościowe? czy tylko zegarki w pusto w idle ?
       • avatar
        Nehem
        0
        Pamiętam jak Intel przegrywał w programach które sprawdzają wydajność i mówił że programy się nie liczą tylko pokażą to w grach, teraz pokazują zobaczcie jak się fajnie podkręca na ciekłym azocie amd tego nie potrafi i bez podkręcania nie opłaca się brać procka!!! Ludzie kupujcie
        • avatar
         solomoniks
         0
         Super!