Serwery

Pogrom na Top 500 - nowe superkomputery

przeczytasz w 2 min.

Od kilku dni otwierając stronę top500.org, zawierającą ranking najszybszych superkomputerów na świecie, możemy zobaczyć, że na szczycie doszło do pewnej zmiany.

Chiński superkomputer Tianhe-1A zbudowany przy wykorzystaniu procesorów Intel Westmere-EP oraz akceleratorów Nvidia Tesla osiągnął w zeszłym roku zdumiewający wynik 2,5 Petaflops, pokonując dwukrotnie wolniejszego Nebulae. Ten dwukrotny skok wydajności odbił się echem na całym świecie. Ciekawe w takim razie co będzie teraz....
 

Superkomputer Fujitsu K
 

Firma Fujistsu ukończyła i przetestowała programem Linpack swój superkomputer o jakże wiele mówiącej nazwie "K". Do budowy nie użyto ani jednego procesora o pochodzeniu graficznym, takim jak Nvidia Tesla czy AMD Firestream, a mimo to udało mu się osiągnąć wynik, uwaga, 8 Petaflops, czyli ponad 3 razy więcej niż w Tianhe-1A.

Pewnie teraz każdy fanboj AMD czy Intela pomyślał sobie: "pewnie zbudowali to na tych nowych 10-rdzeniowych Intel Westmere-EX", lub też" to na pewno 12-rdzeniowe AMD Magny Cours". Niestety dla obu stron, procesor jakiego tam użyto to SPARC64 VIIIfx (Venus), a dokładniej 68544 jego sztuki.
 

Procesor SPARC64 VIIIfx


Cóż to za procesor w ogóle jest i jak się on w ogóle ma do tego, z czym mamy do czynienia na co dzień. Otóż jest to 8-rdzeniowy RISC, o taktowaniu 2 GHz i wydajności 16 GFlops na rdzeń. Dla porównania użyte do budowy Tianhe-1A procesory Intel Westmere-EP mają wydajność 11,72 GFlops przy taktowaniu 2,93 GHz. Wykonując prostą kalkulację daje to 40% wzrost wydajności na korzyść Venus. Ile by to było zegar w zegar, policzcie już sami. Jest to po prostu pogrom wydajnościowy i SPARC64 VIIIfx jest obecnie najszybszym CPU na świecie z ogromną przewagą nad pozostałymi. 

Kto by pomyślał, że w odwieczną bitwę na serwerowym rynku między Xeonami a Opteronami wmiesza się SPARC. Czy w najbliższej przyszłości możemy spodziewać sie jeszcze szybszych maszyn?
 

Podobne artykuły:

Źródła: top500.org, engadget

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  czapelka21
  2
  I bardzo dobrze! Liczy się wydajność a nie marka :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ładnie skaczą te rekordy wydajności. Pewnie jak by się bardzo mocno postarali to mogliby jeszcze wydajniejszego zrobić.
   • avatar
    0
    Dziwne, ale chyba się nie znam. Przecież taki HD 6990 ma wydajność 5,1 TFlopsa, a więc zdecydowanie wyższą niż taki SPARCxxxxx - nie mówię tu już o profesjonalnych kartach. Dlaczego do najlepszego serwera nie wsadzą 65k takich AMD FirePro, Nvidia Tesla, czy innych Intelów Knight Ferry?
    • avatar
     Gasek
     0
     To pierwsze zdjęcie to wizualizacja czy faktycznie tak wygląda ten najszybszy komputer (w wizualizacji)
     • avatar
      Irrlicht
      0
      Przyjemny sprzęcik. Pewnie pozostanie #1 przez parę wydań, jak kiedyś Earth Simulator (który teraz się nawet do 500 nie łapie, bo go wypchnęły klepane od sztancy IBM i HP).

      Żadnego cudowania z CUDAmi, qsub skrypt z "mpiexec -np 548352" i lecimy ;-) A raczej lecą np. cząstkowcy z symulacjami bazującymi na Monte Carlo, bo już do liczenia np. potencjału grawitacyjnego w symulacji kosmologicznej to i tak trzeba się będzie ograniczyć do skromnych 2k rdzeni.

      Swoją drogą ciekawe jaki po roku używania będą mieli dzienny przerób zasilaczy, wentylatorów i całych płyt? Pewnie na 3 zmiany będą śmigać wkoło tej maszyny na małych rowerkach i wymieniać moduły.
      • avatar
       Chiny_X
       0
       Taka wydajność przy TDP
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        A kiedy zrobią proce do domu? Była by trzecia firma.

        P.S. A o grafice tam nie myślą?
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Najszybszy? No proszę, co za nowość ;) już 4ro rdzeniowy SB osiąga przy takim samym zegarze 128Gflops (czyli tyle ile Venus), a pracują z zegarami na poziomie 3,5Ghz, co nam daje 224Gflops - oczywiście z AVX - w przypadku FP128 mamy tylko 112 Gfops. Wrześniowe serwerowe 16rdzeniowe bulldozery będą osiągać przy takim samym zegarze co ten sparc aż 256Gflops przy FP128/AVX128/AVX256, a 8 rdzeniowe SB przy tym zegarze 256Gflops AVX256 i 128Gflops w FP128/AVX128.

         • avatar
          Konto usunięte
          0
          A nie mogli by kupić po prostu jednego PS3 na nim robić obliczenia? Słyszałem że Cell to procesor wyprzedzający naszą epokę o 100 lat ;)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Wow Amitoza skąd bierzesz te wszystkie infrmacje?