Ciekawostki

Gonciarz, Gessler i Malik Montana krytykowani za awatary z miśkami - dlaczego?

przeczytasz w 2 min.

Polscy celebryci, na czele z Krzysztofem Gonciarzem, Magdą Gessler czy Malikiem Montaną, zaczęli promować w mediach społecznościowych śmieszne awatary z kolekcji Fancy Bears Metaverse. Wydaje się spoko? Niekoniecznie. Chodzi o tokeny NFT, które wiele osób krytykuje.

Tokeny NFT cieszą się coraz większą popularnością

Tokeny NFT są obecne na rynku już dobre kilka lat, ale ostatnio technologia mocno zyskuje na popularności. Co to takiego? Mówiąc w uproszczeniu, chodzi o wyjątkowy zasób cyfrowy, który nie ma takiego samego odpowiednika, więc może być uznany za wyjątkowy, kolekcjonerski „przedmiot”.

Zdania na temat technologii są podzielone. Zwolennicy widzą w NFT przyszłość cyfrowego rynku, która może zrewolucjonizować prawo posiadania wirtualnych dóbr. Przeciwnicy twierdzą, że to chwilowa moda lub nawet niebezpieczna bańka spekulacyjna. Technologia bazuje na technologii blockchain, która jest krytykowana także za dużą emisję CO2.

Polscy celebryci promują avatary Fancy Bears Metaverse

Ostatnio głośno stało się na temat śmiesznych awatarów z miśkami, które zaczęli promować polscy celebryci – wśród nich znaleźli się m.in. Krzysztof Gonciarz, Magda Gessler, Malik Montana, Joanna Jędrzejczyk, Ola Nowak, Zusje czy ŻIŻeJ. Każdy otrzymał spersonalizowaną grafikę, nawiązującą do wyglądu danej osoby.

Fancy Bears Metaverse

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że mamy do czynienia z awatarami NFT – za kolekcją FBM (Fancy Bears Metaverse) stoi polska firma Fanadise, która próbuje w ten sposób znaleźć sposób na zarobek. Łącznie przygotowano 8888 „miśków”, które w przedsprzedaży zostały wycenione na 0,15 ETH (Ethereum), co zgodnie z aktualnym kursem kryptowaluty odpowiada około 1800 złotym (oznacza to, że cała kolekcja łącznie może być warta blisko 16 mln złotych).

Fanadise kusi potencjalnych nabywców konkursami, w których do wygrania będzie m.in. Ferrari i jacht. Posiadacze awatarów otrzymają limitowaną kolekcję ubrań, a raz w roku będą mogli też uczestniczyć w specjalnych imprezach z celebrytami.

Warto dodać, że kiedyś podobny projekt promowali amerykańscy celebryci. Awatary Bored Ape Yacht Club (takie ze znudzonymi małpami) promowali m.in. Eminem, Stephen Curry, Jimmy Fallon, Steve Aoki, którzy przyczynili się do niebywałego sukcesu projektu – kolekcja wygenerowała wolumen obrotu na poziomie 300 tysięcy ETH, co przekłada się na prawie 1 mld dolarów (!).

Fani krytykują promowanie Fancy Bears Metaverse

Fani nie wypowiadają się zbyt dobrze o promowaniu kolekcji wśród celebrytów. Często zarzuca się im hipokryzję. Dobrym tego przykładem jest profil Krzysztofa Gonciarza, który jeszcze kilka miesięcy temu stanowczo sprzeciwiał się promowaniu – jak to sam ujął - krypto gowna. Teraz widocznie sytuacja się zmieniła, bo Gonciarz sam bierze udział w akcji Fancy Bears Metaverse. Dlaczego? Możemy się tylko domyślać...

Warto dodać, że zakup awatarów Fancy Bears Metaverse (podobnie jak innych tokenów NFT) to ryzykowna inwestycja. Jeżeli kolekcja stanie się popularna, to właściciel obrazka będzie mógł osiągnąć spory zysk. Gorzej jeżeli temat nie będzie cieszył się zainteresowaniem, bo wtedy „misiek” straci na wartości. Zdarzały się także sytuacje, gdy posiadacze NFT byli okradani ze swoich kolekcji.

A jakie Wy macie zdanie na temat awatarów NFT? Mieliście do czynienia z technologią?

Źródło: Gazeta Next, Bitcoin, Fancy Bears Metaverse, Bored Ape Yacht Club

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Chiczkok
  15
  Co to kur...a jest NFT?
  • avatar
   kamishi
   11
   Nie rozumiem podniety kupowania jotpegów.
   • avatar
    deel77
    10
    No jak celebry coś promujo to wiadomo, że trzeba trzymać się od tego jak najdalej.
    • avatar
     que_pasa
     4
     Czyli jak? Od tej pory jak zrobię screenshot to jestem złodziejem?
     • avatar
      hideo
      2
      kolejna giełda, misiek urośnie czy spadnie? Gonciarzowi chyba pieniędzy już mało (?), za kilkaset zł to widziałem prawdziwego miśka wielkości prawdziwego niedźwiedzia :P tak serio mnie to nft nie przeszkadzałoby gdyby nie to powiązanie z kopalniami przez co cierpimy wszyscy (prócz górników i handlarzy)
      • avatar
       gicmo
       2
       Jeszcze nigdy dojenie bogatych łosi, nie wymagało tak niewiele wysiłku. Kiedyś uzdolniony jubiler miesiącami dłubał nad jajem Faberge, obecnie jakiś cwaniak wciska enter i kasa leci.
       • avatar
        PerfectDAY
        1
        Już dawno się tak nie śmiałem. To jest tak głupie, że się tego opisać nie da...
        • avatar
         anemusek
         1
         Nie zrobiło się głośno, wszyscy mają to w nosie i w tym problem. Biznes nie pyknął, a celebryci nie pomogli więc próbuje się zrobić szum na siłę wałkując temat w każdym portalu pudelkowym i techpudelkowym. Dalej wszyscy mają to w nosie.
         • avatar
          DariosBitcoin
          -4
          Zarobilzym jusz ponad sto tysicy dolaruf na krypto i NFt! S poczebuje wieńcem bo zakładam partie poliitycza! Partia chłopsko bapsko robotnico rolnicza!!!