Technika wojskowa

Pierwsze nagranie z użycia polskiego Pioruna w Ukrainie - zestrzelono rosyjskiego drona

przeczytasz w 1 min.

Swego czasu sporo się mówiło o polskich wyrzutniach PPZR Piorun przekazanych Ukrainie, lecz do tej pory nie było żadnego potwierdzenia bojowego wykorzystania broni. W sieci pojawiło się nagranie, na którym po raz pierwszy uwieczniono bojowe użycie zestawu w wojnie w Ukrainie.

PPZR Piorun to skuteczna broń przeciw statkom powietrznym

Piorun to Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (PPZR) do zwalczania nisko lecących statków powietrznych, samolotów, śmigłowców oraz dronów. Mamy tutaj spory powód do dumy, bo zestaw jest produkowany przez polskie przedsiębiorstwo Mesko.

PPZR Piorun

Zestaw PPZR Piorun powstał na bazie głęboko zmodernizowanego PPZR Grom – konstruktorzy poprawili namierzanie celu, zwiększyli odporność na zakłócenia oraz dodali zapalnik zbliżeniowy. Dodatkowo wprowadzono układ autoryzacji dostępu. Piorun został też przystosowany do prowadzenia ognia w warunkach nocnych.

Polskie zestawy Piorun miały przysłużyć się do zestrzelenia rosyjskich samolotów i śmigłowców w wojnie w Ukrainie

Polska przekazała Pioruny Ukrainie (ilość przekazanego sprzętu jednak pozostaje tajemnicą). W pierwszych dniach konfliktu sporo się mówiło zestawach – ukraińskie siły zbrojne ujawniły, że miały one posłużyć do zestrzelenia rosyjskich samolotów Su-25 i Su-34 oraz śmigłowców Mi-24 i Ka-52, lecz w sieci nie publikowano nagrań w 100% potwierdzających bojowe użycie zestawu.

Powyżej możecie zobaczyć nagranie z pierwszych dni wojny, na którym zestrzelono rosyjski śmigłowiec Mi-24. Najprawdopodobniej przy użyciu polskiego PPZR Piorun, ale nie można tej informacji potwierdzić w 100%.

Pierwsze potwierdzone użycie PPZR Piorun

Ostatnio w sieci pojawiło się nowe nagranie, na którym najprawdopodobniej po raz pierwszy uwieczniono bojowe użycie PPZR Piorun w wojnie w Ukrainie.

Ukraińscy żołnierze wykorzystali polską broń do strącenia rosyjskiego drona (a właściwie bezzałogowego statku powietrznego) Orlan-10. Wcześniej pojawiło się nagranie z podobnego wykorzystania brytyjskiego lekkiego pocisku wielozadaniowego LMM Martlet.

Dlaczego Ukraińcy wykorzystali zestaw Piorun do strącenia dużo tańszego drona? Takie działanie jest istotne ze strategicznego punktu widzenia, bo bezzałogowce mogą służyć do planowania ataków rosyjskiej artylerii na ukraińskie pozycje.

Źródło: Wikipedia, Ukraine Leaks, WarLeaks - Military Blog

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gicmo
  11
  Swojego czasu na sputniku ruska trollnia leczyła swoje kompleksy twierdząc, że w Polsce potrafimy jedynie zbijać europalety...
  • avatar
   Alfred
   8
   No wystrzelił, ale w co trafił jakoś nie widać.
   • avatar
    _Ciekawski_
    5
    Ja tam widzę tylko wystrzał. Trafienia nie widać, choć oglądałem na 32" monitorze.
    Poza tym nie ekscytujcie się tak. Niech ta wojna jak najszybciej się skończy. Dzisiaj rozmawiałem z kolega z firmy budowlanej. Na początku wojny kilkunastu pracujących w niej Ukraińców pojechało walczyć. Dziś ponad połowa już nie żyje. Rodziny są zrozpaczone. Podobno strasznie dużo chłopaków zginęło. Nawet nie będę podawał liczb o jakich mówią ci co jeszcze żyją, bo zaraz mnie, Ruskim agentem zaczną nazywać.
    • avatar
     celorum
     4
     Piszę się: "Na Ukrainie", a nie : "W Ukrainie".
     • avatar
      malyperelka
      3
      Zawsze mówiło się NA, teraz nowomowa przekazuje W. Język ewoluuje i to pokłosie.
      • avatar
       NiemenCrystal
       1
       Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam

       niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
       • avatar
        artekplay
        -2
        ale go rozwaliło...
        • avatar
         Noritsu
         0
         Nie mogli zrobić skrótu PZPR? Łatwiej zapamiętać :)