Technika wojskowa

Zdjęli rosyjskiego drona Orlan-10 z nowiutkiej wyrzutni Martlet

przeczytasz w 1 min.

Wojna w Ukrainie to sprawdzian dla najnowszego typu uzbrojenia – taki sprzęt jest wykorzystywany po obydwóch stronach konfliktu. Ukraińskie wojska opublikowały nagranie z zestrzelenia rosyjskiego drona Orlan-10 za pomocą nowoczesnej wyrzutni LMM Martlet .

Wyrzutnia LMM Martlet to prawdziwa nowość na polu bitwy

Martlet to brytyjski lekki pocisk wielozadaniowy (Lightweight Multirole Missile – LMM), który służy do zwalczania celów na linii: powietrze-ziemia, ziemia-powietrze i ziemia-ziemia. Pocisk może być stosowany jako samodzielna wyrzutnia naziemna lub naramienna albo jako wyposażenie śmigłowców i okrętów bojowych.

LMM Marlet

Warto zaznaczyć, że mówimy o nowym uzbrojeniu. Zestaw zdobył wstępną gotowość operacyjną dopiero w ubiegłym roku, a jego pierwszym poważnym sprawdzianem jest właśnie wojna w Ukrainie (sprzęt został przekazany przez Wielką Brytanię). Jak się okazuje, wyrzutnie sprawdzają się przy… neutralizowaniu rosyjskich dronów.

Rosyjski dron Orlan-10 zestrzelony z wyrzutni LMM Martlet

Ukraińskie wojska opublikowały materiał wideo, na którym zarejestrowano zestrzelenie rosyjskiego drona Orlan-10.

Poniżej znajdziecie też zdjęcia najprawdopodobniej tej samej maszyny (zestrzelonej w obwodzie dniepropietrowskim).

Orlan 10

Orlan 10

Orlan 10

Czy taki strzał się opłacił? Koszt pocisku do wyrzutni Martlet jest wielokrotnie wyższy niż koszt drona. Warto jednak zauważyć, że Orlan-10 to bezzałogowy statek powietrzny wykorzystywany w celach rozpoznawczo-patrolowych. Sprzęt może zatem służyć do planowania ataków, więc jego likwidacja może być istotna ze strategicznego punktu widzenia, bo będzie zapobiegać dużo większym stratom w ukraińskich szeregach.

Źródło: Wikipedia, Military Leak, Ukraine Weapons Tracker

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xxx.514
  5
  Nowoczesny sprzęt po obydwu stronach konfliktu? No nie powiedziałbym... Gdzie są "radzeickie" T-14 - wszakże to jest najnowsza produkcja nowego ZSRR / Imperium Rosyjskiego / jakkolwiek-tą-dzicz-zwać? Wg mnie nieszczęsna Ukraina to bardziej poligon wojny zastępczej i laboratorium państw, których stać na aktywny rozwój broni.
  • avatar
   NiemenCrystal
   1
   Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
   https://niemencrystal.com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/
   • avatar
    bruner
    0
    Ekonomicznie to jak pierdyknąć granatem komara.
    • avatar
     Fiona
     -1
     Czyli po zdjęciu pro ukraińskiej cenzury, tekst brzmi: Dostali za darmo to walą do wszystkiego co lata. nieważne iż pocisk 100 x droższy od drona.
     • avatar
      pawluto
      -8
      Czy wy dostajecie kasę za promowanie sprzętu wojskowego ???