Komputery

Polskie firmy nie dbają właściwie o backup

przeczytasz w 2 min.

Symantec Polska opublikował wyniki badania stanu bezpieczeństwa w polskich przedsiębiorstwach. Firmy przykładają dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa IT, a mimo to popełniają błędy, które narażają je na zagrożenia, utratę danych i konsekwencje prawne.

Do takich błędów można zaliczyć brak tworzenia kopii zapasowych na laptopach, czy postrzeganie ochrony przed zagrożeniami z Internetu głównie przez pryzmat oprogramowania antywirusowego. Badanie zostało przeprowadzone wśród 320 osób odpowiedzialnych za infrastrukturę IT w polskich przedsiębiorstwach (sektor MSP).

Polskie firmy: nie wykonujemy kopii danych z laptopów

 
 Polityka backupowa na komputerach przenośnych występuje jedynie w 42 proc. firm

Tworzenie kopii zapasowych danych i aplikacji zajmuje wysokie miejsce w hierarchii ważności technologii w środowisku informatycznym – aż 85 proc. respondentów wskazało backup jako istotne lub bardzo istotne rozwiązanie. 

Firmy regularnie wykonują backup danych. 80 proc. badanych przyznało, że przeprowadza go częściej niż raz w miesiącu, a 14 proc. – raz na miesiąc. Choć takie wyniki eksperci ds. bezpieczeństwa mogą uznać za pozytywne, niepokojące jest to, że polityka backupowa na komputerach przenośnych występuje jedynie w 42 proc. firm. Świadczy to o tym, że firmy nie zdają sobie sprawy z wartości danych przechowywanych na komputerach i laptopach ich pracowników. Symantec ostrzega, że takie podejście grozi nie tylko utratą danych, ale także konsekwencjami prawnymi, spadkiem zaufania i wiarygodności, a nawet utratą klientów.

Przedsiębiorstwa postrzegają backup na dysk jako ważniejszą technologię (72 proc. wskazań respondentów) niż backup na taśmę (60 proc). Z kolei backup środowisk wirtualnych jest istotną technologią dla co drugiej ankietowanej firmy (51 proc.).

Polskie firmy: silnik antywirusowy to najważniejsza technologia ochronna

W kwestii ochrony przed zagrożeniami z Internetu, ankietowane firmy preferują dedykowane dla biznesu oprogramowanie oferowane za pośrednictwem zewnętrznych dostawców (64 proc.). Co piąta (23 proc.) firma korzysta z gotowych programów pudełkowych przed zagrożeniami z Internetu, zaś 9 proc.  – z darmowego oprogramowania ściągniętego z Internetu. Do korzystania z produktów załączanych na płytach CD/DVD do pism komputerowych przyznało się 4 proc. ankietowanych.

Jako najważniejszą technologię ochronną w infrastrukturze IT firmy wymieniają silnik antywirusowy (98 proc.). Na kolejnych miejscach pod względem ważności uplasowały się: zapora ogniowa na sieci (89 proc.), wykrywanie włamań sieci (86 proc.), wykrywanie włamań na stacji (77 proc.) i firewall bezpośrednio na stacji końcowej (73 proc.).

Polskie firmy: planujemy migrację do Windows 7
Symantec: migrację należy starannie zaplanować, aby uniknąć przestojów w pracy


Obecnie w 63 proc. badanych przedsiębiorstw większość pracowników korzysta z systemu Windows XP. Najnowszy system operacyjny firmy Microsoft – Windows 7 – jest już używany w 11 proc. firm i w szybkim tempie zaczyna dorównywać udziałowi Windowsa Visty (13 proc.). Co ciekawe, prawie 4 na 10 ankietowanych firm w ciągu najbliższego roku planuje przeprowadzić migrację do systemu Windows 7. Nad tym procesem zastanawia się jeszcze co piąte przedsiębiorstwo.

Eksperci z firmy Symantec podkreślają, że migracja do nowego systemu operacyjnego to bardzo złożony proces. „Zgoła innym doświadczeniem jest przeprowadzenie migracji na nowy system na kilkudziesięciu czy nawet kilkuset tysiącach komputerów w przedsiębiorstwie niż w przypadku kilku komputerów domowych. Migracja to nie tylko przeinstalowanie systemu, ale również zadbanie o zabezpieczenie nowego komputera, skonfigurowanie go pod konkretnego pracownika, przeniesienie ze starego systemu ustawień oraz dokumentów i maili. Bez wdrożenia procedur i specjalistycznego oprogramowania, proces migracji może spowodować dłuższe przestoje oraz spadek efektywności pracowników” – uważa Piotr Chrobot z firmy Symantec Polska.

Źródło: Symantec

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  ja tez nie dbalem... do czasu az mi dysk nie padl :) teraz robie kazdego dnia zarowno w pracy jak i w domu. madry Polak po szkodzie :P
  • avatar
   blackedeyed
   0
   Kiedyś dbałem aby mieć chociażby backup ważnych plików, życie jednak potrafi zaskakiwać i w najmniej odpowiednim momencie padł dysk, ten na którym zapisywałem kopię (Seagate seria 10). Od tego momentu tylko DVD-R.
   • avatar
    falcon32
    0
    A mówią ,że prawdziwi twardziele backupów nie robią. Ja jednak mientki jestem i backup robię codziennie.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Nie tylko Firmy,ale też domowi użytkownicy nie dbają backup.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      szymon_j14 ma racje...

      na dysku mam dane zbierane przez około 10 lat, nigdy w życiu nie zrobiłem ich kopii, za każdym razem jak zmieniam twardziela (średnio co dwa lata) poprostu są kopiowane na nowy dysk.

      Czemu nie robie backupów? po części z lenistwa, i braku nośników - przecież nie będę co tydzień wypalał kilkunastu dvd z najważniejszymi danymi, a nawet jakbym zainwestował w drugi dysk to wolałbym go podłączyć w RAID dla zwiększenia wydajności

      jedyne wyjście cztery twardziele, RAID z dwóch + mirroring, ale sianka szkoda

      PS od ponad 10 lat użytkowania PC nigdy nie padł mi twardziel, ale doskonale wiem że ten moment prędzej czy później nastąpi
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Sam robie kopie regularnie, na przenosny 2,5 calowy dysk przedewszystkim zdjecia i wazne dokumenty wszystko prosto za pomoca Nortona 360
       • avatar
        dnetsky
        0
        wchodzisz na allegro kupujesz dysk 2,5 calowy jakieś 250GB za jakieś 100-150 zeta do tego kieszeń do dysku od 7,5 pln

        podłaczasz do kompa właczasz kopiowanie i idziesz na pizze

        jak wrócisz masz backup zrobiony odłaczasz dysk
        wkładasz do szuflady
        jak sobie przypomnisz raz na miesiąc
        to znowu robisz