Aplikacje mobilne

Europa zazdrości Polakom. W UE chcą mieć to, co u nas już działa

przeczytasz w 1 min.

Ministerstwo cyfryzacji zachęca do udziału w pilotażu cyfrowego prawa jazdy. Dokument ma być elementem wirtualnego portfela tożsamości, honorowanego na terenie Unii Europejskiej.

Cyfrowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel przestaje być przydatne po przekroczeniu granicy. Są jednak nadzieje, że kiedyś się to zmieni, a telefony posłużą nam do potwierdzenia uprawnień i tożsamości w Unii Europejskiej. 

Testy elektronicznego prawa jazdy w UE

Prawce nad cyfrowym portfelem tożsamości Europejczyków nie przebiegają tak szybko jak rozwój polskiego mObywatela. Ministerstwo Cyfryzacji donosi jednak o pierwszym światełku w tunelu. Rozpoczyna się pilotaż rozwiązań prowadzących do stworzenia europejskiego systemu elektronicznego prawa jazdy.  

Testy wśród potencjalnych użytkowników rozpocząć się mają w czerwcu i potrwać mogą do kwietnia 2025 roku. Nie są jednak losowe. Do programu należy się zgłosić i obecnie poszukiwanymi kandydatami są przedsiębiorstwa oferujące usługi wypożyczania aut. 

Z informacji ministerstwa wynika, że w Polsce testy mogą przebiegać szczególnie. Wydaje się, że dotyczyć będą używanej przez nas aplikacji mObywatel.

Prawem jazdy w mObywatelu wylegitymujesz się na terenie UE – rusza pilotaż pierwszego etapu

Ministerstwo Cyfryzacji

Nie są jednak tylko lokalnym projektem. 

Prawo jazdy elementem cyfrowego portfela tożsamości w UE

Pilotaż przeprowadzany będzie na terenie 19 państw Unii Europejskiej oraz Ukrainy. Elektroniczne prawo jazdy nie jest też jedyną testowaną funkcjonalnością elektronicznego portfela tożsamości. Zalanowane pilotaże dotyczą: 

  • dostępu do e-usług rządowych, 
  • otwarcie rachunku bankowego, 
  • rejestracji karty SIM, 
  • mobilnego prawa jazdy, 
  • podpisu elektronicznego, 
  • e-recepty. 

Cyfrowe prawo jazdy, które będzie honorowane poza granicami Polski może stać się dostępne najwcześniej za kilka lat. Warto przy tym pamiętać, że na tle Europy cyfryzacja polskich usług publicznych jest najbardziej zaawansowana. Proces wdrożenia dokumentów elektronicznych do obrotu międzynarodowego jest projektem wymagającym zaangażowania krajów, które dotychczas nie wprowadziły podobnych rozwiązań lokalnych. 

Źródło: Ministerstwo cyfryzacji, zdjęcie: PAP, autor: Dominik Kulaszewicz

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Silver
    0
    Szkoda, że jeszcze rządy nie są tak do przodu jak polskie rozwiązania np. Blik.
    • avatar
      zmyslowasowa
      0
      prawce i zalansowane
      • avatar
        Yesusik
        0
        "Prawce nad cyfrowym portfelem (...)"
        "Zalanowane pilotaże dotyczą:"
        = czy ktoś w ogóle czyta teksty przed publikacją ?! o.0