Płyty główne

W końcu nowe płyty główne pod Ryzen 7000. Miało być tanio, ale czy jest?

przeczytasz w 2 min.

Czekaliśmy, czekaliśmy i się doczekaliśmy. Na rynku debiutują płyty główne AMD A620, czyli tańsze modele z podstawką AM5 pod najnowsze procesory Ryzen 7000. Czego będzie można oczekiwać po nowych konstrukcjach?

Tańsze płyty główne pod AMD AM5

Płyty główne AMD A620 to podstawowe konstrukcje, które pozwolą na budowę tańszych zestawów z najnowszymi procesorami Ryzen 7000. Docelowo dołączą one do “średnich” modeli AMD B650/B650E i AMD X670/X670E z wyższej półki. 

Nowe płyty współpracują z procesorami AMD Ryzen 7000 pod gniazdo AM5 i dwukanałowymi zestawami pamięci DDR5 RAM. Warto jednak pamiętać, że nie przewidziano tutaj możliwości podkręcania procesora (nadal możliwe jest zastosowanie szybszych pamięci RAM z profilami XMP/EXPO). 

Do dyspozycji oddano podstawowy zestaw złączy. Nie należy oczekiwać świetnej funkcjonalności, ale zestaw powinien wystarczyć do budowy komputera do domu lub tańszego zestawu do grania. Nowe płyty nie wspierają standardu PCI-Express 5.0 (gniazda dla kart i dysków SSD działają w trybie PCI-Express 4.0 lub 3.0). 

Przegląd płyt głównych AMD A620 

Płyty główne AMD A620 pojawiły się w ofercie wszystkich głównych producentów, ale póki co nie ma ich zbyt wiele - znajdziemy tutaj bardzo budżetowe modele do biura (jak np. MSI PRO A620M-E), ale też lepsze konstrukcja do budowy tanich komputerów do gier (jak np. ASUS TUF GAMING A620M-PLUS WIFI).

ASRock A620M Pro RS WiFi
ASRock A620M Pro RS WiFi

ASRock A620M-HDV/M.2+
ASRock A620M-HDV/M.2+

ASUS TUF GAMING A620M-PLUS WIFI
ASUS TUF GAMING A620M-PLUS WIFI

ASUS PRIME A620M-A-CSM
ASUS PRIME A620M-A-CSM

Gigabyte A620M GAMING X AX
Gigabyte A620M GAMING X AX

MSI PRO A620M-E
MSI PRO A620M-E

Głównym atutem nowych płyt głównych mają być atrakcyjne ceny, ale dużo tutaj zależy od konkretnego modelu. Najtańsze modele będą kosztować około 400 - 500 złotych, ale za lepiej wyposażone konstrukcje przyjdzie nam zapłacić już 600 – 800 złotych (czyli już blisko najtańszych modeli z chipsetem AMD B650).

Źródło: AMD, ASRock, ASUS, Gigabyte, MSI

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Michał Starzyk
  9
  Widać branża cofa się w rozwoju. Za takie pieniądze można mieć znacznie lepiej wyposażone płyty poprzedniej generacji.
  • avatar
   marioking
   7
   Przydałyby sie tanie procki! Moze w koncu czas na jakies apu desktopowe! Niby to brak ddr5 chamował integry i mamy w końcu platforme na nowych pamieciach a dedykowanych procków z mocną intregra BRAK! Ale takie procki z 12cu navi zmiotłby rynek!! I może w tym rzecz... tylko zeby amd albo nvidi chciało sie zapewniac low endowe grafiki... tych od 5 lat brak!
   • avatar
    Faflucy
    7
    Nie płyty główne tylko płyty gówniane.
    • avatar
     Janisz
     5
     Zawracanie d...y...
     • avatar
      FranciszekBomba
      -5
      Nazywam się Franciszek Bomba. Jestem niezależnym kandydatem na posła sejmu polskiego a także na wybory prezydenckie w 2025 roku!
      Mój program wyborczy obejmuje budowę potężnego państwa polskiego i zmianę nazwy z Rzeczpospolitej polskiej na Imperium Polskie!!!
      Obiecuje budowę poterznej armii liczącej ponad milion żołnierzy, przebudowę wojsk powietrzno desantowych, pancernernyh, budowę nowoczesnych potężnych lotniskowców, super nowoczesnych samolotów bojowych s także najważniejsze budowę arsenału jądrowego skaldajacego się z 1000 głowic nukrearnyych!
      Głosując na mnie głosujesz na niezwyciężone Imperium Polskie które odepsze atak każdego państwa w tum innych potęg nuklearnych!
      Abym mogl zrealizować mój program wyborczy przekaz bitcoiny na oficjalny adres mojego waleta. Pozdrawiam Franciszek Bomba prezydent 2025!!!

      3FEvo9y8yUBwhNizN4SZEmUAKBrYWmQMFm
      • avatar
       Kasuja Wpisy Automatem
       0
       nie piszę się na to. niech próbują dalej.