Oprogramowanie

Prima Aprilis - będzie traficznie? Nowa mutacja wirusa Conficker

przeczytasz w 1 min.

Producenci oprogramowania antywirusowego z niepokojem oczekują na dzień 1 kwietnia. To właśnie wtedy ma rozprzestrzenić się zmutowany wirus Conficker. Skutkiem będzię odcięcie od sieci milionów użytkowników internetu!

Pierwsza wersja owego wirusa pojawiła się w sieci pod koniec 2008r. Dostawała się ona do systemu poprzez lukę w systemie zabezpieczeń. Robak do stycznia zainfekował aż 9 mln komputerów! Aktualnie zarażonych jest ponad 12 mln stacji roboczych. Wszystko to przez zignorowanie przez użytkowników łatki do OS'u wydanej przez Microsoft.

W sieci jest już 3 wersja wirusa! Ma tylko jeden cel: odłączyć od sieci jak najwięcej użytkowników. Nie chodzi tu tylko o Polskę, lecz o cały świat! Dodatkowo robak może się rozprzestrzeniać za pomocą pamięci flash - dysków USB!

Wszystkie zainfekowane komputery są pożywieniem dla wirusa oraz hordą, która stoi po jego stronie. Prawdopodobnie połączy się on ze stacjami roboczmi aby pobrać nowe instrukcje działania. Czy jest to inteligentny wirus?

Celem robaka jest prawdopodobnie zbudowanie ogromnej sieci botnet, przez co będzie możliwe wykonanie ataku na skalę, której sobie nie można wyobrazić. Infrastruktura internetu ma zostać zburzona!

Inna teoria mówi, że robak będzie zdobywał poufne dane użytkowników takie jak np. numery i hasła kart kredytowych.

Jak więc zabezpieczyć się przed wirusem? Pobrać ową łatkę od Microsoftu. Jeśli jednak nasz komputer został już zaatakowany można usunąć wirusa za pomocą darmowego narzędzia ESET:

 1. Zainfekowany komputer należy jak najszybciej odłączyć od sieci.
 2. Musimy teraz zorganizować sobie inny bezpieczny komputer w celu pobrania poprawek systemu Microsoft: http://www.microsoft.com/poland/technet/security/bulletin/MS08-067.mspx
  http://www.microsoft.com/poland/technet/security/bulletin/MS08-068.mspx
  http://www.microsoft.com/poland/technet/security/bulletin/MS09-001.mspx
 3. Następnie pobierz program usuwający Conficker'a: http://download.eset.com/special/EConfickerRemover.exe
 4. Należy zmienić hasło do konta administratora w swoim komputerze.
 5. Zainstaluj na zainfekowanym komputerze poprawki systemu i narzędzie do usuwania robaka.
 6. Ponownie uruchom komputer.
 7. Podłącz się do sieci i zaktualizuj swój program antywirusowy.

Warto zobaczyć również:

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

  Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!