Karty graficzne

Serwisant o problemach z kartami graficznymi. Teraz to prawdziwa plaga

przeczytasz w 2 min.

Nowe karty graficzne imponują osiągami, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z problemów topowych konstrukcji. Amerykański serwisant NorthridgeFix opublikował nagranie, gdzie analizuje najczęstsze usterki kart GeForce RTX 4090.

Karta graficzna GeForce RTX 4090 to obecnie topowa konstrukcja, która dominuje we wszelkich rankingach wydajności. Dla wielu to marzenie, niestety dosyć kosztowne - w zależności od modelu, cena takiego sprzętu oscyluje w granicach 9-12 tys. złotych.

Problem w tym, że topowa konstrukcja na rynku ma poważne problemy. Nie chodzi tylko o sławne problemy z palącą się wtyczką zasilania 12VHPWR. Serwisant NorthridgeFix opublikował nagranie, gdzie przeanalizował najczęstsze problemy z kartami GeForce RTX 4090.

Najczęstsze problemy z kartami GeForce RTX 4090

NorthridgeFix otrzymał 19 uszkodzonych kart graficznych GeForce RTX 4090, które na szybko sprawdził po odpakowaniu. Wnioski mogą wydawać się zaskakujące.

GeForce RTX 4090 - uszkodzona karta graficzna
Nadłamany laminat to powszechna usterka w topowych, ciężkich kartach graficznych

W większości kart pojawiły się problemy z nadłamaną lub złamaną płytką drukowaną przy złączu PCI-Express. Usterkę w teorii da się naprawić, jednak w większości przypadków jest to całkowicie nieopłacalna metoda (a do tego niezbyt pewna). Taki sprzęt najczęściej nadaje się do kosza.

Przyczyną problemów jest waga karty i niedopracowanie konstrukcji. Dotyczy to jednak wszystkich topowych kart graficznych. Wydajne modele wymagają zastosowania wydajnego chłodzenia, które często waży około 2 – 2,5 kg. Zamontowanie karty poziomo w złączu na płycie głównej, w dłuższej perspektywie, może powodować wyginanie, nadłamywanie lub nawet wyłamywanie płytki drukowanej.

Jak zapobiegać problemom z kartami graficznymi?

Większość producentów dodaje do topowych kart graficznych dodatkowe wsporniki, które mają zabezpieczyć wyginaniu lub wyłamywaniu laminatu. Warto je stosować, by później uniknąć podobnych problemów jak w materiale NorthridgeFix.

GeForce RTX 4090 - wspornik do montażu karty graficznej
Wspornik dodawany do karty graficznej Gigabyte GeForce RTX 4090 Gaming OC

Inna sprawa dotyczy wysyłanych komputerów, na które mogą działać jeszcze większe siły. W takim przypadku najlepiej w ogóle wymontować kartę graficzną z obudowy i zapakować ją w osobnej przesyłce.

Źródło: YouTube: NorthridgeFix

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Norghul
    31
    Nie, nie poprawiajcie niedopatrzeń producentów na własną rękę. Zakup wspornika to właśnie coś takiego. Jak w pudełku z kartą wspornika nie było to znaczy, że producent uważa, iż nie trzeba go stosować. Jak karta się ułamie to wysyłacie na RMA i niech daje nową i tak do skutku aż producent ogarnie, że wspornik ma do karty dodać jak akcesorium wymagane. Nienawidzę jak kupujący cokolwiek naprawiają czy poprawiają na własna rękę zamiast iść z pretensjami do producenta. Potem mamy upalające się wtyczki i łamiące PCB. Serwisy, które naprawiają ewidentne niedopatrzenia producentów powinno się zaorać, bo doprowadzają do coraz większej patologii i olewactwa.
    • avatar
      Batyra
      5
      Mam kartę w pionie... więc na szczęście nic nie trzeba bo potwór waży jak worek ziemniaków ;)
      • avatar
        StayOnlyCool
        3
        Producenci kart starają się nadążyć nad słabą optymalizacją i oto mamy efekt 2.5kg chłodzeń
        • avatar
          CobraCobretti
          1
          Niezły postęp, karty się łamią pod własnym ciężarem.
          • avatar
            PerfectDAY
            1
            Podpórki to żadne rozwiązanie na dłuższą metę. Tu potrzeba poważniejszych zmian w konstrukcjach sprzętu. Nie ma co dłużej z tym zwlekać.
            • avatar
              Waski888
              -12
              maziarz ty szmato. Celowo z małej! Kolejny gówno artykuł o niczym! Weź się proszę za pracę, bo tylko nam tlen zużywasz!
              • avatar
                cattani43
                0
                Dużo kosztują to i dużo ważą - będzie miało to znaczenie na skupie ZŁOMU :) 12k PLN minus 2,5 kg złomu = opłącalność.
                • avatar
                  xmexme
                  0
                  Nie wiem czy to referencyjna płyta dzieła Nvidii czy robota danego producenta w tym przypadku w większości Asusa ale znaleźli tani sposób jak doić frajerów prowadząc ścieżki w okolicy zaczepu tam gdzie ich nie powinno być na takich cegłach zajmujących cztery słoty.
                  • avatar
                    Bazyliszek
                    0
                    taa - mam wspornik od AMS - i nie mam pojecia jok go zamontować. Widać jestem zbyt głupi
                    • avatar
                      vacotivus
                      0
                      Bulić tyle na kartę, i jeszcze użerać się z tym syfem. Fajne czasy...