Procesory

Świetna sprzedaż procesorów Ryzen 7000. Które najpopularniejsze?

przeczytasz w 2 min.

Minął dokładnie tydzień od wprowadzenia procesorów AMD Ryzen 7000 do sprzedaży. Można zatem przygotować małe podsumowanie premiery układów na podstawie danych ze sprzedaży.

AMD do tej pory wprowadziło do sprzedaży cztery procesory z serii Ryzen 7000: 6-rdzeniowy Ryzen 5 7600X, 8-rdzeniowy Ryzen 7 7700X, 12-rdzeniowy Ryzen 9 7900X oraz 16-rdzeniowy Ryzen 9 7950X.

Powiedzmy sobie szczerze - nie są to tanie procesory (szczególnie na tle wcześniejszych modeli Ryzen 5000). Do tego dochodzi kosztowna platforma, bo trzeba do nich doliczyć drogą płytę główną AM5 i niezbyt tanie pamięci DDR5 RAM.

Procesory Ryzen 7000 cieszą się sporą popularnością

Jak to się przekłada na sprzedaż? Użytkownik TechEpiphany zebrał statystyki sprzedaży procesorów w dużym, niemieckim sklepie MindFactory (można zatem przyjąć, że to dosyć wiarygodne dane pokazujące popularność sprzętu).

Okazuje się, że wysoki koszt zakupu nie odstrasza klientów (przynajmniej w Niemczech). Co prawda nadal dużo chętniej wybierają oni starsze modele Ryzen 5000, ale nowe jednostki też cieszą się sporą popularnością – tylko w pierwszym tygodniu sklep sprzedał 850 procesorów Ryzen 7000 pod AM5. Mówimy więc o trochę mniejszej ilości, niż w przypadku modeli Intela pod LGA 1700.

Sprzedaż procesorów Intel i AMD

Jeśli chodzi o nową serię, największą popularnością cieszą się modele Ryzen 9 7950X, Ryzen 7 7700X i Ryzen 9 7900X (ponad 200 sprzedanych egzemplarzy). Najmniejszą zaś Ryzen 5 7600X (70 sprzedanych egzemplarzy). Nie powinno nas to jednak dziwić, bo wysoki koszt platformy mocno obniża opłacalność (pozornie) taniego modelu.

Warto jednak zaznaczyć, że niedługo swoje nowe modele wypuści Intel. Procesory Core 13. generacji mają oferować dużo lepsze osiągi przy zbliżonej cenie, zatem mogą pokrzyżować szyki AMD i okazać się jeszcze lepszą propozycją od Ryzenów 7000. Wszystkiego jednak dowiemy się po premierze i testach.

Źródło: AMD, Twitter @ TechEpiphany

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pawlus
  6
  A czasem nie jest to o wiele gorszy wynik, niż poprzednia generacja gdzie wszystko było wyprzedane w moment? Mogę się mylić, ale oglądałem ostatnio materiał mówiący właśnie o kiepskiej sprzedaży w porównaniu do poprzedniej generacji.
  • avatar
   fujiyama
   4
   Po prostu wszyscy czekają na płyty w normalnych cenach. Najtańsza płyta w sklepie to 1800zł.
   • avatar
    stud3nt
    3
    To nie jest "świetna sprzedaż". Kupili napaleńcy i osoby z dużą ilością gotówki. Reszta czeka na testy Raptor Lake albo premierę tańszych płyt głównych i spadek cen DDR5.

    W dodatku Ryzen ma tę samą wadę krytyczną, co Alder Lake: w przypadku obsadzenia czterech banków pamięci drastycznie spada taktowanie (5200 na 3600). Z tym że Alder Lake miał też obsługę pamięci DDR4 i tutaj już takiego problemu nie było, a dodatkowo Raptory mają podobno poprawioną obsługę DDR5 (obsłużą 4 moduły pracujące z prędkością 6000, a w przypadku dwóch modułów - nawet 7600).

    W tekście Benchmarka na temat opłacalności Ryzenów wyraźnie wykazano, że 7900X i 7950X są opłacalne do pracy. Tyle że wtedy przydaje się duża ilość pamięci RAM. A co to za "procesor do pracy" który nie potrafi obsłużyć marnych czterech banków pamięci choćby ze standardową prędkością?!
    • avatar
     zack24
     3
     Gdyby nie słaby kurs złotego to i może by się człek skusił, a tak na razie zestaw wychodzi około 3k więcej od podobnej konfiguracji z poprzedniej serii.
     • avatar
      cjs48
      3
      Benchmark za każdym razem bierze statystyki sprzedaży z niemieckich sklepów - szczególnie upodobał sobie jeden zwany MindFactory. To niczego nie udowadnia. Poczekajcie miesiąc, zbierzcie dane z kilku państw, wtedy porównacie sprzedaż na tle poprzedniej generacji i konkurencji.
      • avatar
       KMN123
       1
       Jestem przekonany, że Ryzeny 7000 będą trochę droższe i trochę mniej wydajne od i13. Ale z drugiej strony dopóki R5000 sprzedaje się całkiem dobrze na tle i11 (czy ktoś je jeszcze pamięta?...), to wynik finansowy AMD będzie i tak całkiem niezły. AMD ma jeszcze w zanadrzu wersję 3xd, którą na początku przyszłego roku może Intelowi pokrzyżować trochę szyki. Osobiście jestem zwolennikiem CPU od AMD (Intel nie przekonuje mnie architekturą mieszanych rdzeni i technologią 10nm++++).

       Sądzę, że dopiero jak platforma AM5 stanie się bardziej powszechna i ceny nieco spadną, to będzie sens robić podobne zestawienia i wyciągać sensowne wnioski.
       • avatar
        danieloslaw1
        1
        jak wejdą tansze płyty to znowu bedzie sprzedasz 10% do 90% dla amd
        • avatar
         Kapitan Nocz
         1
         A co się dziwić, jak w Niemczech euro jest po 3zł :D
         • avatar
          romeczek
          0
          Dziś składam 7900X z pamiątkami 6000mhz CL32. Nastawiałem się na czekanie na 13900K ale wydajność wielowątkowa jest niewiele lepsza od 7900X, a mimo wszystko inwestycja w AM5 to inwestycja na lata.
          • avatar
           awesome1337
           -2
           no procki na pewno ogólnie popularne ale chyba nie tak jak amd by sobie życzyło bo nadal w sprzedaży króluje am4

           alder lake sprzedaje sie lepiej niż am5 xD

           na premiere am4 to wszystko schodziło w ciągu sekundy a intel siedział gdzies na szarym koncu

           choć z drugiej strony to statystyki z jednego sklepu wiec mała próbka
           • avatar
            Mario2k
            0
            Najważniejsze że mamy fajną konkurencję , Ryzen 9 7900 Vs i9 13700k który będzie lepszy do gier ?
            odp
            Oba są dobre :)
            • avatar
             skalak23
             0
             Procesory dostępne sam bym kupił ale niewiele płyt dostępnych a dodatkowo drogie.
             • avatar
              Krzysiak_PL_GDA
              0
              SUPER a nowe mobo też kupują ;)