Pamięć RAM

Procesory Intel Skylake obsłużą pamięci DDR3 i DDR4

przeczytasz w 1 min.

Intel przedstawił na IDF14 plany migracji ze standardu pamięci DDR3 na DDR4. Pomogą w tym procesory Skylake i uniwersalne złącze UniDIMM.

Pamięć RAM

Za nami premiera pamięci DDR4, które powoli będą zastępować standard DDR3 – podobnie, jak to było w 2007 roku w przypadku przejścia z DDR2 na DDR3, lecz tym razem proces ten będzie bardziej rozłożony w czasie. Pierwszą platformą, która obsługuje nowy standard jest Haswell-E dla topowych desktopów oraz Haswell-EP/EN dla serwerów i stacji roboczych. Ogniwem łączącym nowe i stare pamięci będą procesory Intel Skylake.

Intel zapowiedział podczas konferencji IDF14, że nadchodzące procesory dla desktopów ze średniego segmentu (Skylake) będą obsługiwać zarówno starsze pamięci DDR3, jak i nowe DDR4. Nieco inaczej wygląda to w przypadku platform mobilnych, bowiem obsługa DDR4 zostanie wprowadzona tylko do modeli z serii H (obok LPDDR3) i U (obok DDR3 i LPDDR3). Słabsze układy dla desktopów i laptopów nadal będą wspierać wyłącznie moduły DDR3/LPDDR3.

Plany wydawnicze pamięci RAM

W migracji z DDR3 na DDR4 pomoże nowy standard złączy UniDIMM, który będzie wspierać obydwa standardy pamięci. Rozwiązanie to wymaga zastosowania nowych regulatorów napięć na płycie głównej laptopa, lecz pozostałe elementy urządzenia (procesor, chipset czy nawet moduły pamięci RAM) pozostaną nietknięte.

UniDIMM zamiany w platformie  UniDIMM porównanie

Moduł zgodny z nowym standardem jest trochę niższy od standardowego SO-DIMM (jego wymiary to 69,6 x 20 mm) i ma 260 styków. Pomysł ze standardem UniDIMM poparły już firmy Kingston i Micron.

Plany wydawnicze pamięci RAM

Inicjatywa Intela jest godna pochwały. Obecnie ceny pamięci DDR4 są tak wysokie, że mogą sobie na nie pozwolić tylko kupujący topowe platformy z procesorem Haswell-E. Klienci z mniej zasobnym portfelem wolą wybrać starsze pamięci DDR3, które tak bardzo nie wpływają na wydajność komputera, ale jednak są znacznie tańsze. Nowe platformy pozwolą więc na początku korzystać z tańszego standardu, a gdy nowszy będzie dostępny w bardziej atrakcyjnej cenie, możliwa będzie bezproblemowa modernizacja komputera.

Źródło: WCCFTech, TechPowerUp, inf. własna

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  brigthmight
  6
  Brawo, tylko kto bedzie kupowal pamieci DDR4 w MS . Czyli jednak mozna zrobic slot ktory obsluzy dwa standardy ? Niesamowite. Teraz niech Panowie za procesory sie wezma bo zrobili taki balagan ze ciezko to ogarnac.
  • avatar
   TruGeek
   2
   To się intel porwał. Ciekawe czy posiadacze sandy/ivy będą mieli na co zmieniać swoje procesorki :)
   • avatar
    TruGeek
    1
    Gdzie HSW bije Sandy czy Ivy ???
    • avatar
     TruGeek
     0
     Nie sądzę aby kilkanaście w robiło jakąś straszną różnicę. A tak nawiasem mówiąc miałem na myśli normalnych użytkowników czyli większość co używają kompa po pare h dziennie lub mniej.
     • avatar
      TruGeek
      0
      Pobór energii... i tak tego nie odczuję . A gdzie wydajność ? Ostatni skok miał miejsce chyba 3 lata temu jak wprowadzili sandy i do dziś amen nic na miarę porządnego skoku wydajnościowego tak jak to było kilka lat temu.
      • avatar
       skalak23
       0
       Porównanie DDR3 z DDR4
       http://www.overclockers.com/forums/showthread.php/750439-DDR3-4930K-vs-DDR4-5820K-comparison