Aparaty cyfrowe

Prototypy SSD Intela w testach

przeczytasz w 0 min.

Wygląda na to, że nie ma już tygodnia bez najnowszych doniesień na temat nowości w świecie technologii dysków solid state. Raptem w zeszłym tygodniu pisaliśmy o firmie Super Talent, która uraczyła nas 2.5 calowym dyskiem solid state, reklamując go jako najcieńszy dysk na świecie. Zapomnieli tylko dodać, że również o najmniejszej pojemności.

Dwa tygodnie temu Intel przedstawił swoje plany wyrwania z butów wszystkich swoich konkurentów za pomocą bardzo wydajnych dysków SSD o pojemnościach od 80 do 160GB. Jeśli wierzyć Troy'owi Winslowowi, nowe napędy Intela mają być o wiele bardziej wydajne od obecnie dostępnych na rynku.


"Gdy Intel prezentuje swoje nowe… produkty, zobaczycie, że nie wszystkie dyski solid state są produkowane w ten sam sposób," powiedział Winslow na początku marca. "Sposób w jaki projektowane są SSD, a także w jaki działa kontroler i firmware robią wielką różnicę."

Premiera dysków solid state Intela zbliża się coraz szybciej. Knut Grimsrud z Intela zaprezentował nawet dwie fotki zbliżających się napędów SSD. Opakowane są w obudowy o rozmiarze 1.8 cala i 2.5 cala, dzięki czemu spełniają wymogi stawiane przed napędami montowanymi w notebookach.


Knut miał już okazję testować jeden z przedprodukcyjnych dysków i twierdzi, że wyniki wydajności zrobiły na nim wrażenie. "Mimo że miałem świadomość jakie możliwości drzemią w dyskach, nie byłem jednak przygotowany na to, że mój system otrzyma taki zastrzyk wydajności," dodał Grimsrud. "Różnica w reakcji mojego systemu była tak olbrzymia, że nagle mogłem wykonywać czynności, przed którymi dotąd się wzbraniałem."


"Mam jednak przestrogę dla wszystkich tych, którzy chcą się przez chwilę pobawić naszą nową technologią SSD," dodaje Grimsrud. "Da wam ona niezłego kopa, ale gdy już poczujecie jej moc, będzie wam bardzo trudno wrócić do poprzedniego sprzętu."

Niestety Grimsrud podzielił się tylko doznaniami zarejestrowanymi w domowym zaciszu, a nie wynikami podpartymi testami. Póki co pozostaje nam tylko wierzyć Intelowi na słowo, że poprawiony kontroler NAND tak znacząco wpływa na wydajność dysków solid state.

Mimo że technologia SSD daje przewagę jeżeli chodzi o wydajność, nie jest niestety pozbawiona wad. Największą z nich jest cena. Bill Watkins, szef Seagate, wypowiedział się niedawno na temat wpływu SSD na tradycyjne napędy twierdząc, że na razie nie widzi specjalnego wzrostu sprzedaży tej technologii, właśnie ze względu na cenę.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login