Internet

Jak Polacy łączą się z Internetem? Wielu w ogóle

przeczytasz w 1 min.

Krajowy Instytut Mediów opublikował raport dotyczący tego, w jaki sposób Polacy korzystają z rozmaitych mediów, w tym z Internetu. W pewnych kwestiach jest zaskakujący, w innych zupełnie nie.

Polacy i Internet. Dominuje stały dostęp

Pierwszy, najważniejszy i jak najbardziej pozytywny wniosek płynący z raportu Krajowego Instytu Mediów jest taki, że prawie połowa polskich gospodarstw domowych ma stały dostęp do Internetu (dokładnie 48,9%). Kolejne 26,7% łączy się z Internetem za pomocą urządzeń mobilnych, a jeszcze 14,9% korzysta z routera na kartę SIM. Wreszcie: 3,5% uzyskuje dostęp do Internetu poprzez technologię radiową. 

KIM online

Co piąte gospodarstwo domowe bez Internetu

Biorąc to wszystko pod uwagę z badania KIM wynika również, że co piąte gospodarstwo domowe w Polsce w ogóle nie ma dostępu do Internetu. To spory odsetek i dużo wyższy niż ten, o którym informował Główny Urząd Statystyczny (8%). Nawet po uśrednieniu tych liczb wyjdzie nam, że faktycznie do wielu polskich domów nie dociera sygnał sieciowy. Raport wskazuje, że offline pozostają przede wszystkim osoby starsze. 

Sprawdź prędkość swojego internetu.

KIM offline

Badanie zostało zrealizowane przez Krajowy Instytut Mediów na próbie kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych w Polsce. Więcej informacji i pełen raport znajdziesz na stronie KIM. (Dane na temat korzystania z Internetu rozpoczynają się na stronie 127).

Źródło: Krajowy Instytut Mediów, informacja własna

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  youkai20
  6
  ”W pewnych kwestiach jest zaskakujących, w innych zupełnienie.” – Polski język być trudny język. ;)
  • avatar
   Agencja
   5
   Polska patologia.
   Orange nie poprowadzi światłowodu do mnie po swoich słupach telefonicznych bo to nie ich infrastruktura światłowodowa a firma której jest to infrastruktura światłowodowa nie poprowadzi bo to nie ich słupy.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    dla Wojtka wiele rzeczy jest trudna być sprawem :)

    a na serio. dostęp radiowy to ostateczność, z powodu limitów transferu narzucanych przez telekomy, co jest w rzeczy samej chore. w przypadku sieci stacjonarnej, jest po prostu deklarowany transfer. ile się ściągnie, to się ściągnie i tyle, stąd dominacja.

    niestety w PL panuje bardzo podłe zjawisko. mali, całkiem dobrzy dostawcy neta, są z rynku wypychani przez wielkie telekomy. a to oznacza utratę konkurencyjności. dla wielkich telekomów, to żaden problem aby pozyskać środki z różnych funduszy na rozbudowę. w przypadku małych telekomów takie środki są zupełnie zablokowane, więc jest ich coraz mniej. szkoda że małe firmy dostarczające neta nie są w jakiś sposób promowane, a obciążenia na nie nakładane nie są mniejsze.

    jak już zostaną tylko duże telekomy, to one bez problemu się ze sobą dogadają, aby usługa dostawy neta była wystarczająco droga.
    • avatar
     baertus11
     2
     Dlaczego potentat nie daje Internetu? A pytanie jaki podmiot przejął kluczową spółkę telekomunikacyjną? Jaki podmiot transferował swoje zyski z Polski do macierzystej jednostki? Jaki podmiot ciął koszty utrzymania ruchu zwalniając pracowników? Jakiemu podmiotowi nie opłaca się pociągnąć 200 metrów światłowodu po swoich słupach/studzienkach nawet jak podmiot pragnący mieć Internet chce zapłacić za wykonanie? Jaki podmiot ma tak rozbudowaną biurokrację iż dowolna drobna inwestycja trwa minimum 36 tygodni? Jaki podmiot nie wykona inwestycji nawet drobnej za to "wejdzie z butami" na światłowód niezależnego Operatora ze swoimi usługami na zasadzie albo nas wpuszczasz albo utrudnimy Ci życie? A z innej beczki... Jaki podmiot komórkowy oferuje "do oporu" Internet komórkowy chwaląc się że bez limitów i super szybki a co stało się w pandemii jak wszyscy uruchomili nauczanie zdalne? Kto ma "na prowincji" Internet ten się nie śmieje za często z radości jego posiadania....
     • avatar
      Dragonik
      1
      U mnie w lublinie mam 1Gb/s za 60zł.
      • avatar
       NiemenCrystal
       1
       Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
       https://niemencrystal.com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/
       • avatar
        Teodor
        0
        Czyli na dobrą sprawę ponad połowa nie ma dostępu do internetu.