Ciekawostki

Zdalna rekrutacja ma dużo plusów. A teraz nawet więcej

przeczytasz w 2 min.

Choć kilkanaście dni temu obudziliśmy się w nowej rzeczywistości, nie oznacza to, że nagle przestały istnieć normalne problemy. Choć jedni ludzie mają wolne od pracy, nie oznacza to, że inni przestali szukać etatu dla siebie. Pomocą dla nich może być zdalna rekrutacja.

Rekrutacja zdalna to korzyści dla pracownika i pracodawcy

Rekrutacja zdalna ma olbrzymi sens, gdy późniejsza praca również ma być wykonywana z domu, ale jej zalety ujawniają się właściwie w każdej sytuacji. Podstawowym plusem jest oszczędność czasu i pieniędzy dla potencjalnego pracownika, który nie musi dojeżdżać na spotkanie w budynku firmy. Pracodawca (czy raczej: rekruter) zaś nie musi zajmować się wszystkimi elementami organizacyjnymi, a jedynie w odpowiednim momencie włączyć kamerkę i porozmawiać z kandydatem. 

Dodatkowa zaleta wynika z tego, od czego zaczęliśmy. Zdalna rekrutacja najczęściej wiąże się też ze zdalną pracą, a – przynajmniej wśród specjalistów IT – oferty umożliwiające realizację obowiązków w domu cieszą się 3 razy większym zainteresowaniem niż te przywiązane do biura. 

rekrutacja zdalna KPI

To już najwyższy czas, by wdrożyć rekrutację online

Choć średnio co trzecia osoba poszukująca pracy w branży IT chciałaby, żeby jej rozmowa kwalifikacyjna odbywała się przez Internet, to w rzeczywistości rekrutacja online odbywała się tylko w 1 przypadku na 10. Tak było na początku tego roku, ale obecna sytuacja na świecie sprawiła, że szybko się to zmieniło i dziś już przeszło połowa ofert ma zaznaczoną opcję „zdalnej rekrutacji”. Dane te pochodzą z portalu No Fluff Jobs.

„Sektor IT od dawna stosuje spotkania przez wideoczaty, delegowanie zadań na dedykowanej temu platformie z listą zadań czy codzienną konwersację na komunikatorach – powiedziała Aleksandra Kubicka z No Fluff Jobs. – To oznacza, że nie ma żadnych utrudnień, które uniemożliwiłyby zatrudniać w ten sposób. A przetestowane teraz rozwiązania, mogą stać się codziennością”.

Dla pracodawców: jak przeprowadzić rekrutację zdalną?

Już teraz w wielu przypadkach część rekrutacji odbywa się zdalnie. To przecież w sieci publikowane są ogłoszenia, na stronach też znajdują się formularze zgłoszeniowe, a CV są wysyłane i odbierane drogą e-mailową. Często też pierwsza rozmowa odbywa się przez telefon. Jeśli w waszych firmach tak właśnie to działa, to jedyne, co jest do zmiany, to forma rozmowy kwalifikacyjnej.

rekrutacja zdalna proces

O ile rozmowa twarzą w twarz ma swoje istotne atuty, nie zawsze musi być konieczna, a w obecnej sytuacji jest nawet niewskazana. Do tego zdalna rekrutacja może być atrakcyjna dla specjalisty z drugiego końca Polski, w wyjątkowych sytuacjach może odbyć się poza godzinami pracy, a dodatkowo jeszcze można w ten sposób sprawdzić (ważne dziś) umiejętności kandydata związane z komunikacją online.

Dobrze, więc jak przejść przez ten proces? Większość elementów się nie zmienia: przygotuj się tak jak zawsze i tak samo jak zawsze przeprowadź rozmowę. Wcześniej jednak dokładnie poinformuj kandydata o przebiegu spotkania (z jakiego narzędzia do wideorozmowy będziecie korzystać i czego będzie potrzebować), a także zadbaj o miejsce z jednolitym tłem i dobrą akustyką. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to zajrzyj do poradnika No Fluff Jobs.

Źródło: No Fluff Jobs

Czytaj dalej o pracy zdalnej: 

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Satoru
  2
  Problemem nigdy nie była rekrutacja sama w sobie a niejawność wynagrodzenia.
  • avatar
   KENJI512
   2
   -Przeszedł Pan pozytywnie wstępną rekrutacje, wygląda Pan na idealną osobę na powyższe stanowisko! Czy ma Pan jakieś dodatkowe pytania?
   -A jakie wynagrodzenie Państwo oferują? Bo nie wspomnieli Państwo, a widziałem w ogłoszeniu "atrakcyjne wynagrodzenie".
   -Niestety nie możemy udzielać takich informacji drogą zdalną, zapraszamy na stanowisko, podpiszemy umowę i o wszystkim powiemy.
   • avatar
    MastaLama
    -3
    Niestety taki artykuł może napisać osoba nigdy nikogo nie zatrudniająca i nie przeprowadzająca rozmowy....
    Każdy wiedział od dawna jak to przeprowadzić i nie to było problemem.
    Kwestią było to jak wiele traci się podczas rozmowy telefonicznej lub Skype. Zatrudnianie to bardzo trudny element działalności każdej firmy a robienie tego zdalnie dodatkowo to utrudnia bo obcina wszelkie mikro ruchu, gęsty rekrutowanego itd.
    Prowadziłem rekrutację na oba sposoby jak i różnego rodzaju rozmowy i negocjacje. Najlepiej jest gdy można to robić twarzą w twarz