Monitory

Samsung: ekrany AMOLED i OLED - plany na lata 2012 i 2013

przeczytasz w 1 min.

Kiedy dostaniemy giętkie ekrany?

Serwis oled-display.net dotarł do dokumentów, które dają nam obraz kosztów produkcji ekranów AMOLED. Dowiadujemy się z nich także o planach produkcyjnych Samsunga na najbliższe lata.

Z dokumentów wynika, że Samsung Mobile Display planuje uruchomienie nowej linii produkcyjnej ekranów AMOLED (5.5G A2 Phase 3) na pierwszy kwartał 2012 roku. Będzie ona produkowała duże ekrany dla tabletów, prawdopodobnie o przekątnych około 10 cali. Pierwsze tablety z takimi wyświetlaczami mogą pojawić się w drugiej połowie przyszłego roku.

Samsung precyzuje także ceny ekranów. Wyświetlacz Super AMOLED Plus, który znajdziemy w smartfonie Galaxy S2, kosztuje 50-55 dolarów. Dla porównania, koszt produkcji 3,7-calowego ekranu LCD to 38,5 dolara. Stosowane w tablecie Galaxy Tab 7.7 wyświetlacze kosztują 150-170 dolarów, a koszt produkcji 9,7-calowego ekranu AMOLED ma wynieść 250-290 dolarów.

Fabryka AMOLED

Potwierdzają się również plany Samsung Mobile Display co do produkcji giętkich wyświetlaczy OLED. Jednak premiera pierwszych urządzeń z elastycznymi wyświetlaczami nie nastąpi wcześniej niż pod koniec 2012 roku. Pierwsza linia produkcyjna przystosowana to tej technologii wystartuje według uzyskanych danych dopiero w okolicach połowy 2012 roku. Uruchomienie drugiej planowane jest na drugi kwartał 2013 roku.

Zapotrzebowanie na ekrany
Zapotrzebowanie na ekrany Samsunga w najbliższych latach

W 2013 roku zobaczymy, zdaniem serwisu oled-display.net, także pierwsze przystępne cenowo telewizory OLED marki Samsung. Na razie jest za wcześnie, aby mówić jak konkurencyjne będą te produkty. Wiadomo jednak, że już w pierwszym kwartale 2012 roku ruszyć ma produkcja 55-calowych paneli OLED dla telewizorów, a kolejna linia uruchomiona zostanie rok później.
 

Więcej o przyszłościowych technologiach wyświetlaczy:

Źródło: oled-display.net

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  pamiętajcie żeby wybierać telefony/tablety z wyświetlaczami które znajdowały się w środku tafli produkcyjnej ,która została pocięta na mniejszy wymiar ,bo te z brzegu są gorsze jakościowo..;o)
  • avatar
   ECRYGIGS
   1
   Nie mogę się doczekać takiego TV 55cali na OLED, a szczególności monitorów. ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Czyli najwczsniej w 2013 bede mogl pomyslec o zmianie mojego wysluzonego telewizora 32 calowca CRT. Oby sie okazalo prawda, ze OLEDY nie posiadaja tych wszystkich wad LCD.
    • avatar
     Qpers
     -34
     Plany Samsunga na lata 2012-2013:
     - kopia iPada 3
     - kopia iPhone'a 5
     - kilka niesprzedających się telefonów, które nie będą kopiowały designy Apple

     True Story.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      OLEDy wyglądają pięknie i nie mają wielu wad LCD na przykład problem inwersji kolorów przy różnych kątach patrzenia nie występuje w ogóle, czasy reakcji też są nieporównywalnie mniejsze. Jest jednak jedno "ALE". Niestety te ekrany nie nadają się jeszcze do produkcji telewizorów chyba, że Samsung dokonał ostatnio jakiegoś przełomu.

      Chodzi mianowicie o nazwijmy to "wypalanie" się najbardziej eksploatowanych punktów (najczęściej i najjaśniej świecących lub w odcieniach niebieskiego). W telefonie nie stanowi to większego problemu bo telefon zazwyczaj kupuje się na około 2 lata i ekran nie jest używany tak często i długo jak w telewizorach czy monitorach.

      Gdyby nie ten mankament z chęcią kupiłbym sobie pierwszy monitor OLEDowy, którego cena zeszłaby poniżej 4 000 złotych ale w tej sytuacji miałbym poważne obawy. Nie chciałbym wymieniać tak drogiego monitora po 2 latach. W razie czego za rogiem jest jeszcze technologia QD może ona zostanie użyta do produkcji "dużych formatów" zanim OLEDy będą na to gotowe.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       ale te koszty jednego wyświetlacza są liczone z kosztów surowców i części na rynku amerykańskim, a nie koreańskim czy gdzie samsun ma fabryki. Rzeczywisty koszt produkcji jednego ekranika absolutnie nie przekracza 100 Dolarów.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        jak myślicie czy te koszty są uwarunkowane ceną komponentów czy tym że jest to nowinka techniczna ?