Karty graficzne

Samsung też pracuje nad pamięcią HBM dla kart graficznych

przeczytasz w 1 min.

Nowe pamięci oferują dużo wyższą przepustowość, a ich masowa produkcja ma ruszyć już na początku przyszłego roku.

 


Struktura połączenia układu graficznego (GPU) z pamięcią wideo (HBM) foto: AMD

Pamięć HBM (High Bandwidth Memory) to jedna z najważniejszych nowości ostatnich lat na rynku kart graficznych – głównie dzięki dużo wyższej przepustowości i mniejszemu poborowi mocy względem modułów GDDR5. Standard ten został opracowany przez firmy AMDSK Hynix, ale nad podobną technologią pracuje też koncern Samsung, który pochwalił się swoimi osiągnięciami na konferencji IDF 2015 w San Francisco.

Samsung początkowo planuje wydać kości o pojemności 8 Gb (1 GB), które znajdą zastosowanie w kartach graficznych – w przypadku słabszych modeli zostaną udostępnione 2 GB pamięci o przepustowości 256 GB/s, a w wydajniejszych akceleratorach będzie to 4 lub 8 GB o przepustowości 512 GB/s – bardzo podobnie zatem jak w przypadku kart Radeon R9 FuryFury X z pamięcią HBM od Hynixa. W przyszłości mają również pojawić się karty z 16 GB pamięci HBM o przepustowości aż 1 TB/s.

Samsung HBM pamięć

To jednak nie koniec rewelacji, bo możliwości technologiczne podobno pozwalają na tworzenie konstrukcji z 48 GB pamięci o przepustowości 1,5 TB/s – tyle tylko, że rozwiązanie to jest zarezerwowane dla systemów obliczeniowych o dużej wydajności (HPC).

Samsung HBM pamięć

Masowa produkcja pamięci ma ruszyć już na początku przyszłego roku i początkowo znajdą one zastosowanie właśnie w kartach graficznych i systemach HPC. W kolejnych latach trafią one też do urządzeń sieciowych i innych urządzeń, określanych jako „nowe zastosowania”. Jesteśmy ciekaw, czy Nvidia w nowych kartach z generacji Pascal skorzysta z kości Hynixa, do których może mieć utrudniony dostęp, czy też postawi na układy Samsunga.

Źródło: ComputerBase, SweClockers

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PL_SBX
  0
  W sumie.. to dlaczego AMD i Hynix nie opatentowali tego? Mieli by rynek HBM i nikt by się nie wtrącał w to. Chyba że nie mogli.
  • avatar
   Konto usunięte
   -2
   Bardzo dobra informacja, im więcej kości tym tańsze.
   Gdyby to robił tylko Hynix, to HBM2 dostały by tylko Titan-y, a tak dostaną następcy GTX980 i GTX980Ti.
   • avatar
    ALEKS_D_RAVEN
    0
    No ale w przyszłym roku HYnix wypuści kości HMB o pojemności 2 GB i przepustowość 1 T.