Ciekawostki

(Trochę inne) innowacje Samsunga - ciekawostki z KBIS 2019

przeczytasz w 2 min.

Nowe spojrzenie na robota kuchennego, lodówka ze Strefą Uprawy czy też robot, który oczyszcza powietrze w całym mieszkaniu – to kilka spośród najciekawszych innowacji zaprezentowanych przez firmę Samsung podczas Technology Showvase KBIS 2019.

Choć AGD niekoniecznie jest jednym z pierwszych sektorów, który przychodzi do głowy, gdy myśli się o nowych technologiach, fakty są takie, że innowacyjność w nim jest ostatnimi czasy olbrzymia i może fascynować. Doskonały dowód na to stanowią nowinki zaprezentowane przez firmę Samsung podczas Technology Showcase Kitchen and Bath Industry Show w Las Vegas.

Weźmy na przykład taką lodówkę Samsung Family Hub, która poza spełnianiem swojej podstawowej funkcji pozwala też na hodowlę własnych roślinek. „Strefa Uprawy” to nic innego jak własna grządka, do której utrzymania wykorzystywane jest lodówkowe zasilanie i przyłącze wody. Technologia ta nazywa się Chef Garden i odpowiada za takie sterowanie warunkami, aby środowisko było optymalne do maksymalnego wzrostu. Użytkownicy mogą też liczyć na prognozy i powiadomienia o czasie zbiorów.

Samsung Chef Garden

Robot kuchenny to urządzenie, które znajduje się w wielu polskich domach. Podczas KBIS 2019 firma Samsung zaprezentowała jednak coś, co każe zredefiniować to pojęcie. Jest to mianowicie Bot Chef, czyli kooperujący robot, który dzięki elastycznym „stawom”, praktycznym końcówkom i sztucznej inteligencji doda, wymiesza, posieka i ubije składniki zgodnie z podanym przepisem, a po wszystkim jeszcze pomoże w sprzątaniu kuchennego blatu. Do sterowania nim można wykorzystać aplikację i polecenia głosowe.

„W oparciu o SARAM, wielofunkcyjną programowalną platformę robotyczną firmy Samsung, lekkie ramię manipulatora ma aż sześć ustawień o średnicy, zasięgu i bezpieczeństwie dorównującym ramieniu człowieka. […] Za sprawą zaawansowanych czujników wewnętrznych i zewnętrznych oraz algorytmów planowania, opartych na sztucznej inteligencji, Bot Chef jest bezpiecznym rozwiązaniem, które wspiera szefów kuchni i znacznie ułatwia ich pracę” – dodaje producent.

Samsung Bot Chef

Samsung Bot Air i Bot Clean to kolejne ciekawostki ze stoiska południowokoreańskiego producenta. Są to konkretnie roboty dbające o czystość naszego mieszkania. Ten pierwszy wykorzystuje czujniki jakości powietrza i po zlokalizowaniu „miejsca problemu” przechodzi tam, by zacząć oczyszczanie. Drugi zaś jest interaktywnym robotem odkurzającym zdolnym do autonomicznej pracy i (podobnie jak Bot Air) komunikującym się z użytkownikami poprzez ruchy swoje i swoich „oczu”.

Samsung Bot Air i Bot Clean

Na koniec coś z innej kategorii, mianowicie lekkie i elastyczne egzoszkielety wzmacniająco-motywacyjne dla osób z trudnościami w poruszaniu się. To: GEMS-H, GEMS-K i GEMS-A odciążające odpowiednio stawy biodrowe, kolanowe i skokowe. Ten drugi może okazać się szczególnie przydatny dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, a ostatni – cierpiących na porażenie połowiczne, będące następstwem udaru. 

Samsung GEMS

Źródło: dfusion, Samsung

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Yamaraj6
    0
    Na pewno te rzeczy wprowadzają więcej innowacji niż to co widzimy na rynku smarfonów (więcej aparatów, więcej ramu, więcej pikseli na cal). Szczerze mówiąc ta lodówka z ogródkiem na zioła spoko pomysł jak ktoś mieszka w bloku i nie ma okna w kuchni. Robotyczne ramiona chętnie zobaczyłbym w akcji/