Procesory

Sandy Bridge-E można kupić przed premierą

przeczytasz w 3 min.

Na portalu aukcyjnym eBay pojawiła się oferta sprzedaży procesora Intel Sandy Bridge-E, którego premiera ma nastąpić dopiero w IV kwartale tego roku.

Macie ochotę wejść w posiadanie procesora, którego premiera ma nastąpić dopiero za kilka miesięcy? Na serwisie aukcyjnym eBay pojawiła się oferta właśnie dla Was – jedna z firm wystawiła na sprzedaż procesor Sandy Bridge-E, który przeznaczony jest pod przyszłe płyty główne z chipsetem X79 i podstawką LGA 2011.

Warto przeczytać:
Sandy Bridge Extreme z chłodzeniem wodnym?
 Intel Sandy Bridge E - kolejne szczegóły

Wystawiony na sprzedaż model to egzemplarz inżynieryjny o oznaczeniu Q19D w rewizji A1 – dokładnie nie wiadomo jaki finalny model reprezentuje. Wiadomo, że ma 8 rdzeni, 16 wątków oraz 20 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Biorąc pod uwagę stosunkowo niskie taktowanie na poziomie 1,6 GHz oraz dużą liczbę rdzeni (nieprzewidzianej w specyfikacji desktopowych modeli), można przypuszczać, że wystawiony na aukcji układ jest przeznaczony dla serwerów. Warto zaznaczyć, że procesor ma odblokowany mnożnik, a więc jego ewentualne podkręcanie powinno być ułatwione. Wbudowany w procesor kontroler pamięci obsługuje moduły DDR3 o taktowaniu 1066 MHz, a więc o „stopień” niżej niż w przypadku procesorów Sandy Bridge obsługujących pamięci o taktowaniu 1333 MHz. Dodatkowo trzeba przyznać, że jak na układ wykonany w 32-nanometrowym procesie technologicznym, współczynnik TDP na poziomie 130 watów jest stosunkowo wysoki.

Oprócz danych technicznych, na aukcji znajdują się również zdjęcia sprzedawanego procesora. Płytka PCB jest znacznie większa niż w przypadku poprzednich procesorów Intela – widać to szczególnie po odpromienniku ciepła, który nie zasłania dwóch boków laminatu. Układ przypomina bardziej prostokątne Opterony z serii 6100 od AMD, a niżeli Xeony z serii 7500 (Nehalem-EX ). Biorąc jednak pod uwagę rozmiar podstawki LGA 2011, nie należy się temu dziwić. Dla stabilnego osadzenia układu w sockecie przeznaczono aż dwie pary wcięć.

Na rewersie procesora widać 2011 styków, a więc najwięcej spośród wszystkich obecnych procesorów – zaledwie o 37 mniej mają modele pod serwerową podstawkę G34 od AMD (przeznaczona pod prostokątne Opterony 6100).

 

Niespotykany procesor współpracujący z podstawką LGA 2011 wyceniono na 1399,99 dolarów. Nie wiadomo czy to dużo, gdyż nie mamy żadnego punktu odniesienia. Można jednak sądzić, że ze względu na brak podobnych ofert, sprzedawca lekko zawyżył cenę. Radzimy jednak przed zdecydowaniem się na zakup dobrze go przemyśleć, gdyż nie wiadomo do końca czy sprzedawany procesor jest sprawny. Najbliższa okazje by to sprawdzić nadarzy się dopiero w czwartym kwartale bieżącego roku - podczas premiery płyt głównych pod przyszłe, flagowe procesory Intela. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że jest to egzemplarz inżynieryjny, a więc taki, który teoretycznie nie powinien trafić do sprzedaży. W sieci jednak kwitnie handel takimi modelami, ale czy jest to do końca legalne? Ofertę sprzedaży możemy znaleźć tutaj.

Źródło: ebay.com, TechPowerUp

Polecamy artykuły: 
 
AMD Radeon HD 6450, HD 6570, HD 6670 - tanie, ciche i oszczędneSamsung RF511 - wydajny, stylowy i z technologią OptimusApple iPad 2 Wi-Fi 16 GB - zdecydowanie lepszy niż poprzednik

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Wyciekające gry to normalka ale żeby procki? :>
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Teraz co wybrać, zegar atomowy czy tajemniczy procek???
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        "Q19D w rewizji A1"

        Albo ja jestem ślepy, albo tam pisze A4
        • avatar
          Baleryon
          0
          E tam. "Nie wiem, czy sprzedawany procesor jest sprawny (wyjąłem go ze starego komputera przyjaciółki szwagra mojego kolegi), a nie mam możliwości sprawdzić, bo moja płyta ma inny socket. Negatywów nie przyjmuję".
          • avatar
            Fourth Illusion
            0
            czemu nikt nie wystawi Zambezi na sprzedaz :/
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              bo AMD nie dopuszcza do takiego skandalu :) to jest nie do pomyślenia żeby został wykradziony egzemplarz inżynieryjny. :)
              • avatar
                angelboy
                0
                hahaha sprzedają szybciej niż się mnożą xD polityka microsoftu mnie zadziwia :P nawet AMD nie dopuszcza do takich tandet/przecieków na rynku :) a przynajmniej nie słyszałem o tym :P
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  My tu gadu gadu a który odważny i kupi ?
                  • avatar
                    Tomek Stiller
                    0
                    Sprzedawca tego procesora niedługo będzie miał bardzo gorąco. Intel bardzo skrupulatnie monitoruje kto i kiedy ma jego egzemplarze inżynieryjne. Co więcej nie pozwala ich nigdy odsprzedawać, nawet po premierze. Dlatego ten CPU pochodzi niemal na pewno z nielegalnego obrotu. Ktoś, gdzieś, komuś ten procesor po prostu zawinął. A po nitce do kłębka można dojść do tego kto i komu :)
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      1,6 ghz to mało jak na core i7