HDD

Dyski HDD 100 TB w 2025 roku - Seagate pracuje nad rewolucyjną technologią HAMR

przeczytasz w 1 min.

Pierwsze dyski twarde z technologią HAMR mają pojawić się w 2020 roku i od tego czasu pojemność konstrukcji będzie gwałtownie rosnąć.

Główną przewagą dysków twardych (HDD) nad nośnikami półprzewodnikowymi (SSD) jest większa pojemność – w przypadku najnowszych modeli jest to nawet 15 TB, ale w planach są już dużo pojemniejsze konstrukcje. Czego możemy się spodziewać w najbliższych latach?

Firma Seagate ujawniła plany wydawnicze dysków twardych wykorzystujących technologię HAMR (Heat-assisted Magnetic Recording). Technika ta wykorzystuje lasery do podgrzewania powierzchni talerza magnetycznego, co w efekcie pozwala jeszcze bardziej zwiększyć gęstość zapisu danych – producent zakłada, że będzie się ona podwajać co 2,5 roku.

Seagate - plany wydawnicze dysków HAMR

Co prawda obecnie technologia HAMR jest jeszcze w fazie rozwoju, ale w 2020 roku planowane jest wdrożenie jej do masowej produkcji i wydanie od razu modelu o pojemności 20 TB.  Biegiem czasu pojemność dysków ma wzrastać – do 36 TB w 2022 roku oraz do 48 TB na przełomie 2023 i 2024 roku.

Później, dzięki technologii HDMR (Heated Dot Magnetic Recording) będzie to nawet 100 TB. Na takie dyski poczekamy jednak co najmniej do 2025 roku.

Źródło: Guru3D

Komentarze

49
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xmexme
  8
  Rynek hdd wydaje się być martwy nie wiele się zmienia przynajmniej dla przeciętnych użytkowników domowych i mniejszych firm.
  Małymi kroczkami pokazują się nowe modele z nieco większą pojemnością ale nie idzie za tym wzrost przepustowości ani spadek cen za TB tak jak można by było się tego spodziewać a czasami wręcz przeciwnie.
  Kupiony 6 lat temu dysk HDD 2TB nie stracił wiele na wartości. Ceny za większe pojemności nie spadają więc nie ma sensu wymiany na nowszy egzemplarz bo się po prostu nie opłaca nawet gdy zaczynana brakować miejsca lepiej poświęcić nieco czasu i na przegląd zwartości i kasowanie danych niż inwestować kasę i czas na przenoszenie danych.
  • avatar
   voxcordi
   6
   100 TB... Zapewne w 2025 roku wystarczy zaledwie na Windows Update ;-)
   • avatar
    AndreoKomp
    6
    Właśnie patrzę na grafikę z 2014 roku, która zakładała pojawienie się dysków HAMR w 2017 roku. Ciekawe czy tym razem się wyrobią.
    Zastanawiają mnie dwie rzeczy. Jakie temperatury będzie miał dysk twardy, skoro jego powierzchnia przy zapisie będzie punktowo podgrzewana oraz czy podczas zapisu będziemy mieli do czynienia z technologią SMR lub podobną (nachodzące na siebie ścieżki).

    Z tego co pamiętam przy rozwoju dysków PMR był problem ze zmniejszeniem głowicy zapisującej, dlatego zdecydowano się na technologie SMR. HAMR ma zwiększyć upakowanie danych na talerzu, zatem co z głowicą zapisującą? Coś wiadomo na ten temat?
    • avatar
     davidoff
     4
     Wszystko fajnie tylko jest jedno ale jak padnie taki dysk z danymi 100TB które ktoś przez całe życie zbierał zdjęcia filmy rodzinne i inne dane to będzie można trochę się załamać ;)
     • avatar
      pusiasoft
      4
      W artykule jest podana nieprawda, bo są SSD mające nawet 50 TB, więc to SSD oferują większe pojemności. Różnica jest w stosunku pojemności do ceny.
      • avatar
       Smuga
       3
       Obecnie mam w kompie około 12TB (6+4+2 nie licząc SSD'ków), z czego połowa już zajęta przez wszelkie Steamy, Originy i resztę - lubię mieć wszystko na wyciągnięcie ręki, a jak raz coś zainstaluję to już nie usuwam (po za programami niektórymi). Przymierzam się już od odpuszczenia sobie HDD na rzecz SSD - w tej chwili najgłośniejszą rzeczą w kompie są właśnie HDD - wirujące talerze wyją jak wentylatory i nic się z tym nie da zrobić. Gdyby za Szajsungowe 4TB było chociaż ze 2 tysiące to już bym takie dwa wziął i wywalił stare HDD do śmietnika. Niestety jest 2x tyle co skutecznie mnie blokuje bo zaraz w to miejsce kupiło by się choćby RTX'a nowego czy i9...
       • avatar
        benzene
        2
        Wtedy NAS na jeden dysk wystarczy na kilka lat.
        • avatar
         gormar
         0
         Mnie ciekawi jaka będzie cena za 1TB takiego wynalazku.
         • avatar
          n4zgul
          0
          Chętnie wymienie moje 3xHDD po 3gb na jeden taki 20gb :)
          • avatar
           HardCorak
           0
           a pod jakie złącza będą te dyski? Bo nawet przy maksymalnych prędkościach sata 3 takie 100TB wygląda bardzo bardzo słabo.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            oj Paweł, tak trudno było dołączyć dodatkowy obrazek czym jest HAMR ? byle wyszukiwarka na obrazki i masz:

            http://www.extremetech.com/wp-content/uploads/2012/03/heat-assisted-magnetic-recording-vs.-perpendicular.jpg

            warto dodać coś od siebie a nie tylko clickbajt. ciekawy bo ciekawy, jednak warto czymś się wyróżnić :)