Dyski

Serial ATA 3.0 nadchodzi w 2009

przeczytasz w 1 min.

Specyfikacja nowego standardu Serial ATA 3.0 ma być gotowa już na początku 2009 roku. Zakłada ona zwiększenie prędkości transferu z obecnych 3 Gb/s do 6 Gb/s. Oprócz tego, będzie zawierała rozszerzenia interfejsu, pozwalające na lepsze kolejkowanie danych oraz rozkazów SATA.

Dzięki Serial ATA 3.0, transfer najszybszych obecnie produkowanych dysków twardych (dotyczy to przede wszystkim wielokanałowych SSD) nie będzie ograniczany przez interfejs. Komputery wyposażone w kontroler w tym standardzie mają też pracować wydajniej podczas intensywnego korzystania z wielozadaniowości, czy w takich zastosowaniach, jak udostępnianie strumieni video.

Wyższa prędkość przesyłanych danych nie przyczyni się na szczęście do obniżenia dopuszczalnej długości kabla łączącego dysk z kontrolerem – będzie ona mogła wynosić, jak dotąd, do 1 metra.

Znamy też już pierwszy mostek południowy, który będzie obsługiwał Serial ATA 3.0. Co ciekawe, nie pochodzi on od Intela, lecz od AMD. Oznaczenie tego chipu to AMD SB800, a jego rynkowa premiera zapowiadana jest na drugą połowę 2009 roku.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Darkeners
  0
  Jestem ciekaw ile droższe będą dyski twarde oparte o SATA 3.0, bo chętnie bym zainwestował w to rozwiązanie.
  • avatar
   Szymon331
   0
   Ciekawe czy nowe 3.0 będzie kompatybilne z wcześniejszym Serial Ata 2.0?
   • avatar
    rahl_r
    0
    No SSD prawdopodobnie szybko dojdą do granic możłiwości SATA 3 :)
    • avatar
     Szymon331
     0
     I dobrze, niech SSD wykorzystają 100% możliwości SATA3 i niech ktoś zaprojektuje czwartą odsłonę tego interfejsu. Skoro wszystko jest ze sobą kompatybilne to dlaczego by nie?