Smartfony

Śmieciowe aplikacje na telefonie. Wreszcie do usunięcia

przeczytasz w 1 min.

Smartfony przychodzą do nas często z toną śmieciowego oprogramowania. Aplikacji tych ponadto często nie da się odinstalować. Pojawiło się jednak właśnie światełko w tunelu.

Śmieciowe aplikacje na telefonie? Do usunięcia

Kupujesz nowy telefon, uruchamiasz go i okazuje się, że ma już zainstalowane aplikacje, których nie potrzebujesz, ale nie możesz odinstalować. Bloatware – bo tak określa się tego typu oprogramowanie – to często dziesiątki autorskich programów producenta sprzętu, które tylko dublują funkcje innych narzędzi, a wszystko co robią, to zużywają zasoby i zaśmiecają widok aplikacji. Jak informuje Reuters, można prawnie zakazać tego typu działań i władze Indii właśnie to planują zrobić.  

Nie chodzi o to, by producenci nie mogli instalować własnych aplikacji na produkowanych przez siebie urządzeniach – to byłoby nie fair. Zgodnie z tymi nowymi przepisami jednak producenci będą musieli umożliwić użytkownikowi odinstalowanie tych aplikacji. To coś, czego dzisiaj brakuje.

Czy za Indiami pójdzie reszta świata?

Motywacja indyjskich prawodawców jest polityczna. Większość telefonów pochodzi z Chin (z którymi Indie pozostają w konflikcie) i władze obawiają się, że instalowane na nich aplikacje mogą pełnić funkcje szpiegowskie. – „To kwestia bezpieczeństwa narodowego” – skomentował cytowany przez serwis MacRumors urzędnik, który chciał pozostać anonimowy. 

Niemniej jednak wprowadzenie tego typu przepisów w Indiach może także zaowocować dobrą zmianą w innych krajach. Możliwość odinstalowania niechcianych aplikacji ze swojego telefonu brzmi jak coś, co powinno być prawnie zagwarantowane. Brzmi też jak coś, czego użytkownicy bardzo by chcieli.  

Źródło: Reuters, MacRumors

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  10
  A co z Facebook, Spotify i tym podobnymi. Nie używam, i nie chcę ich. Dlaczego nie mogę usunąć? Bo Meta czy Spotify zapłaciła za to producentowi smartfona?
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Fejkowy tytuł. Powinno być:

   "Śmieciowe aplikacje na telefonie. Być może będą do usunięcia"
   • avatar
    tomto
    1
    No przecież da się odinstalować ...
    Debugowanie usb
    CMD - pm list packages
    pm uninstall -k --user 0 pl.tvn.player
    • avatar
     Kasuja Wpisy Automatem
     0
     wolałbym aby wprowadzili nakaz otwartości sprzętu, i swobody instalowania alternatywnych systemów.
     • avatar
      Wasek
      -3
      Jedna z zalet iOS - brak nakładek i aplikacji śmieciowych.
      • avatar
       MokryN
       0
       A to że telefon jest produkowany w Chinach to nie jest problem bezpieczeństwa narodowego?